2023 10 06 /11:37

Su ministerija dėl atlyginimų kėlimo sutarę mokytojai pasirašė kolektyvinę sutartį

Su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) dėl atlyginimų kėlimo plano sutarusios švietimo sektoriaus darbuotojus vienijančios profesinės sąjungos penktadienį pasirašė švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį.
Skirmantas Lisauskas/BNS nuotr.
ŠMSM

„Šiandien užfiksuotas susitarimas su keturiomis profesinėmis sąjungomis nepasiriboja atlygio kėlimu kitais metais, jis padeda pamatus švietimo darbuotojų atlyginimų augimui ketverių metų horizonte“, – po pasirašymo sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.

Sutartį pasirašė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Aldona Kindurienė, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Sigitas Vaitkevičius, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Kviečia nutraukti streiką

Prieš penktadienį pasirašytos sutarties ministras kviečia jungtis ir streiką tęsiančią Andriaus Navicko vadovaujamą Lietuvos švietimo darbuotojų profesinę sąjungą, sakydamas, kad daugiau lėšų atlyginimams tikrai nebus ir biudžeto projektui iškeliavus į Seimą „streikas tampa betikslis“.

„Šiandien išsiųsime galutinį ministerijos pasiūlymą ir kvietimą suderinti datas sutarties pasirašymui. Finansiniu kausimu ministerijos pozicija išliko nuosekli, tokia yra dabartinio laikotarpio realybė. Durys penktai profesinei sąjungai yra atidarytos“, – sakė G.Jakštas.

Ministras pažymėjo, kad didesnis finansinis augimas, kaip reikalauja A.Navicko vadovaujama profesinė sąjunga, yra neįmanomas, įvertinus valstybės galimybes.

„Streikas kaip problemų sprendimo įrankis yra teisėtas ir svarbus, tačiau šiandien esame situacijoje, kai jis nebėra rezultatyvus. Streiko sukelti sunkumai vaikams, tėvams, mokytojams, savivaldybėms tampa betiksliai, nes viskas, ką galime padaryti, sutarta“, – sakė G.Jakštas.

„Ačiū parodžiusiems pilietiškumą ir likusiems dirbti klasėse. Ačiū parodžiusiems pilietiškumą ir išėjusiems į žygius ir aikštę. Kviečiu jus grįžti į klases, viskas, kas galėta, pasiekta“, – kviesdamas nutraukti streiką kalbėjo ministras.

Jis pažymėjo, kad susitarimas numato ne tik mokytojų atlyginimų augimą kitąmet 21 proc., tačiau numatyta iki kitų metų gegužės parengti pedagogų atlyginimų augimo planą iki 2028 metų.

„Tokiu būdų bus sudarytos prielaidos atlyginimams augti nepriklausomai nuo politinių kadencijų“, – pabrėžė G.Jakštas.

Profesinės sąjungos: ledai pajudėjo

Profesinių sąjungų atstovai sakė, kad penktadienį pasirašytas susitarimas yra rezultatyvus, nes numato ne tik konkretų atlyginimų augimą kitąmet, bet baigus vienas derybas iš karto prasideda kitos – dėl atlyginimų augimo plano iki 2028 metų.

„Pagrindinis akcentas yra tai, kad susitarimas neguls į stalčių. (...) Šių metų derybos baigtos, bet tai nereiškia, kad baigti darbai, ir mes pradedam ruoštis kitų metų deryboms, akcentai dedami, kaip, kokie pokyčiai laukia iki 2028 metų“, – sakė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas E.Milešinas.

Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė A.Kindurienė teigė, kad profesinės sąjungos pasiekė savo tikslą, nes 130 proc. mokytojų atlyginimas nuo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio buvo jų įvardytas siekis.

„Šis skaičius 130 proc. atėjo iš profesinių sąjungų ir noriu pasidžiaugti, kad pagaliau pasiektas šitas skaičius. Derybos ne visada lengvai einasi, bet kai abi pusės stengiasi atrasti teisingiausią sprendimą, negali būt, kad viena pusė laimėjusi, kiti pralaimėjusi“, – kalbėjo A.Kindurienė.

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas K.Juknis streikuojančius kolegas kvietė baigti akciją, nes rezultatas, nors jis gali būti ir kritikuojamas, pasiektas.

„Aš šiandien esu įsitikinęs, kad tie ledai pajudėjo, tegu jis būna kritikuotinas rezultatas, bet jis yra šiandien, ir nuoširdžiai kviečiu derėtis pedagogus dėl vienų ar kitų punktų, nes visos kraštutinės priemonės vis tiek atves prie derybų stalo“, – sakė K.Juknis.

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas S.Vaitkevičius pažymėjo, kad Vyriausybė vykdo įsipareigojimus dėl atlygio dalies, siejant su vidutiniu šalies darbo užmokesčiu, o nuo infliacijos nukentėjo visi gyventojai.

„Prisiderindami prie visos Lietuvos ritmo pasirinkome pasirašyti sutartį, kokia yra, juo labiau, kad Vyriausybė siekia įvykdyti įsipareigojimus, ir ta sutartis, kuri buvo dar iki hiperinfliacijos, būtų įgyvendinta pagal susitarimą“, – pažymėjo S.Vaitkevičius.

Augimas kitąmet – 21 procentu

Švietimo, mokslo ir sporto ministras G.Jakštas ir keturios švietimo darbuotojų profesinės sąjungos praėjusį ketvirtadienį sutarė iki kitų metų gegužės parengti planą, kaip bus didinamas darbo užmokestis mokytojams po 2024 metų, taip pat jos pritarė Vyriausybės siūlymui dėl atlyginimų kėlimo kitąmet.

Vyriausybė siūlo algas mokytojams kitąmet kelti dviem etapais: nuo sausio – 10 proc., o nuo rugsėjo – tiek, kad vidutinė pedagogo alga pasiektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.

Per derybas profesinės sąjungos ir Švietimo ministerija taip pat sutarė nuo kitų metų rugsėjo mažinti klases mokyklose. Pagrindiniame ugdyme savivaldybės galėtų susimažinti maksimalų klasės dydį nuo 30 iki 26 mokinių, pradiniame – nuo 24 iki 22 mokinių.

Tuo metu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos, vadovaujamos Andriaus Navicko, ŠMSM siūlymai netenkina. Dėl to keli tūkstančiai Lietuvos mokytojų praėjusį penktadienį pradėjo streiką, planuojama, truksiantį mėnesį, toliau vyksta derybos su ministerija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis