Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2019 06 03 /16:52

Su G.Nausėda susitikęs G.Landsbergis: mes pagelbėtume, kad Lietuva neliktų be Vyriausybės

Pirmadienį išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda prezidentūroje susitiko su opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu. Jis sakė su būsimuoju prezidentu aptaręs situaciją šalyje. Kartu patikinęs jį, kad jeigu susidarytų tokia padėtis, kad reikėtų formuoti mažumos ar technokratų Vyriausybę, konservatoriai svarstytų galimą paramą jai.
Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Kelios valandos iki susitikimo su G.Landsbergiu, G.Nausėda prezidentūroje priėmė valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininką Ramūną Karbauskį.

Praėjusią savaitę jis susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu.

G.Landsbergis sakė su G.Nausėda aptaręs aktualijas: koalicijos ir galimą Vyriausybės formavimą, situaciją Seime, klausimą dėl parlamento pirmininko Viktoro Pranckiečio.

„Pripažįstu, kad esu subjektyvus kaip opozicijos dalyvis, bet, manau, kad tas matymas galėtų išrinktajam prezidentui geriau pateikti bendrą vaizdą“, – sakė jis.

Kartu G.Landsbergis nurodė išreiškęs paramą G.Nausėdos programinėms nuostatoms ir užsiminęs, kad, jeigu būtų ieškoma sutarimo tarp partijų dėl pirmųjų žingsnių iškeltoms gerovės valstybės idėjoms, konservatoriai yra pasiruošę apie tai kalbėti.

VIDEO: G.Landsbergis po susitikimo su G.Nausėda: viskas prasidėjo nuo noro atsikratyti tam tikrais ministrais

Nori atsikratyti kai kuriais ministrais

G.Landsbergis sakė turėjęs galimybę G.Nausėdai išsakyti tai, ką yra sakęs anksčiau. Anot jo, jeigu susidarytų tokia situacija, kad Lietuvoje formuotųsi mažumos Vyriausybė, konservatoriai būtų pasirengę svarstyti apie paramą jai.

„Taip pat ir jeigu iškiltų galimybė suformuoti techninę, technokratų Vyriausybę, irgi taip pat svarstytumėme ją paremti ir palaikyti. Manau, kad jeigu valstybė nesuformuotų valdančiosios daugumos, nepasitvirtintų, tais postais nepasidalintų, tai mes pagelbėtumėme, kad neliktų Lietuva be Vyriausybės“, – po susitikimo su G.Nausėda žurnalistams sakė G.Landsbergis.

Kalbėdamas apie tai, kas šiuo metu vyksta Seime, G.Landsbergis aiškino, kad viskas prasidėjo nuo paprasto valdančiųjų noro atsikratyti kai kuriais ministrais – susisiekimo ir krašto apsaugos: Roku Masiuliu bei Raimundu Karobliu.

„Kritika jiems augo. Lygiai taip pat po savivaldos rinkimų R.Karbauskis buvo pasigalandęs peilius ir kalbėjo, kad R.Masiulio dienos yra suskaičiuotos, kad čia jo nuomonė yra tik jo nuomonė, nebe Vyriausybės, neatstovauja niekam. Akivaizdu, kad to pykčio ir asmeniškumo tikrai buvo prisikaupę ganėtinai daug. Ir čia tokia lyg ir nebloga proga. Maždaug yra naujas prezidentas, ir mes, šast, pasitvarkome pagal save. Bet taip negalima žiūrėti, man rodos“, – svarstė jis.

Primena sąskaitų suvedinėjimą

G.Landsbergiui atrodo, kad taip pat lyg ir norima atsikratyti V.Pranckiečiu.

„Dabar atrodo, kad lyg ir V.Pranckiečiu norima atsikratyti. Gal čia taip yra keliamos tokios insinuacijos, kad gal tai neva irgi senas kerštas. Toks sąskaitų suvedinėjimas daugiau nei kažkokios geresnės kokybės paieškos. Ir mes galime atsidurti tokioje situacijoje, kur suformavus koaliciją, galbūt sulipdžius kažkaip vargais negalais tą koaliciją, naujoji Vyriausybės susiformuotų tiesiog prastesnė, negu dabar buvo. Pritraukiant į ją tą pačią teisiamą „Tvarkos ir teisingumo“ partiją, su kuria R.Karbauskis žadėjo niekada, gink Dieve, trūks plyš neiti į jokias koalicijas. Tiesiog išsakiau tokius bendro pobūdžio nuogąstavimus. O jau kaip ten lipdysis, manau, pirmiausia, ne tiek nuo mūsų visų priklauso, kiek nuo tų pačių valdančiųjų, kaip jiems ten pavyks susiderėti“, – komentavo G.Landsbergis.

Klausiamas, ar Seime pakaktų balsų atleisti V.Pranckietį, G.Landsbergis sakė, kad sunku pasakyti. Dėl to, kaip šiuo klausimu elgsis konservatoriai, Seimo TS-LKD frakcija turėtų kalbėtis antradienį.

„Aš esu išsakęs savo poziciją. Aš turbūt nepalaikyčiau nepasitikėjimo ponu V.Pranckiečiu. Aš manau, kad jis nėra blogiausias Seimo pirmininkas. Nepritariau kai kuriems jo pasisakymams, stebino mane jie galbūt, bet tebūnie. Manau, kad jis tą darbą, kurį darė, galėtų užbaigti iki kitų metų rinkimų“, – komentavo G.Landsbergis.

Jeigu prie valdančiosios koalicijos neprisijungtų Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS), G.Landsbergio vertinimu, formaliai valdantieji neturėtų daugumos. Tačiau jis priminė, kad formaliai tokia situacija jau yra kažkurį laiką, realios daugumos nėra. „Šiek tiek balselių“ valdantiesiems primesdavo LLRA-KŠS, liberalai ar kiti, ir įstatymai judėjo į priekį.

Dabar, anot G.Landsbergio, po prezidento inauguracijos Seime turės būti iš naujo patvirtintas premjeras.

„Čia yra labai svarbu. Tada jau kiekvienas balsas yra svarbus. Lygiai tas pats dėl V.Pranckiečio – ar pakanka slaptame balsavime balsų atleisti V.Pranckietį. Aš tuo negalėčiau būti taip įsitikinęs, negalėčiau pasakyti, kad slaptame balsavime yra 71 žmogus, kuriam R.Karbauskis nestovi už nugaros ir netikrina, kaip jie pabalsavo, ir kad jie visi dabar jau bus prieš V.Pranckietį nusiteikę. Aš balsų girdžiu įvairių. Aš manau, kad kai kurie žmonės yra patenkinti jo darbu, jo kolegos pažįsta jį, kaip sako, padorus, garbingas žmogus. Matyt, įvairių tų vertinimų yra“, – aiškino jis.

Ar matytų naujuoju Seimo pirmininku socialdarbietį Gediminą Kirkilą? „Jeigu būčiau priverstas, tai matyčiau“, – teigė G.Landsbergis.

Tai, kad valdantieji tarsi nusiteikę į Vyriausybę deleguoti politikus, nebe profesionalus, G.Landsbergis aiškino visada pasisakęs už politikų skyrimą į postus. Esą technokratiniai ministrai ar Vyriausybės dažniausiai yra krizinės, kai niekas kitas negali ar nenori prisiimti atsakomybės.

Pokalbio metu galvojo apie I.Šimonytę

G.Landsbergio žurnalistai klausė, ar su G.Nausėda jis kalbėjo apie galimą I.Šimonytės vaidmenį TS-LKD, konservatorių ryšį su ja. Šios partijos pirmininkas aiškino, kad pokalbio su būsimuoju prezidentu metu apie tai labai stipriai galvojęs.

Tačiau kalbos su G.Nausėda apie tai nebuvo.

Prezidento rinkimų kampanijos metu G.Landsbergis ne kartą gana aštriai pasisakė apie G.Nausėdą. Anot konservatoriaus, kampanija yra viena, galima kritikuoti, išsakyti pastabas.

„Dabar tai buvo labai konstruktyvus, nuoširdus, draugiškas pokalbis. Labai geras. Iš mano pusės suteikiantis viltį tolimesniam geram bendradarbiavimui, bendravimui“, – aiškino jis.

Persidalijo postus

Pasibaigus prezidento rinkimams LVŽS pradėjo iš naujo formuoti valdančiąją koaliciją. Praėjusią savaitę „valstiečiai“, Lietuvos socialdemokratų darbo partija bei „Tvarka ir teisingumas“ pasirašė memorandumą dėl koalicijos.

Prie koalicijos kviečiama jungtis ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Koalicijos memorandume sakoma, kad premjeru bus siūlomas S.Skvernelis. Jis dar nėra atsakęs, ar liks vadovauti Vyriausybei po prezidento inauguracijos liepos 12 dieną.

R.Karbauskis praėjusią savaitę sakė, kad jeigu G.Nausėda palaikys memorandumą, S.Skvernelis liks premjeru.

Pagal trijų partijų pasirašytą susitarimą, kandidatą į Seimo pirmininkus siūlys socialdarbiečiai. Tačiau dabar parlamentui vadovaujantis „valstietis“ Viktoras Pranckietis neketina atsistatydinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos