„Anksčiau iki 48 valandų buvo galima prašyti suėmimo, o dabar, tik sulaikius, žmogus gali skųsti, protestuoti, kad jį sulaikė ir pareigūnas turi kreiptis į teisėją. Per 20 val. teisėjas turi pažiūrėti, ar žmogus sulaikytas teisėtai“, – penktadienį Klaipėdoje prieš Teisėjų tarybos posėdį teigė jo pirmininkė Sigita Rudėnaitė.
„Papildoma garantija žmogaus teisių apsaugos sulaikyto, bet papildomos pareigos tiems, kurie įtraukti į procesą“, – teigė ji.
Anot Teisėjų tarybos pirmininkės, nuo spalio 1 dienos įsigaliojus Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimams teisėjai turės budėti šeštadieniais, spręsti sulaikymo klausimus.
Už tai numatytas papildomas apmokėjimas ir apylinkių teismams 2023–2025 metams proporcingai bus paskirstyta 165 tūkst. eurų – maždaug po 14 tūkst. eurų kiekvienam.
Iki šiol po vieną apylinkių teisėją ir sekretorių budėdavo tik sekmadieniais, suėmimui spręsti būdavo numatytas 48 val. terminas.
„Jei sulaikytas žmogus, dar nesuimtas, skundžia – per 20 val. jį reikia pas teisėją pristatyti, užtai šeštadienį turės budėti. Teismai susitvarko, bet atsiranda poreikis sumokėti, nes švenčių dienomis ir savaitgaliais darbas apmokamas papildomai“, – sakė S.Rudėnaitė.
Šių metų birželio pabaigoje priimtas Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pakeitimas, kuriuo iš esmės keičiamas laikino sulaikymo teisinis reglamentavimas. Įtvirtintas šios procesinės priemonės skyrimo bei apskundimo mechanizmas, laikino sulaikymo pagrindai bei taikymo procedūros.
Pagal naują tvarką, realiomis tampa situacijos, kai ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras skundą dėl laikino sulaikymo ikiteisminio tyrimo teisėjui pateiks, pavyzdžiui, penktadienį pasibaigus teismo darbo valandoms.
Tokiu atveju ikiteisminio tyrimo teisėjas tokį skundą turėtų išnagrinėti per 20 valandų. Siekiant užtikrinti tinkamą šio termino laikymąsi, apylinkių teismai turi užtikrinti teisėjų budėjimą visų savaitgalių ir šventinių dienų metu, todėl papildomos lėšos skirtos antrai savaitgalio dienai bei likusioms švenčių dienoms.