Straipsnis buvo parengtas prieš tai, kai penktadienio vakarą žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė feisbuke paskelbė skandalingas nuotraukas iš Kauno klinikinės ligoninės.
Jose matyti, kad vienkartiniai medikų rūbai yra sudėti į maišus su užrašytais vardais ir pavardėmis.
„Atėjęs sekančią pamainą susirandi savo maišiuką ir rengiesi vėl. Rengiesi dar kartą. Vienkartinius rūbus. Infekcinėje ligoninėje. Suprantat? Kosmosas kažkoks. Ligoninė taupo, nes nieko neturi. Žiūriu aš į tuos maišus ir galvoju – ar kas nors iš priimančių sprendimus realiai supranta kokioj, atsiprašau už tą žodį, š... situacijoj yra mūsų medikai? Gal jiems reikia tuos rūbus atvežti ir paprašyti apsirengti, kad suprastų?“, – pasipiktinimo neslėpė žurnalistė.
Premjeras Saulius Skvernelis sureagavo sakydamas, kad tai yra skandalinga ir pasibaisėtina, dar daugiau – nusikalstama.
Reaguodamas į S.Skvernelio raginimą, A.Veryga penktadienio naktį pranešė nušalinęs nuo pareigų Kauno klinikinės ligoninės vadovą Albiną Naudžiūną ir pavedęs atlikti vidinį tyrimą.
Dirba po pusę paros ir ilgiau
Šiuo metu Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriuje, kuriame gydomi užsikrėtę koronavirusu, darbuojasi apie pusšimtis medikų, slaugytojų.
Aktyviai dirba kitas pagalbinis personalas, nes reikėjo pertvarkyti patalpas, plėsti izoliacines zonas, pritaikyti specifinę infrastruktūrą.
Kaip pasakojo Kauno klinikinės ligoninės komunikacijos specialistas Saulius Tvirbutas, medikai sako, kad kol kas iš nuovargio nekrenta, nors krūvis visiškai kitoks nei iki koronaviruso atėjimo.
„Būtinosios apsaugos priemonės einant pas pacientus nėra malonios, ilgiau padirbėjus gana greitai išpila prakaitas, akiniai aprasoja, respiratoriai spaudžia veidą, kvėpavimas per juos nėra lengvas“, – sakė ligoninės atstovas.
Būtinosios apsaugos priemonės einant pas pacientus nėra malonios, ilgiau padirbėjus gana greitai išpila prakaitas, akiniai aprasoja, respiratoriai spaudžia veidą, kvėpavimas per juos nėra lengvas.
Pasak S.Tvirbuto, medikų budėjimai paprastai trunka pusę paros. Tačiau darbe tenka pabūti ir ilgėliau, pildant dokumentus, atsakant į pacientų klausimus.
Klausia, ar tai jau gyvenimo pabaiga?
S.Tvirbutas pasakojo girdintis, kaip kai kurie medikai akcentuoja, kad jų darbe tenka būti ne tik infektologais, bet ir psichologais.
Vieni ligoniai patiria stiprų stresą, klausinėja, ar tai jau gyvenimo pabaiga, kas jų laukia ateityje.
Vieni ligoniai patiria stiprų stresą, klausinėja, ar tai jau gyvenimo pabaiga, kas jų laukia ateityje.
„Būna ir piktų žmonių, tenka išklausyti net keiksmų, nes kai kurie nesupranta, kad sutvarkyti dokumentus išleidžiant pacientą užtrunka, – pasakojo Kauno klinikinės ligoninės komunikacijos specialistas. – Bet dauguma labai geranoriški, jaučiame pagarbą, dėkingumą tiek iš jų pačių, tiek iš jų artimųjų.“
Anot S.Tvirbuto, medikams taip pat reikia atsakyti pacientams, kokios išleidžiamų nesunkių ligonių saviizoliacijos galimybės, rūpimus socialinius klausimus: ar jais kas nors pasirūpins, ar užteks lėšų pragyventi ir panašiai.
Taip pat laiko užima dokumentų pildymas.
Kaip su koronavirusu kovojantys medikai laikosi emociškai? Ar nesibaimina užsikrėsti, parnešti užkratą namo?
S.Tvirbutas sakė, kad infektologai išgirdę tokį klausimą nusišypso.
Juk jiems tenka gydyti ir mirtiną žaibinį meningokoką, tymus, vėjaraupius, kitas virusines ir bakterines ligas, jų komplikacijas.
„Tai tas pats, kas klausti ugniagesio, ar jam baisus gaisras. Taip, tai nedžiugina, antra vertus, kas, jei ne mes, šį darbą dirbs. Saugomės, eidami pas ligonį dėvime visas apsaugos priemones“, – koronavirusu sergančius ligonius gydančių Kauno klinikinės ligoninės medikų žodžius perdavė S.Tvirbutas.
Tai tas pats, kas klausti ugniagesio, ar jam baisus gaisras. Taip, tai nedžiugina, antra vertus, kas, jei ne mes šį darbą dirbs.
Susitelkė kaip kumštis
Atokvėpio darbo metu medikai turi nedaug.
S.Tvirbutas pasakojo, kad laisvą minutę jie pavalgo, atsigeria kavos, arbatos, sulčių, apsikeičia informacija ir vėl stoja dirbti.
Paklaustas, koks medikų nusiteikimas dėl spartaus koronaviruso plitimo ir, ko gero, bent jau kurį laiką dar blogėsiančios situacijos, S.Tvirbutas teigė, kad dažnas pagalvoja, kokia diena bus rytoj.
„Ar nebus dar didesnis krūvis, daugiau ligonių? Jie įsitikinę, kad karantinas buvo paskelbtas labai laiku ir būtinas. Dabar svarbiausia, kad visuomenė būtų sąmoninga ir saugotų save“, – pabrėžė Kauno klinikinės ligoninės atstovas.
Dabar svarbiausia, kad visuomenė būtų sąmoninga ir saugotų save.
Kas medikams teikia vilties, palaiko fiziškai ir emociškai tokioje situacijoje?
„Esame neįtikėtinai vieningi, draugiški, darbuojamės kaip kumštis, palaikome vieni kitus“, – patikino jie.
Anot S.Tvirbuto, kai kurie rezidentai sako, kad tikriausiai tokius jausmus, kai bendras tikslas vienija ir įkvepia optimizmui, išgyveno jų tėvai per Atgimimo laikotarpį, Kovo 11-ąją ir per dramatiškus Sausio 13-osios įvykius.
Kai kurie rezidentai sako, kad tikriausiai tokius jausmus, kai bendras tikslas vienija ir įkvepia optimizmui, išgyveno jų tėvai per Atgimimo laikotarpį, Kovo 11-ąją ir per dramatiškus Sausio 13-osios įvykius.
Taip pat medikai labai dėkingi gausiai paramai iš įmonių.
„Nuolat turime užtektinai maisto, gėrimų, ligoninė sulaukia dovanojamos įrangos, medicininių priemonių. Tai labai padeda ne tik materialiai, bet ir moraliai. Šis dėmesys nelengvu laiku labai padeda“, – medikų žinutę perdavė Kauno klinikinės ligoninės komunikacijos specialistas.