2010 05 12

Švietimo ministras gyrėsi reformos pasiekimais

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius trečiadienį žurnalistus sukvietė apibendrinti aukštojo mokslo reformos metų. Anot ministro, reformos trūkumai buvo tik organizacinio, bet ne turinio pobūdžio.
Gintaras Steponavičius
Gintaras Steponavičius / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Ministras teigė, jog pradėjus reformą augo studijų kokybė, prieinamumas, taip pat skirtas didesnis finansavimas aukštajam mokslui. „Reformos starte norime konstatuoti, kad reforma tik prasidėjusi ir lūkestis, kad tokioje sudėtingoje srityje kaip aukštasis mokslas kokybė atsiras vien nuo pasakymo, kad reforma prasideda, būtų naivu tikėtis. Orientacija į didesnę kokybę ir užtikrintas didesnis studijų prieinamumas – yra pagrindiniai mūsų pasiekti, reformos pradžioje aiškiai matomi akcentai“, – žurnalistams teigė G.Steponavičius.

Tuo pačiu ministras pripažino, kad vykdant reformą ne viskas buvo idealu, neišvengta klaidų, tačiau jos taisomos. „Trūkumai, kurie yra daugiau organizacinio, bet ne turininio, pobūdžio, buvo šalinami ruošiantis vykdyti šių metų priėmimą“, – teigė G.Steponavičius.

Nauda – valstybei

Ministras akcentavo, jog didžiausias reformos pranašumas tas, kad didesnės investicijos buvo nukreiptos į tas sritis, kurios svarbios valstybei, kur trūksta specialistų, pavyzdžiui, tikslieji, technologijų mokslai. „Tai tos sritys, kurios žiūrint į ilgalaikę perspektyvą gali laiduoti studijuosiantiems sėkmę ir valstybei duoti pridėtinę vertę“, – sakė jis.

Laimingais kritinės masės žmonių aukštajame moksle mes nepadarėme ir tokio tikslo mes nekėlėme, – sakė G.Steponavičius.Tuo tarpu valstybės finansuojamų vietų skaičius teisės, vadybos srityse bus mažinamas. Kitas pavyzdys – pedagogų ruošimas. Anot ministro, nuo šių mokslo metų finansuojamų vietų pedagoginių studijų srityse bus ne keli tūkstančiai, o apie 800, kadangi toks yra valstybės poreikis, apskaičiuotas atsižvelgiant į mažėjantį moksleivių skaičių bei į pensiją išeinančius pedagogus. Be to, į pedagogijos studijas pretenduojantys abiturientai laikys ir motyvacinį testą. Ministro teigimu, tai daroma siekiant atrinkti tuos jaunuolius, kurie iš tiesų pasiryžę dirbti šioje srityje, o ne tik gauti diplomą.

Viceministrė Nerija Putinaitė teigė, jog visų sričių reikalingų „specialistų žemėlapis“ bus sudarytas artimiausiu metu. N.Putinaitė užsiminė, jog nuo rugsėjo startuos bendras Švietimo ir mokslo ministerijos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektas, kuriuo numatoma kelti kvalifikaciją bedarbių, turinčių aukštojo mokslo diplomą. T. y. diplomus turintys bedarbiai galės grįžti į aukštąsias mokyklas.

G.Steponavičius pridūrė, jog šiais metais bendrasis priėmimas į universitetus ir kolegijas vyks vienu metu. Kitąmet į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose planuojama priimti 19 tūkst. pirmakursių.

Mažesnės palūkanų normos

Ateinančiais mokslo metais studijas pradėsiantiems abiturientams ministerija žada geresnes paskolų sąlygas. G.Steponavičius aiškino, jog pernai su problemomis susidurta dėl nepalankios situacijos finansų rinkoje.

Anot ministro, šiais metais paskolas studijoms litais pasiėmusiems studentams palūkanos neviršys 5 proc., o eurais – 3,75 proc. Paskolų atidavimo terminas galės būti pratęsiamas. Be to, anksčiau paskolas pasiėmusių studentų sutartys taip pat turėtų būti peržiūrimos, taigi jiems palūkanos taip pat turėtų mažėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų