Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 01 14

Strasbūro teismas skelbs sprendimą dėl lietuvių gėjų poros galimos diskriminacijos

Europos Žmogaus Teisių Teismas antradienį skelbs sprendimą, ar Lietuvos teisėsauga nediskriminavo Lietuvos gėjų poros, atsisakydama pradėti tyrimą dėl neapykantos kurstymo prieš juos socialiniuose tinkluose.
Pijus Beizaras ir Mangirdas Levickas
Pijus Beizaras ir Mangirdas Levickas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Byloje nagrinėjama prieš penkerius metus įvykusi istorija, kai vaikinas feisbuke pasidalijo jo ir savo draugo bučinio nuotrauka.

Po nuotrauka atsirado daug įžeidžiančių komentarų, pavyzdžiui, „I duju kameras abu“, „gėjai jūs sup..., jus naikinti“, „sudeginti pid...“, „Žudyt!“.

Klaipėdos prokurorai ir teismai atmetė jų prašymą pradėti tyrimą dėl neapykantos skatinimo ir kurstymo diskriminuoti.

Netinkamai išreikšta nuomonė?

Teisėsauga priėjo prie išvados, kad komentarai buvo „netinkamais žodžiais“ išreikšta nuomonė, ir nusprendė, kad tai nėra pagrindas baudžiamajai atsakomybei.

Pačios nuotraukos paskelbimą Lietuvos pareigūnai pavadino „ekscentrišku elgesiu“, kuriuo siekiama „tyčia paerzinti ar šokiruoti“ kitokias pažiūras turinčius žmones.

Klaipėdos teismas nutartyje taip pat pareiškė, kad vaikinai turėjo atsižvelgti į tai, jog „didžioji visuomenės dalis itin vertina tradicinės šeimos vertybes“.

„(...) komentatoriai (...) pavartojo netinkamus žodžius, išreiškiančius jų nepritarimą homoseksualių asmenų santykiams, tačiau tik necenzūrinių žodžių pavartojimas nėra pagrindas baudžiamajai atsakomybei“, – rašoma teismo nutartyje.

Skundžiasi diskriminacija

Vaikinai – Pijus Beizaras ir Mangirdas Levickas – teigia, kad teisėsaugos atsisakymas atlikti ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo prisidėjo prie nebaudžiamumo ir bauginimo atmosferos, jie sulaukdavo užgauliojimų.

Jie kritikuoja teisėsaugą, kad pareigūnai net neapklausė komentarus rašiusių žmonių, o raginimų žudyti neprilygino neapykantos kurstymui.

„Jei tokie komentarai yra tik „neetiškas“ nuomonės išreiškimas, tampa neaišku, kokie pareiškimai būtų „pakankami“ vertinti kaip „viešą tyčiojimąsi, niekinimą, neapykantos skatinimą ir kurstymą diskriminuoti“, – skundžiasi pareiškėjai.

Vaikinai nesutinka, kad jų jausmų išraiška bučiniu turėtų būti ekscentrišku elgesiu, nes ją paskelbdami jie nepažeidė kitų asmenų teisių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs