Šiuo metu visame pasaulyje veikia 54 įregistruotos lietuvių bendruomenės, sako Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke. Tačiau dar daugiau, anot jos, veikia nebūtinai formalizavusios veiklą ir ne mažiau nuoširdžiai puoselėdamos tautiškas tradicijas.
„Per daugelį metų Tautišką giesmę liepos šeštąją teko giedoti skirtingose šalyse – Lietuvoje, Vokietijoje, Suomijoje. Kaskart tai – labai stiprus išgyvenimas, kurį ypač jaučia ilgesniam laikui iš tėvynės išvykę lietuviai, – pasakoja D.Henke. – Lietuvių bendruomenių pasaulyje daugėja, jos susikuria tolimiausiuose pasaulio kampeliuose, pavyzdžiui, Pietų Amerikoje.“
D.Henke teigia, kad „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ tradicijoje dalyvauja ne tik lietuviai, bet ir žmonės, kuriuos likimas suartino su mūsų šalimi: „Kartu su mumis Tautišką giesmę kasmet gieda vis daugiau žmonių, tiesiog mylinčių Lietuvą ir besižavinčių mūsų tradicija – vieni prisijungia, nes vedė lietuvaites, kiti – po studentų mainų programų. Daug žmonių, iš pirmo žvilgsnio neturinčių nieko bendra su Lietuva, susidomi mūsų tradicijomis ir prisijungia prie jų puoselėjimo, nes gyvena šalia lietuvių kultūros centrų.“
Pasak Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkės, šių metų idėja – „Nevienodi, bet vieningi“ – tiksliai atspindi bendrystės poreikį.
„Lietuva nesibaigia ties geografinėmis sienomis, ji daug didesnė ir įvairesnė. Esame skirtingi savo praeitimi ir nuomonėmis, tačiau visus mus vienija bendros šaknys ir istorija, nuolat juntamas ryšys su Lietuva“, – teigia Vokietijoje gyvenanti lietuvė.
Svarbios datos sutapo – po Tautiškos giesmės atlieka ir JAV himną
Vienos didžiausių pasaulyje – JAV lietuvių bendruomenės atstovė Loreta Timukienė teigia, kad Tautiška giesmė liepos šeštąją skamba dešimtyse Jungtinių Amerikos Valstijų vietų. Ji pažymi, kad abi šalys, JAV ir Lietuva, švenčia labai svarbias datas panašiu metu: liepos ketvirtąją – JAV Nepriklausomybės dieną, o liepos šeštąją – Lietuvos Valstybės dieną. Todėl JAV lietuvių bendruomenėje po Tautiškos giesmės visada atliekamas ir JAV himnas.
L.Timukienė pastebi, kad Tautiškai giesmei sugiedoti JAV lietuviai pasirenka žinomas vietas.
„Esame giedoję prie „Dangaus vartų“ skulptūros Čikagoje, šalia įspūdingo Buckingham fontano, laisvalaikio centre „Navy Pier“. O praėjusiais metais dėl pandemijos mūsų šalies himnas buvo giedamas ypatingai – ant Čikagos upės tiltų ir plaukiant laivais“, – pasakoja L.Timukienė.
Šiemet Los Andželo lietuviai Tautišką giesmę tradiciškai giedos populiariajame Santa Monikos paplūdimyje, kur sieks įsiamžinti su ką tik juos pasiekusia įspūdingo dydžio Didžiąja Vienybės Trispalve, kurią LR Užsienio reikalų ministerija įteikė už itin glaudų bendradarbiavimą ir lietuvybės puoselėjimą JAV Vakarų pakrantėje.
Tautiškos giesmės žodžius pasikartoja gražiausioje Oslo vietoje
Prieš daugiau kaip 20 metų susibūrusi Norvegijos lietuvių bendruomenė yra ypač aktyvi, sako tinklalaidžių projekto „Galima ir čia“ autorius Mantas Simaitis.
„Tautiškai giesmei susirenkame vienoje gražiausių Norvegijos sostinės vietų – ant Oslo operos teatro stogo. Šią tradiciją išlaikome nuo pat Tūkstantmečio odisėjos pabaigos, kai „Ambersail“ įgula apiplaukė pasaulį, – pasakoja M.Simaitis. – Visada pasikviečiame profesionalų choro dirigentą, prieš giedodami parepetuojame, pramankštiname balsus ir pasikartojame himno žodžius.“
Osle kasmet liepos šeštąją Tautišką giesmę sugiedoti susirenka iki 200 žmonių.
„Kad ir kaip atrodytų, tačiau gyvendami užsienyje dažnas iš mūsų tampa didesnis Lietuvos patriotas nei būdamas tėvynėje. Sentimentaliai prisimename tą vienybės jausmą, kai kartu su dideliu būriu žmonių einame ta pačia kryptimi. Tautiškos giesmės giedojimas yra būtent tas momentas, kai pajuntamas ypač stiprus vienybės jausmas, o per kūną eina šiurpuliukai“, – sako M.Simaitis.
Italijos lietuviai prie Tautiškos giesmės kviečia prisijungti ir turistus
Atostogų metu grįžusi aplankyti Lietuvos Elzė Simonkevičiūtė-Di Meglio, Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkė, šiemet Tautišką giesmę giedos Katedros aikštėje. Tačiau ji pabrėžia, kad kasmet mūsų šalies himnas Romoje atliekamas šalia vieno žymiausių istorinių objektų – Koliziejaus, taip pat – dešimtyse kitų Italijos miestų.
„Liepa yra atostogų metas, kai dažnas Italijoje gyvenantis lietuvis skuba sugrįžti į Lietuvą. Tie, kas tuo metu yra Italijoje, po darbų liepos šeštąją skuba prisijungti prie Tautiškos giesmės giedojimo, – sako E.Simonkevičiūtė-Di Meglio. – Tačiau tuo pačiu metu Italijoje vieši tūkstančiai Lietuvos turistų, kurių visada mielai laukiame ir kviečiame prisijungti prie mūsų.“
Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkė pataria ieškoti informacijos tinklapyje www.itlietuviai.it arba susirasti artimiausią lietuvių bendruomenę socialiniuose tinkluose.
Lietuvos tūkstantmečio proga gimusi tradicija
Tautiškos giesmės giedojimas šiais metais visame pasaulyje vyks jau 13-ą kartą. Pirmąkart iniciatyva buvo įgyvendinta 2009 metais, kai Lietuvos tūkstantmečio proga mūsų šalies buriuotojai su jachta „Ambersail“ apiplaukė pasaulį. Pirmaisiais metais Tautišką giesmę giedojo 26 lietuvių bendruomenės visame pasaulyje, o per daugiau kaip dešimtmetį liepos 6-oji švenčiama ne tik kaip Valstybės ar Mindaugo karūnavimo diena, bet ir kaip Tautiškos giesmės diena.
„Tautiška giesmė aplink pasaulį“ šiandien tradiciškai bus giedama 21 val. Lietuvos laiku. Kartu giedoti šalies himną lietuvius tiesiogiai pakvies LR Prezidentas Gitanas Nausėda. Lietuvos savivaldybės šia proga organizuoja renginius savo miestuose ir rajonuose, o visai Lietuvai skirtas šventinis koncertas vyks sostinės Katedros aikštėje. Jo metu pirmą kartą visi galės išgirsti gražiausias arijas iš miuziklo „Lituanica“, pasakojančio apie legendinį S.Dariaus ir S.Girėno skrydį. Koncertas prasidės 20 val., jį tiesiogiai transliuos Nacionalinė LRT televizija.