Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2010 09 27

Tarpukario aktoriaus duktė siekia iš valstybės prisiteisti 744 tūkst. litų už sovietų nusavintą paveikslų kolekciją

Tarpukario aktoriaus Vinco Steponavičiaus duktė Antra Vincė Karosienė per teismą siekia iš valstybės prisiteisti daugiau apie 744 tūkst. litų už daugiau kaip prieš 50 metų sovietų valdžios nusavintus tėvo paveikslus.
Temos: 1 Dukra

Pirmadienį Vilniaus apygardos teisme nagrinėtoje byloje ieškovė tvirtino, kad dėl 27 paveikslų kolekcijos kovoja jau 20 metų.

„Anksčiau aš siekiau (atgauti paveikslus – BNS) ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 1999 metais,  esant senam kodeksui, senam Muziejų įstatymui, sakė, kad muziejaus vertybės yra valstybinė nuosavybė. Man negrąžino tų paveikslų“, – žurnalistams po posėdžio sakė moteris.

Moteris tvirtino, kad valstybė turėtų kompensuoti jai meno kūrinių praradimą ir sumokėti apie 744 tūkst. litų – sumą, kuria kolekciją įvertino Kultūros tyrimų instituto direktorė Jolanta Širkaitė.

Moteris tvirtino, kad valstybė turėtų kompensuoti jai meno kūrinių praradimą ir sumokėti apie 744 tūkst. litų – sumą, kuria kolekciją įvertino Kultūros tyrimų instituto direktorė Jolanta Širkaitė.

Iš padžių A.V.Karosienė norėjo, kad teismas jai priteistų 7 mln. litų. Žurnalistams ieškovė pripažino, kad ši suma buvo „paimta iš lubų“, nes konkrečios žalos sumos įvardijimo reikalauja įstatymai. Be to, ilgą laiką, pasak jos, niekas nesutikdavo kolekcijos vertinti.

Valstybei atstovavusi Kultūros ministerijos Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Ina Sokolska teigė, kad aktoriaus dukters skundas turėtų būti atmestas. Ji žurnalistams sakė, kad dabartiniuose teisės aktuose nėra numatyta tvarkos, kaip buvusiems politiniams kaliniams turėtų būti kompensuojama už prarastas meno vertybes.

„Ieškovė kreipėsi dėl kompensacijos priteisimo už turtą, kuris kadaise priklausė jos tėvui, grąžinimą. Šioje byloje nėra teisinio pagrindo tokiai kompensacijai priteisti, mes gyvename teisinėje valstybėje ir mes privalome vadovautis jau priimtais teisės aktais“, – kalbėjo atsakovo atstovė.

Be to, pasak I.Sokolskos, esantys byloje dokumentai nenurodo, kokiu būdu V.Steponavičius gavo meno kūrinius, nėra aišku, ar jie buvo įgyti teisėtai. Kultūros ministerijos atstovė tvirtino, kad į vieną iš paveikslų – italų dailininko Antonio Campi drobę „Trys moterys prie Kristaus kapo“ savo teises yra pareiškusi Vokietija.

„Nuosavybės teisė įrodoma tam tikrais dokumentais ir šiuo atveju tie dokumentai, kurie yra byloje, nenurodo paveikslų įsigijimo aplinkybių. Ten nėra nurodyta, kaip ieškovės tėvas pirko tuos paveikslus, iš kur, kaip juos įsigijo. Yra tik dokumentai, kurie nurodo, kad iš jo tos vertybės buvo konfiskuotos“, – kalbėjo I.Sokolska.

Teismo posėdžio metu ji taip pat teigė, kad jau suėjo senaties terminas, kai A.V.Karosienė galėjo pateikti skundą.

Savo verdiktą Vilniaus apygardos teismas turėtų paskelbti spalio 11-ąją.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas