Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 09 07 /10:46

STT vadovas apie Eligijaus Masiulio pasiteisinimus: tai įprasta gynyba

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Saulius Urbanavičius į Eligijaus Masiulio žodžius apie neva skolintus grynuosius alkoholinio gėrimo dėžutėje reaguoja diplomatiškai, bet kandžiai. Esą tokia yra įprasta įtariamų kyšininkų taktika.
Eligijus Masiulis po 11 valandų apklausos Generalinėje prokuratūroje
Eligijus Masiulis po 11 valandų apklausos Generalinėje prokuratūroje / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

E.Masiulis antradienį pagaliau nusprendė prabilti. Kone sensacingus pareiškimus anksčiau žadėjęs buvęs liberalų lyderis vietoj šokiruojančių ar stebinančių faktų pateikė paprastą versiją: pinigai iš Raimondo Kurlianskio – ne kyšis, o paskola. Tiesa, priešingai įstatymų reikalavimams, notariškai nepatvirtina.

Anot STT vadovo, korupcijos bylose galimai su kyšiais pričiupti įtariamieji dažniausiai renkasi būtent tokią taktiką – tvirtinti, neva pas juos rasti pinigai buvo skolinti.

„Įtariamasis gali duoti parodymus arba atsisakyti duoti parodymus. Šiuo atveju, E.Masiulis sutiko duoti parodymus. Duodant parodymus, įtariamasis, aišku, gali sakyti tiesą. Arba bandyti kitaip gintis. Tačiau, kaip rodo praktika korupciniuose nusikaltimuose, tokia gynybinė versija iš tikrųjų yra dažniausia. Neva paskola ar paskolos grąžinimas“, – 15min teigė S.Urbanavičius.

Klausiamas, kada – prieš R.Kurlianskio paleidimą iš areštinės ar po jo – E.Masiulis pateikė antradienį išgarsėjusią menamą paskolos sutartį, pašnekovas teigė negalįs teikti tokios informacijos.

„Aš apie ikiteisminio tyrimo detales tikrai nenorėčiau kalbėti, skirtingai negu ponas Masiulis“, – sakė S.Urbanavičius.

Jis taip pat nesiima vertinti E.Masiulio pasakojimo apie 2014 m. neva iš „Danske“ banko imtą paskolą nekilnojamojo turto Nidoje pirkimui. Ši paskola oficialiose politiko interesų deklaracijose neatsispindi, jos pėdsakus sunku įžiūrėti ir turto deklaracijose. Šiuos duomenis S.Urbanavičius komentavo lakoniškai: „Tai jūs viską patys puikiai išsiaiškinote.“

Ikiteisminį tyrimą kuruojantis Generalinės prokuratūros prokuroras Justas Laucius atsisakė komentuoti E.Masiulio versijas. „Bendras principas – aš viešojoje erdvėje nekomentuosiu įtariamųjų savo bylose pareiškimų“, – teigė J.Laucius.

Paskola pirkiniui Nidoje – buvo ar ne?

Kalbėdamas apie savo menamas investicijas pajūryje, politikas tvirtina, esą tokią veiklą su sutuoktine vykdo jau porą metų.

„2014 metų lapkričio mėnesį, pasiimdami paskolą iš „Danske“ banko, dvi šeimos įsigijome būstą Nidoje ir 2015 m. keturių bendrasavininkų vardu – mes po vieną ketvirtį dalies esame bendrasavininkai – ir šie visi dalykai yra deklaruoti 2015 metų deklaracijoje“, – Edmundo Jakilaičio laidoje „Dėmesio centre“ antradienį pareiškė E.Masiulis.

Jei tai tiesa, buvusio liberalų lyderio ir jo žmonos paskola iš „Danske“ banko bei Nidoje pirktas būstas turi atsispindėti dviejuose oficialiuose dokumentuose – interesų ir turto deklaracijose.

E.Masiulio interesų deklaracijoje, teiktoje Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK), paskolos sandoris yra deklaruotas. Bet ne tas, apie kurį politikas kalbėjo „Dėmesio centre“. Vienintelė E.Masiulio deklaruota paskola – 2010 m. gruodį iš „Nordea“ banko pasiskolinta 450 tūkst. litų (apie 130 tūkst. eurų) suma.

Tiesa, ši deklaracija VTEK pateikta 2014 m. spalį – prieš E.Masiulio minimą paskolos gavimo sandorį. Tad gal buvęs liberalų lyderis tiesiog pamiršo apie sandorį pranešti etikos sargams? Na, bet juk banko paskola, priešingai nei pinigai iš R.Kurlianskio, daroma pavedimu ir oficialiai fiksuojama banko sąskaitoje. Taigi, jeigu Masiulių šeima 2014 m. pabaigoje skolinosi didesnę sumą iš „Danske“ banko, sutuoktinių deklaruotos pasiskolintos lėšos turėjo išaugti jau turto deklaracijoje už 2014 metus. Ar bent jau deklaracijoje už 2015 metus, kaip sako pats E.Masiulis.

Tačiau skolintų lėšų pokytis šeimos turto deklaracijose tėra nežymus. Palyginti su 2013 metų duomenimis, 2015 m. E.Masiulio žmonos deklaruotos skolintos lėšos padidėjo 25 tūkst. litų (7,24 tūkst. eurų), o paties E.Masiulio skolos netgi šiek tiek sumažėjo.

Bendra šeimos skolų dinamika atrodo taip: 2014 metais Masiulių skolos padidėjo maždaug puspenkto tūkstančio eurų, o pernai jau buvo mažesnės nei 2013 m.

Be to, E.Masiulis tvirtina, kad už skolintus pinigus įsigytas nekilnojamasis turtas. Esą po ketvirtį būsto Nidoje vertės pasidalijo jis su žmona ir kita neįvardinta šeima. O pagal turto deklaracijas, 2014 metais Masiulių valdomo nekilnojamojo turto vertė padidėjo 34,75 tūkst. eurų, gerokai daugiau, nei išaugo šeimos deklaruotos skolos. O bendra pirkinio Nidoje kaina abiems šeimoms turėtų siekti apie 69,5 tūkst. eurų.

Primename, kad ikiteisminiame tyrime figūruoja ne tik E.Masiulis ir R.Kurlianskis. Kyšininkavimo šešėlis krenta ir ant vieno iš Darbo partijos lyderių Vytauto Gapšio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai