Atrado ir sovietinį palikimą
Panevėžio kraštotyros muziejaus archeologas Dovilas Petrulis naujienų portalui JP patikslino, kad vyksta detalieji kasinėjimo darbai.
„Prieš surandant senovinio grindinio liekanas, priešais Savivaldybės centrinį įėjimą atrastas ir sovietinio laikotarpio palikimas – asfalto danga. Juk praeitame šimtmetyje Laisvės aikštė buvo išasfaltuota. Nuėmus trinkelių sluoksnį ir buvo atrastas maždaug 50 metų senumo asfaltas“, – juokavo archeologas ir tęsė:
„Po kultūriniu sluoksniu surastas ir senovinis grindinys – jo liekanos. Senovinis grindinys – XVII–XVIII amžiaus. Tai tikrai pats seniausias grindinys atrastas per detaliuosius kasinėjimus. Turime ir kitų radinių: arklio pasaga, keramikinės šukės, titnaginis skiltuvas, XVII a. antros pusės moneta. Senas grindinys išklotas netaisyklingos formos lauko akmenimis, surištais smulkiais, mažais akmenukais. Jie per laikmetį subyrėjo ir grindinio rišamosios medžiagos mažai išlikę. Kaip pasielgsime su grindiniu, negaliu atsakyti. Tai sprendžia Panevėžio savivaldybė“, – pristatė radinius archeologas.
Lenkai eksponuoja
Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiasis specialistas Benjaminas Pučkis naujienų portalui JP pasakojo, kad eksponuoti grindinio likučius brangiai kainuotų.
„Buvo kalbama apie galimybę eksponuoti, bet viską apsprendžia finansai. Eksponavimo klausimas buvo aptartas su projekto vykdytojais Panevėžio statybos trestu (PST). Tačiau, kaip jau sakiau, labai brangus dalykas. Tiesa, maža viltis dar rusena, kad PST pasielgs patriotiškai ir pagalvos, gal verta išsaugoti ir eksponuoti XVIII amžiaus grindinio likučius“, – svarstė B.Pučkis ir prisiminė:
„Liubline (Lenkija) Lietuvių aikštėje (lenk. Plac Litewski) yra po storo stiklo sluoksniu eksponuojamas senovinis grindinys. Taip galbūt galima padaryti ir Laisvės aikštėje, tačiau tai reikia apsvarstyti.“