„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 11 25

Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną TV bokštas nušvis oranžine spalva

Šeštadienį minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) kviečia organizacijas pastatus nušviesti oranžine spalva, o šalies gyventojus apsivilkti šios spalvos rūbais ar akcentu.
Žygimantas Gedvila/BNS nuotr. Vilniaus televizijos bokštas
Žygimantas Gedvila/BNS nuotr. Vilniaus televizijos bokštas

Tarptautinės kovos su smurtu prieš moteris dieną simboliškai vienai dienai oranžine spalva nušvis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pastatas, kitų įstaigų, organizacijų bei institucijų pastatai.

Pirmą kartą prie iniciatyvos jungiasi ir bendrovės „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ valdomas aukščiausias Lietuvos statinys – Televizijos bokštas.

Institucijos kviečiamos apšviesti pastatus oranžine spalva ir taip išreikšti solidarumą bei nepakantumą smurtui prieš moteris.

Kaip skelbia SADM, oranžinė – tai kovos su smurtu prieš moteris spalva visame pasaulyje. Ši spalva pasaulyje akcentu taps 16 dienų – iki gruodžio 10 dienos, kai yra minima Tarptautinė žmogaus teisių diena.

Pasak ministerijos, Lietuvoje smurtą per savo gyvenimą patiria kas trečia moteris, o smurto artimoje aplinkoje nusikaltimai užima penktadalį visų nusikaltimų, užregistruojamų Lietuvoje. 8 iš 10 smurto artimoje aplinkoje užregistruotų nusikaltimų aukų – moterys.

Smurto artimoje aplinkoje riziką dažniau patiria vyresnės nei 40 metų amžiaus moterys, o pavojų keliantys vyrai dažniausiai yra 30-49 metų amžiaus. Dažniausiai moterys nukenčia nuo savo partnerių.

„Be galo svarbu sukurti efektyvią nukentėjusiųjų apsaugos ir pagalbos sistemą, užtikrinti smurto artimoje aplinkoje prevenciją ir paslaugų, skirtų smurtautojams, prieinamumą ir tęstinumą. Ministerija nuosekliai dirba šia linkme“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot jos, nuo liepos veikia Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis ir kitos naujovės, kurios padeda skubiau reaguoti, efektyviau suteikti pagalbą patiriantiems smurtą, dar daugiau dėmesio skiriama prevencijai. 

Minimas orderis įgalina apsaugoti žmones, atsidūrusius smurto artimoje aplinkoje pavojuje. Tai papildoma prevencinė apsaugos priemonė smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiam asmeniui. Smurto pavojų keliančiam asmeniui 15 dienų laikotarpiui skiriamas laikinas apnakvindinimas ir apgyvendinimas atskirai nuo žmogaus, prieš kurį smurtauta.

Pradėjus veikti smurto orderiui,  nuo liepos iki spalio pabaigos policijoje registruota beveik 18 tūkst. pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje, įvertinus rizikos pavojų, skirta daugiau kaip 7 tūkst. orderių.

Anot ministerijos, Lietuvoje veikia akredituotų specializuotos kompleksinės pagalbos centrų tinklas, teikiantis pagalbą smurto aukoms. Ministerija deda pastangas suteikti efektyvesnes smurtinio elgesio keitimo paslaugas asmenims, norintiems keisti savo smurtinį elgesį. Taip pat veikia metodinis centras, prisidedantis prie kovos su seksualiniu smurtu stiprinimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs