Kaip jau rašė 15min, dar pernai pavasarį Vilnių pasiekė Europos Sąjungos Tarybos raštas, kuriame prašyta kandidatą į Europos Audito Rūmus pasiūlyti ne vėliau kaip iki spalio 29 dienos, bet kitų šalių įkandin nesuskubta.
Neoficialiai kalbėta, esą į europinio auditoriaus poziciją gali būti siūlomas konservatorius Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.
Prezidentūros atstovai buvo leidę suprasti, kad dėl kandidato sutarta, laukta, kol kandidatūra bus pateikta Seimui. Tačiau reikalai į priekį nejudėjo.
Neseniai viešumoje pasirodė ir dar vieno esą galimo kandidato į Europos Audito Rūmus – teisininko, buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo – pavardė.
Tačiau šios kandidatūros nė viena institucija nekomentavo.
Vertina neigiamai
G.Nausėdos patarėjas Tomas Beržinskas sakė, kad prezidentas neigiamai vertina susiklosčiusią situaciją ir faktą, jog Vyriausybė iki šiol nepateikė Seimui kandidato į Europos Audito Rūmus.
„Juo labiau, jog tvirtinimo procedūra yra pakankamai ilga, joje dalyvauja tiek Lietuvos Respublikos Seimas, tiek Europos Parlamentas. Sunku suprasti, kodėl delsiama ir kalbama apie menamus derinimo sunkumus. Galimą kandidatūrą su premjere prezidentas aptarė jau prieš kelis mėnesius“, – pažymėjo jis.
T.Beržinskas sakė, kad jokių pavardžių šiame etape prezidentūra neįvardins, tai esą būtų nekorektiška.
G.Nausėdos patarėjas tik priminė, jog kandidatams į Europos Audito Rūmus yra keliami tam tikri profesinės ir darbinės patirties reikalavimai.
„Prezidentas palaiko stipriausią ir labiausiai reikalavimus atitinkantį kandidatą“, – sakė T.Beržinskas.
Mano, kad jos prerogatyva
I.Šimonytės atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė sakė, kad tai ne vienintelis kartas, kai kandidatūras derinti sekasi sunkiai. Tačiau tikimasi, kad galiausiai pavyks tai padaryti.
„Premjerė mano, kad siūlyti Lietuvos kandidatūrą į Europos Audito Rūmus yra jos prerogatyva. Apie kandidatūras komentarų neteikiame, kol jos nesuderintos“, – aiškino R.Jakilaitienė.
Ne pirmas kartas
Ilgai sutarimo Vyriausybė bei prezidentūra nerado ir dėl mūsų šalies atstovo Europos Sąjungoje.
Lietuvos nuolatinė atstovybė Europos Sąjungoje be ambasadoriaus dirbo pusantrų metų, kol galiausiai sutarta dėl buvusio užsienio reikalų viceministro Arnoldo Pranckevičiaus paskyrimo į šias pareigas.
Turi kreiptis į Seimą
Pagal galiojančią tvarką, Vyriausybė turi kreiptis į Seimą su prašymu pritarti į Europos Audito Rūmus siūlomai kandidatūrai. Jai taip pat turi pritarti prezidentas.
Galutinį sprendimą dėl jo narių skyrimo šešerių metų kadencijai, pasikonsultavusi su Europos Parlamentu, priima Europos Sąjungos Taryba.
Liuksemburge įsikūrę Europos Audito Rūmai tikrina, ar tinkamai renkamos ir išleidžiamos Europos Sąjungos lėšos, teikia rekomendacijas Europos Komisijai bei valstybių narių vyriausybėms.