„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 02 05

Tarša iš „Nordic sugar Kėdainiai“ vamzdžio viršija normas kelis kartus, vadovas – nušalintas

Preliminarūs Aplinkos apsaugos departamento (AAD) tyrimai rodo, kad sausio pabaigoje aptiktu įmonės „Nordic sugar Kėdainiai“ vamzdžiu į aplinką išleistose nuotekose tarša normas viršija keletą kartų. Aplinkosaugininkai teigia, kad ji nėra itin pavojinga. Tuo metu bendrovė skelbia vadovą Dainių Cibulskį nušalinusi nuo pareigų.
„Nordic Sugar Kėdainiai“ fabrikas
„Nordic Sugar Kėdainiai“ fabrikas / „Nordic Sugar“ nuotr.

Kad teršalai viršija ribines vertes, 15min patvirtino AAD Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Kęstutis Celiešius. Tačiau kiek – pasakyti nenorėjo dėl vykdomo ikiteisminio tyrimo.

„Visi reikalavimai, kiek įmonė gali išleisti, bus viršyti“, – teigė jis.

Tačiau Kėdainių portalas muge.eu rašo, kad pagal preliminarius organinių teršalų biocheminio deguonies suvartojimo (BDS7) tyrimus normos viršytos bemaž keturis kartus. Išleistose nuotekose koncentracija yra apie 70 mgO2/l, kai pagal leidimą įmonė negali viršyti 17mgO2/l taršos. Azoto koncentracija yra viršyta maždaug penkis kartus, skelbia portalas.

Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Kęstutis Celiešius
Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Kęstutis Celiešius

Anot K.Celiešiaus, preliminarūs tyrimai didelio kenksmingumo nerodo, tačiau nevalytos nuotekos gali formuoti antrinę taršą – skatina augti dumblius, vandens žydėjimą.

Visgi aplinkosaugininkas 15min pažymėjo, kad „Nordic Sugar Kėdainiai“ nuotekų vamzdis yra nelegalus, todėl per jį apskritai niekas negalėjo būti išleista.

Vadovas nušalintas

Po sausio 21 dieną aplinkosaugininkų aptikto vamzdžio bendrovė ėmėsi vidinių tyrimų. Kaip skelbia įmonės atstovė Gabija Vaičeliūnaitė, nuo sausio 30 dienos bendrovės direktorius Dainius Cibulskis yra nušalintas nuo pareigų.

„Šiuo metu D.Cibulskis neatstovauja įmonės – nuo sausio 30 d. fabrikui atstovauja „Nordic Sugar Kėdainiai“ generalinė direktorė Eglė Adomavičienė“, – 15min teigė ji.

D.Cibulskis taip pat yra laikinai atstatydintas iš Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių filialo pirmininko pareigų. Prašymą nušalinti jis pateikė savo prašymu.

Anksčiau buvo skelbta, kad bendrovė, reaguodama į padėtį, pradėjo vidinį tyrimą, kuriame dalyvauja ir grupės atstovai iš Vokietijos bei Danijos. Anot G.Vaičeliūnaitės, nuotekų išleidimą iš vamzdžio aiškinasi grupės gamybos vadovas Arendas Wittenbergas iš Vokietijos ir įmonių grupės atstovas iš Danijos Runis Egholmas.

Informatorius: Nevėžis terštas daugiau nei 10 metų

Sausio pabaigoje atsakingos institucijos išsiaiškino, kad nevalytos nuotekos iš Kėdainių cukraus fabriko per atidarytą sklendę buvo išleistos į šalia esantį nedidelį upelį. Jis įteka į Šerkšnį, o šis – į Nevėžį.

VIDEO: Nelegalus nuotekų išleistuvas

Prie sklendės pritvirtinta 100 milimetrų diametro žarna buvo uždengta gruntu ir šakomis.

„Pagal pirminius skaičiavimus į aplinką per valandą neteisėtai buvo išleidžiama apie 60 kubinių metrų nevalytų nuotekų“, – tada rašyta AAD išplatintame pranešime.

Pasak AAD, į įvykio vietą iškart buvo iškviestas įmonės vadovas ar jį pavaduojantis asmuo, tačiau jie atvykti atsisakė. Kaip 15min komentavo bendrovės atstovas Saulius Mozeris, vadovai neatvyko, mat pasirinkta atsiųsti atsakingą, į klausimus atsakyti galintį, specialistą.

Įmonės atstovai taip pat teigė, kad sklendė buvo atsukta pirmą kartą nuo sovietinių laikų, dėl to kaltas neatsakingai pasielgęs darbuotojas. Esą dėl sugedusio siurblio susidaręs perteklinis kondensato kiekis nebegalėjo būti perduotas į savivaldybės vandens valymo įrenginius. Spėjama, kad darbuotojas, nesilaikydamas įmonės instrukcijų, atsuko sklendę ir kondensatas ištekėjo į upelį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vaidas Laukys, Aplinkos apsaugos departamento vadovas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vaidas Laukys, Aplinkos apsaugos departamento vadovas

Tuo metu Kėdainių portalas rinkosaikste.lt pakalbino anoniminį AAD informatorių. Šis teigia, kad teršalai į vandenį leidžiami bent 10 metų.

„Aš tai puikiai žinojau, kad ten taip ir yra. Taip yra trylika metų. Aš jums sakau tai šimtu procentų“, – portalui kalbėjo jis.

AAD vadovas Vaidas Laukys tikina, kad artimiausiu metu planuojama kreiptis į prokuratūrą.

„Kėdainių vandenų“ technikos direktorius Romualdas Gailiūnas teigia, kad 2019-aisias cukraus fabrikas pridavė maždaug 20 proc. mažiau nuotekų nei 2018-aisiais. Pasak jo, savivaldybės įmonei nuo to pajamų sumažėjo bemaž 100 tūkst. eurų. Kalbėdamas apie galimą taršą gamtai jis teigė, kad cukrinių runkelių augintojai naudoja daug cheminių trąšų ir kitų cheminių priemonių.

Anot Kėdainių cukraus fabriko atstovo S.Mozerio, 2019-aisiais nuotekų sumažėjo todėl, kad buvo pradėta naudoti modernesnė, mažiau vandens sąnaudų reikalaujanti technika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“