2020 09 04

Stiprius COVID-19 simptomus jaučianti moteris pikta dėl „Adform kiemelio“ savininko pasisakymų: „Tai patyčios iš užkrėstųjų“

COVID-19 židiniu tapusio „Adform kiemelio“ baro savininko Giedriaus Ambrazevičiaus, kuris pats lengvai persirgo koronavirusu, vieši pasisakymai papiktino stiprius šios ligos simptomus jaučiančią kaunietę Liną (vardas pakeistas). Ji užsikrėtė nuo artimųjų, apsilankiusių „Adform kiemelyje“. Sunkią savo savijautą 15min papasakojusi moteris verslininko pasisakymus laiko patyčioms iš užkrėstų klientų.
Adform kiemelis
Adform kiemelis / Agentūras Kaunas nuotr.

Rugpjūčio 29-ąją 15min publikavo straipsnį, kuriame savo nuomonę apie COVID-19 pateikė ką tik koronavirusu persirgęs vienas iš „Adform kiemelio“ savininkų – G.Ambrazevičius.

„Iš man žinomų 20 atvejų, dauguma „persirgo“ su labai lengvais arba visiškai be simptomų. Be simptomų, tai reiškia, kad nieko nejautė, bet pasitikrino bendra tvarka, kaip turėję kontaktą su sergančiu. Dalis sergančiųjų karantinavosi su šeimos nariais, tačiau šeimos nariams nebuvo nustatytas virusas. Tai reiškia, kad žmonės, gyvendami bendrose patalpose 24/7, neužsikrėtė šiuo, taip lengvai plintančiu, mirtinai pavojingu virusu, nenaudodami jokių apsaugos priemonių?!

Per 2019 metus Lietuvoje mirė 38 281 žmonės (vid. 105 žmonės per dieną), iš kurių daugiau negu pusė mirė nuo kraujotakos sistemos ligų, t. y. 55,4 proc. (vid. 57 žmonės per dieną) visų mirusiųjų. NVSC (Nacionalinio visuomenės sveikatos centro – aut. past.) duomenimis, šiai dienai patvirtintų COVID-19 ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms: 2 762, mirusių nuo koronaviruso žmonių skaičius – 85. Per 6 mėn. nuo širdies ligų mirė apie 10 200 žmonių. Nereikia didelių analitinių sugebėjimų, kad suvoktum, apie kokią smulkmę eina kalba. Net šiais metais nuskendusių Lietuvos vandenyse žmonių skaičius viršija mirusių nuo COVID-19 skaičių. Esame didelio mums brukamo melo liudininkai ir įkaitai. Laikas geriausias atsakymas į klausimus. Belieka laukti ir tikėtis. Būkite stiprūs!“, – rugpjūčio 27 dieną savo privačiame feisbuko profilyje išplatintame įraše, iliustruotame nuotrauka su užrašu „Fake News“ (melagingos naujienos – liet. k.), rašė G.Ambrazevičius.

Tai tik dalis jo išsakytų teiginių, kurie papiktino Liną. Visą nemenko ažiotažo susilaukusį verslininko pasisakymą, atsakymus į 15min žurnalistės užduotus papildomus klausimus galite perskaityti straipsnyje: „COVID-19 persirgęs verslininkas Giedrius rėžė: „Kam šita bauginimo sistema?““.

Kauno senamiestyje veikiantis „Adform kiemelio“ baras tapo vienu iš didžiausių COVID-19 ligos židinių. Nors G.Ambrazevičius teigė nežinantis nė vieno sunkiai sergančio asmens, reali situacija gali būti kiek kitokia. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, iš viso registruota 70 COVID-19 ligos atvejų, susijusių su „Adform kiemeliu“, įskaitant ir atvejus „Wash and Blow“ kirpykloje, kurioje COVID-19 ligos atvejų atsiradimas sietinas su „Adform kiemeliu“ (manoma, kad į kirpyklą užsuko sergantis klientas, kuris, tikėtina, koronavirusu užsikrėtė „Adform kiemelyje“).

Vykdant epidemiologinę židinio bare diagnostiką, nustatyta, kad 16 su protrūkių susijusių atvejų būklė vertintina kaip vidutinė, iš jų – 5 asmenys buvo hospitalizuoti. 3 asmenys NVSC specialistų vykdytos apklausos metu nenurodė turintys COVID-19 ligai būdingų požymių, tad laikomi sergančiaisiais besimptome COVID-19 ligos forma.

Pasisakymą pavadino patyčiomis

„Perskaičiau jūsų straipsnį, kuriame savo nuomonę išreiškė „Adform kiemelio“ savininkas (vienas iš savininkų – Giedrius Ambrazevičius – aut. past.). Esu serganti COVID-19 liga ir užkrėsta būtent ten („Adform kiemelio“ bare – aut. past.). Jo pasisakymai – tai patyčios iš užkrėstų klientų“, – teigė į 15min žurnalistę besikreipusi Lina (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi).

Paklausta, kas ją labiausiai piktina baro savininko viešame pasisakyme, ji atsakė, kad socialiai neatsakingas požiūris į klientus, kai renginį aptarnavo, jos teigimu, galimai peršalimo simptomus jaučiantis personalas.

Dariaus Ruzgio nuotr./Renginys „Adform kiemelyje“
Dariaus Ruzgio nuotr./Renginys „Adform kiemelyje“

„Mes sergame trise. Jautėme ir tebejaučiame stiprius simptomus, ir dar dabar nežinome, kokios liks komplikacijos. Visi trys nejaučiame nei skonio, nei kvapo. Naktys būna labai sunkios, todėl išsijungiu net telefoną – stengiuosi pailsėti dieną“, – teigė kaunietė, sutikusi 15min atskleisti savąją ligos, kuri nesitraukia jau daugiau nei tris savaites, istoriją.

Lina: „Sunku net nueiti iki miegamojo“

Pokalbis telefonu su Lina nebuvo lengvas. Moteris vis užsikosėdavo, kalbėjo lėtai, kartais net sunkiai rinkdama žodžius, tarsi pailsėdama tarp sakinių. Ji prisipažino, kad net bendravimas, sergant COVID-19, – daug jėgų reikalaujantis darbas.

Nors jaučia stiprius koronaviruso simptomus, ji nebuvo hospitalizuota ligoninėje – iki šiol gydosi savoje sodyboje, kurioje turi ir deguonies aparatą. Į gydymo įstaigą, kol nėra grėsmės gyvybei, moteris nutarė nevažiuoti, vengdama papildomų galimų infekcijų, – tai dar labiau apsunkintų nusilpusio imuniteto kovą su virusu.

Lina papasakojo, kad rugpjūčio 6 dieną (buvo ketvirtadienis) jos 22-ejų metų sūnus su drauge dalyvavo „Adform kiemelyje“ rengtuose „Kitokiuose pasikalbėjimuose“ su Egidijumi Dragūnu (redakcijai moteris atsiuntė elektroninius bilietus į šį renginį). Dalyvauti turėjo ir ji su vyru, tačiau laimingo atsitiktinumo dėka sutuoktinis išvyko į komandiruotę ir išvengė užkrato bei kontakto su sergančiais artimaisiais. Lina džiaugiasi, nes neaišku, kaip COVID-19 būtų paveikęs jį, sergantį bronchine astma, turintį kitų kontraindikacijų.

Labiausiai vargino skausmai širdies plote ir pulso pagreitėjimas iki 150 dūžių per minutę.

„Po renginio tą savaitgalį mes su sūnumi ir jo drauge leidome laiką namuose, ruošėmės ilgoms vasaroms atostogoms pajūryje, tad, ačiū Dievui, nieko neužkrėtėme. Pirmadienį jau ėmė sūnus su drauge sirgti. Ryškūs iškart simptomai pasireiškė: sloga, gerklė, kaulų laužymas, temperatūra iki 38 laipsnių karščio, kuri šokinėjo, – tai šaltkrėtis, tai didžiulis prakaitavimas, viduriavimas, dusulys. Gal po savaitės netekome ir skonio bei kvapo pojūčių. Kai blogai jautiesi, ir taip apetito neturi, o čia dar ir nejauti skonio bei kvapo. Psichologiškai tai – labai bjaurus dalykas.

Labiausiai vargino skausmai širdies plote ir pulso pagreitėjimas iki 150 dūžių per minutę. Nei iš šio, nei iš to. Rodos, širdis verčiasi“, – savijautą apibūdino 55-erių metų Lina, pati simptomus pajutusi kiek vėliau nei sūnus ir jo draugė.

Kamavo trijulę ir didžiulis silpnumas bei nuovargis. Sunku buvo net atsikelti ir pasiekti tualetą, ką jau kalbėti apie nuėjimą į antrajame aukšte esančią lovą – užlipus tekdavo prisėsti ir pailsėti, nes svaigdavo galva. Gydėsi šeima kardiologų išrašytais, taip pat bronchus plečiančiais vaistais, kvėpavo deguonį, vartojo vitaminus.

„Sūnus A tipo gripu sirgo šių metų kovą. Tuomet taip pat tikrino dėl COVID-19. Testas buvo neigiamas. Tad galime dabar palyginti, ką reiškia sirgti A tipo gripu ir koronavirusu“, – teigė Lina.

Atkreipia dėmesį į „Kitokių pasikalbėjimų“ vaizdo įrašą

Lina su sutuoktiniu iki šiol yra priversta gyventi atskirai – nematė jo nuo rugpjūčio 3 dienos. Grįžęs iš komandiruotės, kai šeimyna jau jautė simptomus, bet COVID-19 dar nebuvo jiems patvirtintas, jis keletą dienų gyveno viešbutyje, vėliau prisiglaudė pas giminaičius.

Paklausta, ar nutuokia, nuo ko užsikrėtė jos sūnus, moteris spėja, kad nuo sergančios padavėjos „Adform kiemelyje“. Lina pasiūlė pažiūrėti „Kitokių pasikalbėjimų“ vaizdo įrašą. Jos teigimu, jame matoma, kad buvo nepaisoma pasilinksminimo vietoms tuo metu galiojusių reikalavimų. Moteris stebisi, kad gatvėse policija nubaudžia kaukių nedėvinčius žmones, kurie gal net neserga ir nieko neužkrėtė, o šiuo atveju renginyje, pasak jos, nebuvo paisoma reikalavimų, to įrodymai užfiksuoti vaizdo įraše, baras virto koronaviruso židiniu, tačiau įstaiga liko nenubausta.

VIDEO: „Kitokie pasikalbėjimai“ su Egidijumi Dragūnu bare „Adform kiemelis“

„Niekas nesilaikė atstumų. Į mažą baro teritoriją buvo surinktas maksimalus lankytojų skaičius. Buvo karšta, tad padavėjos vaikščiojo nusismaukusios kaukes“, – tikino moteris. Ji esą girdėjusi, kad galėjo dirbti ir peršalimo simptomus jaučiantys darbuotojai.

„Ir pats savininkas (Giedrius Ambrazevičius – aut. past.) pripažino, kad rugpjūčio 6 dieną jau jautė koronos simptomus.

Jūs paklauskite to policijos. Nesuprantu teisėsaugos baudimo funkcijos: kodėl vienas žmogus, išėjęs be kaukės, baudžiamas, o verslininkas, kuris darė biznį ir kilo židinys – ne. Tyčiojasi iš mūsų, sergančių, kurie tiek pinigų vaistams išleidome ir dar išleisime, o jis, mat, gintoniką gėrė ir juo gydėsi, neva tai, nieko tokio. Tai ačiū Dievui, kad jam nieko tokio. Nors dar nėra aišku, yra įrodymų, kad pasekmės gali kilti ir po trijų savaičių nuo pasveikimo“, – teigė Lina.

Ją iki ašarų papiktino „Adform kiemelio“ savininko pasisakymai.

„Man gaila žmonių, kurie patikėjo jo tokia neatsakinga pozicija. Tiesiog ragina žmones nekreipti dėmesio į siaubingą ligą. Šiuo metu vis dar sergame. Situacija gerėja, negulime komoje, o tokių (sergančių COVID-19 pacientų – aut. past.) Lietuvoje būta. Esame dar laimingi.

Tai nėra mitas, tai siaubinga, sunki liga. Mes saugojomės, atsisakėme kelionių į užsienį, niekur daug nėjome ir susirgome. Kaip ir daugelis, manėme, kad liga aplenks mus, kad tai mūsų neliečia, kad virusas – toli. Bet jis yra visai šalia ir nė vienas nežinome, kada su juo susidursim ir kaip reaguos kiekvieno mūsų organizmas. Ar užteks tik gintoniko, ar išsivystys trombozė, plaučių uždegimas, plaučių nekrozė. 18-metei merginai Amerikoje persodino, štai, plaučius, nes jie visiškai sunyko.

Neaišku, kaip iš to dar išlipsim, ar be jokių komplikacijų. Man buvo skaudu skaityti to verslininko pasisakymus. Skaito po to jaunimas, nesusidūręs, nežinodamas, kad tai reali liga, manydami, kad tai paprastas gripas, kad praeina lengvai, ir suvokia, kad nereikia saugotis, nereikia kaukių. Man buvo labai pikta ir skaudu skaityti tokį straipsnį“, – su nerimu kalbėjo Lina.

Tai nėra mitas, tai siaubinga, sunki liga.

Nori pasitikrinti sveikatą, o negali

Paklausta, ar NVSC specialistai susisiekia, domisi jų sveikatos būkle, moteris patikino nesulaukusi iki šiol nė vieno skambučio – jos neklausė nė to, ar turėjo su kuo kontaktų. Visiems jiems trims jau buvo padaryti pakartotiniai koronaviruso tyrimai. Rugsėjo 1-osios vakarą Lina informavo, kad jos ir sūnaus draugės pakartotiniai testai jau gauti neigiami, sūnus rezultatų dar nesulaukė.

„Dar neturiu kuo džiaugtis, šiandien (rugsėjo 1-ąją – aut. past.) gavau iš šeimos gydytojo siuntimą į infekcinę ligoninę, nes neprakvėpuoju, kosėju ir nejaučiu nei kvapo, nei skonio. Laukėme neigiamų atsakymų, kad galėtume nuvykti pas kardiologus, nes neramina tie širdies priepuoliai, ir pulmonologus, – reikia plaučių nuotraukas daryti, nes neina išsikosėti. Nieko negalime pasitikrinti, kol sergame – nepriima gydymo įstaigos. Prašiau greitosios nuvežti, skambinau į Karštąją koronos liniją – atsisakė. Taigi mus prižiūri daktaras Google, manau, ir mokesčius jam reikia mokėti.

Pas mus tokia sistema: arba guliesi į ligoninę, kai suima citokinų audra, kai temperatūra – 40 laipsnių, arba gydaisi namie ir tik pasveikęs nuo COVID-19 eini tikrintis, kas darosi su tavo organizmu. COVID-19 sergantys negauna jokių tyrimų, patarimų. Jei dar sugebi įkvėpti, tai kapstykis pats, medikų pagalba nepriklauso. Dabar Lietuvoje nei kitas ligas gali gydyti, nei koronavirusą“, – stebėjosi Lina, atsiprašiusi, kad trumpam nutraukė pokalbį, nes ėmė dusti.

Lina šiuo metu jau nekarščiuoja, tačiau kamuoja ją dar viena papildoma bėda: niekaip negali išgydyti žaizdelių (spėja, kad susilpnėjus imunitetui, pasireiškė grybelio poveikis), atsiradusių burnoje. Pasak moters, Lietuvoje tarsi imituojama, kad visas dėmesys skiriamas COVID-19 gydymui, tačiau susirgus COVID-19, neįmanoma žmonėms pasidaryti nė vieno tyrimo.

Vaizdo įrašas gali būti įrodymas, bet...

15min nusiuntė užklausą Policijos departamentui: klausta, ar pateikus vaizdo įrašą iš jau buvusio renginio, galima nustatyti galimai jame užfiksuotą pažeidimą ir nubausti nusižengusius asmenis. Policijos atstovai komentuoti šią situaciją atsisakė – nukreipė į Sveikatos apsaugos ministeriją bei Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Labai tikėtina, kad policija reaguotų tik į einamuosius įvykius bei iškvietimus, kuomet pažeidėjas, pavyzdžiui, netaisyklingai nešiojantis kaukę, būtų sučiumpamas čia ir dabar.

Komentarą dėl šios situacijos 15min pateikė NVSC. Pasak šios įstaigos Vidaus administravimo skyriaus specialistės Justinos Petravičienės, vaizdo įrašas gali būti įrodymu, tačiau iš esmės pačią situaciją šiuo atveju sudėtinga įvertinti.

„Turi būti įrodyta, kad vaizdo įrašas padarytas būtent toje vietoje, kad būtent tuo metu galiojo tokie reikalavimai. Taip pat turėtų būti nustatytos asmenų tapatybės, patikrintos kitos aplinkybes ir pan. Šiuo atveju, kiek turime informacijos, kuomet pirmajam asmeniui buvo patvirtinta COVID-19 liga, įmonė stabdė veiklą, visi asmenys buvo izoliacijoje. Kitaip tariant, asmenys, kuriems buvo patvirtintas koronavirusas, kas būtų baudžiama, nedirbo.

Savo ruožtu, NVSC Kauno departamentas dėl šio atvejo buvo kreipęsis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri, mūsų turimomis žiniomis, vyko į šią įmonę patikrinimui. Mūsų žiniomis, tuo metu įmonė veiklos nevykdė dėl izoliacijos“, – paaiškino NVSC atstovė.

Anot jos, žmonės, dalyvaujantys įvairiuose renginiuose, turėtų būti pilietiški ir, jei mato, kad nesilaikoma atstumų, nesilaikoma galiojančių reikalavimų, personalas ar dalyviai nedėvi apsaugos priemonių, iškart kreiptųsi į tarnybas ir tie faktai būtų užfiksuoti vietoje.

„Kitaip tariant, žmonės, kurie ateina į renginius, turi vertinti savo gaunamą paslaugą. Koronavirusinės infekcijos prevencijos priemonės šiuo atveju yra sudėtinė tos paslaugos dalis. Visi suprantame, kad Lietuvoje, kaip ir visose kitose šalyse, nėra institucijų, kurios patikrintų visus renginius, susibūrimus, tad labai svarbu, kad patys žmonės aktyviai prisidėtų prie šio prevencinio darbo. Infekcijos plitimui stabdyti reikalingos visų mūsų pastangos“, – patikino J.Petravičienė.

G.Ambrazevičius: „Laivu plaukė 6 žmonės ir nė vienas neužsikrėtė“

15min žurnalistė susisiekė su G.Ambrazevičiumi, kad šis pakomentuotų Linos išsakytus teiginius.

Verslininkas paaiškino, kad rugpjūčio 6 dieną, kai vyko minėtas „Kitokių pasikalbėjimų“ renginys, jis iki vėlyvo vakaro plaukiojo su vandenlente Kauno mariose. Simptomus Giedrius pajuto tik važiuodamas link namų apie 21 valandą.

G.Ambrazevičiaus asmeninio albumo nuotr./Giedrius Ambrazevičius
G.Ambrazevičiaus asmeninio albumo nuotr./Giedrius Ambrazevičius

„Nei „Kitokiuose pasikalbėjimuose“, nei kituose tą savaitgalį vykusiuose renginiuose nedalyvavau. Tą vakarą buvo pakilusi temperatūra iki 37,2, kitą dieną jos jau nebuvo. Jaučiau tik lengvą kosulį ir slogą. Pamaniau, kad simptomai susiję su dideliu fiziniu krūviu ir ilgu laiku, praleistu vandenyje. Dar kitą dieną nebejaučiau jokių simptomų.

Rugpjūčio 10 dieną, pirmadienį, įmonės direktorė informavo, kad 3 darbuotojai jaučia peršalimo simptomus ir ji yra davusi nurodymą jiems pasidaryti testą. Testą nusprendžiau pasidaryti ir aš. Mane užregistravo kitai dienai, o atsakymą gavau tik 13 dieną, po dviejų dienų nuo atlikimo.

Beje, laivu su manim tą rugpjūčio 6 dieną plaukė 6 žmonės, visi pasidarė testus, visų buvo neigiami“, – patikino verslininkas.

Gavus pirmuosius teigiamus atsakymus, koronaviruso tyrimas buvo atliktas visiems „Adform kiemelio“ darbuotojams. Visais įmanomais kanalais, kaip tikina G.Ambrazevičius, buvo informuota, kad bare nustatyti tokie atvejai. Bendradarbiauta su NVSC, dezinfekuotos patalpos.

Viruso buvimo neneigia

Paklaustas, kaip vertina tai, kad darbuotojai renginio metu galimai nesilaikė reikalavimų – dėvėjo kaukes netaisyklingai, verslininkas atsakė: „Laikomės atsakingo požiūrio savo versle, griežtai vykdome visus nurodymus. Kadangi saugumo reikalavimai keičiasi nuolatos, prieš kiekvieną renginį peržiūrime, kaip galime užtikrinti tą dieną galiojančių nurodymų laikymąsi. Visi mūsų darbuotojai dirba su kaukėmis bei apsauginėmis pirštinėmis. Ta nuotrauka, kurioje matosi darbuotoja su kauke, nedengiančia nosies, greitai apskriejo internetą. Darbuotoja paaiškino, kad kaukė buvo nusmukusi keletą kartų, tačiau nedelsiant ją pasitaisydavo. Svarbu paminėti, kad nuotraukoje matomos darbuotojos testo rezultatas buvo neigiamas.“

Jis pabrėžė, kad savo feisbuko įraše viruso buvimo ar jo rimtumo neneigė, tiesiog pasidalino savo ligos eiga bei žinomais kitais atvejais, įvertino pusės metų statistiką, sugretindamas ją su kitais lengvai suprantamais skaičiais, taip pat iškėlė retorinį klausimą dėl šiai dienai taikomų priemonių adekvatumo.

„Mano praktikoje žinomas ne vienas atvejis, kai karantinavosi šeimos nariai su sergančiu ir neužsikrėtė per trijų savaičių laikotarpį. Tai ar galima teigti, kad ši liga lengvai užkrečiama? Iš oficialiai skelbiamos statistikos galima matyti, kad per pusę metų koronavirusu Lietuvoje susirgo 2 958 žmonės, 63 proc. (1 874) jau pasveiko, mirė 2,9 proc. (86 atvejai). Dauguma mirusiųjų buvo rizikos grupėje, turėjo gretutinių ligų.

Tai ar galima teigti, kad ši liga mirtina? Žiūrint į pasaulinę statistiką, iš 26 038 688 susirgusiųjų šiuo metu be vaistų ir skiepų pasaulyje yra pasveikę 18 288 698 žmonių (70 proc.). Iš likusių 6 886 424 sergančiųjų – 99 proc. besimptomiai arba serga lengva forma. Tai ar tikrai ta liga tokia baisi?“, – retoriškai teiravosi G.Ambrazevičius.

Paklaustas, kokias, jo nuomone, adekvačias priemones kovai prieš COVID-19 reiktų naudoti, verslininkas pasiūlė tikslingai saugotis tiems, kam iš tikro šis virusas, kaip ir bet kokia kita liga, yra pavojingas: tiems, kas neturi imuniteto, tiems, kas turi daug gretutinių ligų, tiems, kas vietoj maisto naudoja vaistus.

Aš suprantu, kad įbaugintus žmones patogu kontroliuoti, tačiau tai, kas vyksta šią dieną, nuėjo per toli.

„Tikrai nesiūlau stabdyti ekonomikos, verslų, pragyvenimo šaltinių, gyvenimų“, – teigė pašnekovas.

Perklaustas, apie kokį ir kieno brukamą melą bei pumpuojamą baimę savo feisbuko įraše jis kalbėjo, G.Ambrazevičius paaiškino: „Tai manipuliavimas skaičiais ir statistika, ką nuolat girdime per įvairias žiniasklaidos priemones. Pastaruosius pusę metų žinios prasideda naujienomis: Lietuvoje patvirtinti XX nauji koronaviruso atvejai, COVID-19 Lietuvoje – XX auka, virusas sparčiai plinta grožio salone Kaune ir panašiai. Aš suprantu, kad įbaugintus žmones patogu kontroliuoti, tačiau tai, kas vyksta šią dieną, nuėjo per toli.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų