VSD elgėsi labai keistai
„Galimai tai buvo nukreipta provokacija prieš Seimą, dėl to, kad tikrai žinau, kada atsakingi pareigūnai, taip pat ir aš, gavome tą slaptą informaciją. Yra tiksliai užfiksuotos valandos, laikas, minutės. Po to buvo atliekamas Valstybės saugumo departamento patikrinimas būtent Seime, vidurnaktį (praėjusią savaitę, naktį į penktadienį, – red. past.), ko nedarė kitose institucijose. Aš, kaip parlamento vadovė, darau prielaidą, kad tai galėjo būti nukreipta prieš Seimą“, – teigė L.Graužinienė.
Ji pareiškė, kad VSD gali atlikti savo tyrimą, tačiau dėjo viltis, kad dar išsamiau situaciją ištirs Generalinė prokuratūra.
Po to buvo atliekamas VSD patikrinimas būtent Seime, vidurnaktį, ko nedarė kitose institucijose. Aš, kaip parlamento vadovė, darau prielaidą, kad tai galėjo būti nukreipta prieš Seimą.
„Tikiuosi, kad šį kartą prokuratūra veiks principingai ir atliks savo tyrimą iki galo bei išsiaiškins, kas čia yra. Man labai keista, kad šį kartą buvo uždėtas grifas slaptai, nors beveik tokią pat informaciją visą vasarą Europos reikalų komitete skaitėme su grifu „riboto naudojimo“. Čia mistiškai keistai buvo šiuo atveju, bet tegu aiškinasi struktūros“, – kalbėjo ji.
Trečiadienį ryte Seimo pirmininkė svarstė, kad VSD provokacija esą gali būti susijusi su artėjančiais rinkimais.
„Aš tikrai manau, kad buvo suplanuotas veiksmas, susijęs su rinkimais. Tai yra išankstinis įspėjimas, galbūt ko nors yra bijoma, gal kas nors gali būti dar atskleista ir paviešinta. Ir tai yra tokia kaip prevencinė priemonė – aš tai vertinu taip“, – trečiadienį interviu „Žinių radijui“ sakė L.Graužinienė.
Pasak Seimo pirmininkės, „tokie žaidimai neturi vykti valstybėje“.
„Keistai labai elgėsi VSD, ir tai, aš manau, yra kaip gerai suplanuota akcija prieš Seimą“, – teigė ji.
Seimo kancleris: apklausta darbuotoja
Seimo kancleris Jonas Milerius 15min.lt patikslino, kad penktadienio naktį VSD pažymos turinio nutekėjimu Seime domėjosi ne pats VSD, o ikiteismininį tyrimą dėl to atliekanti Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Be to, informacijos ieškota ne pačiuose Seimo rūmuose, o parlamento kanceliarijos darbuotojos namuose.
„Iš ketvirtadienio į penktadienį naktį, prieš Vėlines, buvo apklausta darbuotoja, kuri atsako už riboto, slapto ir kitų aukštesnio lygio dokumentų priėmimą, saugojimą ir išdavimą. Ji buvo apklausta namuose“, – sakė J.Milerius.
Pasak kanclerio, darbuotojos buvo klausiama, kas, kada ir kokia tvarka susipažino su VSD pateiktu slaptu dokumentu. Kancleris pažymėjo, kad Seimą pasiekė trys kopijos vėliau į žiniasklaidą patekusio dokumento. Visos jos buvo perskaitytos tik po to, kai informacija jau buvo nutekėjusi.
„Buvo fiksuojama, kada buvo gautas dokumentas Seimo kanceliarijoje ir kada jis atiteko adresatams – Seimo pirmininkei, Užsienio reikalų komiteto vadovui ir Nacionalinio saugumo komiteto vadovui. Kiek mes pastebėjome, visi trys adresatai tą medžiagą pasiėmė gerokai vėliau, nei ji atsirado viešojoje erdvėje“, – pabrėžė J.Milerius.
Pirmadienį STT į Seimo kanceliariją kreipėsi dar kartą ir paprašė atsiųsti visas tvarkas, pagal kurias saugomi ir duodami skaityti slapti dokumentai Seime. „Mes padarėme kopijas ir perdavėme“, – sakė J.Milerius.
Vyriausybės darbuotoja apklausta STT biure
Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis teigė, kad Vyriausybės STT paprašė pateikti informaciją, kaip procedūriškai Vyriausybės kanceliarijoje vyksta slaptos informacijos paskirstymas.
„Tai nėra joks poėmis. Tai buvo oficialus prašymas. Mes atrašėme oficialiai ir pridėjome teisės aktus“, – sakė A.Mačiulis.
Vėliau jis patvirtino, kad STT pirmadienį apklausė ir Vyriausybės Dokumentų valdymo ir informacinių sistemų skyriaus patarėja Danutė Kiselienė. Tiesa, pareigūnai neskubėjo lėkti pas valdininkę į namus.
"Į apklausą ji buvo pakviesta nei naktį, nei jos namuose - tiesiog į biurą STT. Berods pirmadienį. Ji nuėjo, jos ten buvo klausiama, kaip mūsų sistema veikia, apie jokius įtarimus nė kalbos", - teigė A.Mačiulis.
Apklaustos ir Prezidentūros darbuotojos
Prezidento kanceliarija dėl Generalinės prokuratūros atliekamo ikiteisminio tyrimo STT prašymu taip pat yra pateikusi visą informaciją ir dokumentus, kaip Prezidento kanceliarijoje vyksta įslaptintos informacijos raštvedyba.
Be to, buvo apklaustos Prezidento kanceliarijos darbuotojos, atsakingos už įslaptintos informacijos raštvedybą, 15min.lt patvirtino prezidentūra. Daugiau detalių pateikti prezidentūra atsisako pateikti motyvuodama tuo, kad ikiteisminio tyrimo medžiaga yra slapta.
"Detalesnę informacija, susijusią su ikiteisminiu tyrimu, gali pateikti tik ikiteisminį tyrimą vykdanti institucija", - teigia prezidentūra.
Tyrimas vykdomas sparčiai
Savo ruožtu generalinis prokuroras Darius Valys sako, kad tyrimas dėl slaptos Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos nutekinimo vyksta itin sparčiai. Tyrimas vykdomas vos tris dienas, bet jau yra apklausti žmonės ir aiškėja įvykio aplinkybės. Tiesa, įtarimai kol kas niekam nepareikšti.
„Padaryta iš tiesų yra labai daug. Tačiau šiandien viešai informacijos negaliu teikti. Kalbėti apie įtarimus dar anksti. Labai nedaug praėjo laiko“, – trečiadienį sakė D.Valys.
Pasak jo, šiame tyrime jau yra įvykdyta ne viena apklausa. Kiek žmonių išvis apklausta, prokuroras neatskleidė.
Jis neatmeta, kad šiame tyrime, kaip ir aiškinantis informacijos apie ketinimus uždaryti banką „Snoras“ paviešinimą, bus pasitelkti tyrimai melo detektoriumi.
„Imsimės visų priemonių, kurios gali būti reikalingos“, – teigė jis.
Nemato reikalo tirti
Politikai stebisi pradėtais tyrimais ir teigia, kad nutekinti VSD informacijos apskritai nėra dėl ko. Esą ši informacija buvo nebent Rusijos paslaptis, bet tikrai ne Lietuvos. Be to, ją iškart patvirtino ir pats VSD vadovas Gediminas Grina, ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Jų patvirtinimas rodo, kad ten jokios valstybės paslapties nėra“, – 15min.lt sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Valdas Vasiliauskas.
Jis tikino, kad su pažyma susipažino trečias iš visų komiteto narių ir jau po to, kai informacija buvo publikuota viešai.
Tuo tarpu konservatorė Rasa Juknevičienė 15min.lt teigė iki šiol neradusi laiko perskaityti dokumento. Tiesa, ji vis tiek stebisi, kodėl jis turėjo būti slaptas.
„Man atrodo, kad tas įslaptinimas yra tikrai absurdiškas. Yra niuansų, kad apskritai VSD dokumentai gali būti įdomūs priešiškoms tarnyboms dėl to, kad sužinotų, kuo domisi ta tarnyba, bet tada atsitinka taip, kad visi teikiami dokumentai tiesiog padedami į stalčių, nes niekas negali apie tai garsiai kalbėti“, – sakė R.Juknevičienė.
Pasak jos, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ketina kalbėtis su VSD vadovais, ar ateityje turint panašią informaciją nereikėtų jos tiesiog skelbti viešai, kad žmonės žinotų, kaip veikia užsienio specialiosios tarnybos Lietuvoje.
Atsižvelgiant į VSD slaptos informacijos teikimo taisykles prokurorams neturėtų būti sunku nustatyti, kas ją nutekino. Taip yra todėl, kad kiekvienas, susipažinęs su dokumentu, turi ant jo pasirašyti, dokumentą griežtai draudžiama kopijuoti, jį skaityti galima tik specialioje patalpoje.
Primename, kad ketvirtadienį naujienų agentūra BNS paviešino VSD perspėjimą valstybės vadovams ir parlamentinių komitetų nariams apie tai, kad Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas. Rašte teigiama, kad artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę D.Grybauskaitę, kitus aukštus šalies pareigūnus.