„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 02 11

Strasbūro teisme – antra byla dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje

Europos Žmogaus Teisių Teismas nusprendė nagrinėti dar vieną bylą dėl galimo neteisėto kalinimo slaptame amerikiečių kalėjime Lietuvoje 2005-2006 metais, pirmadienį pranešė Vyriausybė.
Europos Žmogaus Teisių Teismas
Europos Žmogaus Teisių Teismas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Strasbūro teismas priėmė Saudo Arabijos piliečio Mustafa al Hawsawio skundą ir nurodė Lietuvos Vyriausybei pateikti savo poziciją.

„Vyriausybė sausio pabaigoje gavo Europos Žmogaus Teisių Teismo perduotą peticiją. Turime iki kovo 22 dienos pateikti poziciją, ar galima sudaryti taikų susitarimą“, – BNS sakė teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Irma Gudžiūnaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Irma Gudžiūnaitė

„Vyriausybė artimiausiu metu svarstys šį klausimą“, – teigė ji.

Pasak jos, M. al Hawsawis peticijoje nurodo tris galimas datas, kada galėjo būti atgabentas į Lietuvą 2005 metų vasario ir spalio mėnesiais. Jis teigia, kad Lietuvoje buvo laikomas iki 2006 metų kovo.

Europos Žmogaus Teisių Teismas pernai gegužę konstatavo, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas ir jame kalintas kitas Saudo Arabijos pilietis Abu Zubaydah.

Wikipedia nuotr./Abu Zubaydah
Wikipedia nuotr./Abu Zubaydah

Teismas dėl žmogaus teisių pažeidimų įpareigojo Lietuvą jam išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją. Šiuos pinigus Vyriausybė atidėjo į depozitinę sąskaitą.

50-metis M. al Hawsawis šiuo metu kalinamas Gvantamo bazėje. Jis buvo sulaikytas 2003 metais Pakistane. JAV teigia, kad jis galėjo prisidėti prie Rugsėjo 11-osios išpuolių.

Pirmieji pranešimai apie galimą CŽV kalėjimą buvusioje jojimo bazėje Antaviliuose JAV žiniasklaidoje pasirodė 2009 metais.

Papildomų diskusijų sukėlė 2014 metais paskelbta JAV Senato ataskaita. Joje konkretūs centrai neįvardijami, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente „violetiniu“ vadinamas centras.

Anot JAV Senato ataskaitos, jis veikė nuo 2005 metų pradžios, o buvo uždarytas 2006 metais, kai šalies pareigūnai atsisakė priimti M. al Hawsawi į vietos ligoninę.

Lietuvoje dėl šių įtarimų atliekamas ikiteisminis tyrimas, įtarimai kol kas niekam nepareikšti.

Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs