Etikos sargai nustatė, kad jos abi nepaisė įstatymų nurodytos pareigos vengti interesų konflikto ir jam kilus nusišalinti.
VTEK siūlo R.Lopienei nutraukti darbo sutartis, sudarytas pažeidžiant įstatymus, su jos pačios ir jos pavaduotojos A.Kapočiūtės sūnumis. Pastaroji savo sūnų įdarbino tuo metu, kai laikinai ėjo direktorės pareigas.
Apie priimtus sprendimus per dvi savaites R.Lopienė turės informuoti komisiją. To nepadarius, VTEK žada kreiptis į teismą su ieškiniu dėl darbo sutarčių, sudarytų pažeidžiant įstatymo nuostatas, nutraukimo.
Valstybės kontrolė VTEK buvo pranešusi ir apie galimą interesų konfliktą R.Lopienei įdarbinant ne tik savo sūnų, bet ir dukrą. Etikos sargai sako, kad pažeidimų būta ir čia, tačiau teigia nieko nekonstatavę, nes yra suvaržyti teismų praktikos, pagal kurią negali nagrinėti senesnių nei trejų metų įvykių.R.Lopienės dukra įdarbinta 2007–ųjų pradžioje, o jos ir A.Kapočiūtės sūnūs – 2010–aisiais. „VTEK suvaržyta teismų sprendimų, kad senesni kaip trejų metų įvykiai nėra svarstomi. Tai lygiai tos pačios aplinkybės – ir ten, ir ten įdarbinta, interesų konfliktas yra, ir teismas tą konstatuotų, bet tiesiog pasakytų, kad VTEK neturėjo teisės svarstyti. Su tuo mes nesutinkame, bet žinome, kokia bus baigtis, jei bus sprendimas apskųstas, ir dėl vienos dalies sprendimo nesinori viso sprendimo kompromituoti“, – BNS sakė VTEK atstovas Tomas Čaplinskas.
Anot jo, VTEK tikisi, kad R.Lopienė pati priims su dukros įdarbinimu susijusį sprendimą atsižvelgdama į tai, kad ir čia yra interesų konfliktas.
„Šiuo atveju apsiribota tik įvertinimu sūnaus. Bet ko nedraudžia įstatymai, moralė draudžia, ir komisija mano, kad galbūt, kai aplinkybės tos pačios, atsižvelgs pati vadovė ir be komisijos paraginimo spręs, ką daryti dėl dukros. Kiek žinau, ji dabar dekretinėse“, – sakė T.Čaplinskas.
Etikos sargai kultūros ministrui taip pat rekomendavo patikrinti, ar visų ministerijai pavaldžių institucijų vadovų sprendimai, galimai susiję su jiems artimų asmenų įdarbimo klausimais, atitinka įstatymus.