Apie akibrokštą, kad vieni norvegų slaugos namai atiduoda dalį savo įrangos „Kauno hospiso namams“, patys pasirūpina jos atgabenimu į Lietuvą, o Kauno miesto savivaldybė nesivargina padėti atrasti patalpas laikinam šios paramos sandėliavimui, 15min rašė šių metų sausio 28 dieną – „Absurdiška situacija: norvegai dovanoja Kauno hospisui vilkiką įrangos, patys atveža, o padėti dovanos nėra kur“.
„Jei ne žurnalistų įsikišimas, kaži ar savivaldybė būtų radusi patalpas. Tereikėjo politinės valios“, – vasario 24 dieną 15min teigė „Kauno hospiso namų“ direktorė K.Krasko.
Galiausiai problema išsisprendė – buvo surastos patalpos, kurias būtų galima nuomoti lengvatinėmis sąlygomis, o Kauno miesto savivaldybės taryba tokiai nuomai pritarė.
Vasario 22 dieną į Kauną atvyko vilkikas su 9 tonas sveriančia parama būsimam Kauno hospiso stacionarui – 440 vienetų priemonių bei įrangos, skirtos vykdyti hospiso veiklai – nuo specializuotų lovų, vaistų spintų iki lėkščių bei kriauklių. Norvegai pasirūpino ir dovanos pristatymu – tai jiems atsiėjo 2 tūkst. eurų.
„Tuo pačiu metu iš Norvegijos vilkikas keliavo ir į Latviją. Parama buvo paskirstyta mums ir latviams. Ten jokių problemų su priėmimu nekilo“, – patikino „Kauno hospiso namų“ direktorė.
K.Krasko liko nustebusi, kiek žmonių sureagavo į viešą pagalbos prašymą padėti iškrauti atvežtą „dovaną“. Krovimu rūpinosi daugiau nei pusšimtis geros valios asmenų: hospiso savanorių, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų gyventojų, šaulių. Krova truko apie 1,5 valandos, nors kviečiant į talką planuota, kad procesas gali išsitęsti iki 6–8 valandų. Iki pat 17 valandos vietoje būriavosi geros valios žmonės, teiravosi, kada atvyks vilkikas ir kada jis bus iškraunamas.
„Kai buvo paskelbta žinia, kad susidūrėme su patalpų sandėliavimui problema, žmonės net rašė laiškus asmeniškai Kauno merui. Daug neabejingų žmonių. Matome, koks yra reikalingas hospisas Kauno miestui. Beje, vasario 23 dieną įvykusiame Kauno savivaldybės tarybos posėdyje 6 tarybos nariai vis dėlto susilaikė balsuodami dėl patalpų skyrimo mums. Motyvų nežinau. Taigi raktus nuo patalpų davė anksčiau laiko, galėjome pasiruošti paramos priėmimui“, – teigė „Kauno hospiso namų“ vadovė.
217 kv. m ploto patalpas Statybininkų gatvėje savivaldybė išnuomojo dvejiems metams. Mėnesinė lengvatinė nuomos kaina siekia apie 30 eurų. Pagal teisės aktus, jei patalpos būtų naudojamos veiklai, jos galėtų būti panaudos būdu suteiktos nemokamai, tačiau šios patalpos hospisu virsti negali – tinkamos tik sandėliavimui, nes neturi vandentiekio.
„Patalpos yra labai geros, visiškai pritaikytos saugiam priemonių sandėliavimui. Šildomos, atvesta elektra. Planuojame per dvejus metus rasti hospiso įkūrimui tinkamas patalpas ir jose įsikurti.
Netrukus bus inicijuotas susitikimas su Seimo nariais, Kauno miesto meru, ligonių kasų atstovais. Kalbėsime apie paliatyvią pagalbą Kaune, hospisą, galimybę Kauno savivaldybei tapti mūsų įstaigos dalininke. Norime, kad savivaldybė prisidėtų prie šios svarbios misijos (nepagydomomis ligomis sergančių, mirštančių žmonių slaugos, priežiūros ir paskutinių norų pildymo bei paramos jų artimiesiems teikimo – aut. past.) vykdymo mieste“, – patikino K.Krasko.
Paprašyta nubrėžti viziją, kaip atrodys Kauno hospiso stacionaras, ji įvardijo dviejų aukštų pastatą, kuriame privaloma įkurti mažiausiai 14 lovų pacientams, gedėjimo patalpas pacientų artimiesiems, patalpas savanoriams ir slaugytojams. Stacionaras, pasak K.Krasko, turėtų užimti apie 1 tūkst. kv. m plotą. Veikti jame turėtų ir dienos centras, čia būtų teikiamos kineziterapijos paslaugos, konsultacijos pacientų artimiesiems.
„Tikrai žinome, kad Kaune yra tokių patalpų. Draugaujame su Rimanto Kaukėno paramos grupe. Esame aptarę galimybę pastatyti Kauno hospisui naują pastatą. Jei sulauksime savivaldybės pagalbos... Dabar ir Lietuvos prezidentas su mumis, ir Seimo nariai. Viskas gali įvykti greičiau nei per dvejus metus. Taip, reiks nemažai investicijų. Rašomi projektai, prašant Europos Sąjungos fondų pagalbos, kreipiamasi ir į Lietuvos verslininkus“, – atskleidė K.Krasko.