Du kilogramai gyvsidabrio Ukmergės rajono teisme rasti pernai gruodį, tačiau problemos iki šiol neišspręstos. Vis dar visapusiškai neištirta ten į posėdžius ateidavusių prokurorų, advokatų,institucijų darbuotojų, policijos konvojaus pareigūnų, išskyrus teisėjus, sveikata.
„Pirmą kartą apžiūrėjo po 5 mėn. gydymo – nenustatė. Viską turime daryt savo iniciatyva, beldžiamės raštais, atsakymo negauname”, – teigė prokuroras Julius Gelumbauskas.
Net ir radę gyvsidabrio teisėjų organizme, toksikologai ir darbo medikai nesutaria dėl jo poveikio žmogui, esą dėlto ir gydymas skiriamas nevienodas.
„Kreipėmės į ikiteisminį tyrimą ne kartą, kad pripažintų mus nukentėjusiais. Dabar gavome nutarimą, kad [esame] pripažinti nukentėjusiais. Bus atliekama medicininė ekspertizė nustatyti sužalojimo laipsnį”, – tikino laikinoji Ukmergės rajono apylinkės teismo pirmininkė Edita Zarembienė.
„Yra koncentracijos, nuo kurių reikėtų pradėti ieškoti simptomų ir skirti gydymą, tačiau tos nustatytos koncentracijos šiems asmenims nesiekia tų, dėl kurių reikėtų pradėti gydymą”, – sakė Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro direktorius Robertas Badaras.
Seimo nariai aiškinosi, kodėl tik šią savaitę pradėtas valyti užterštas teismo pastatas, nors kovą tam skirta pusė milijono litų, kodėl nesudarytas bendras nukentėjusiųjų sąrašas, kodėl niekas nekoordinuoja įvairių institucijų darbo.
„Susitarėme su savivaldybės vadovais, kad sąrašas pagaliau būtų užbaigtas, kad būtų atliktas tų žmonių sveikatos patikrinimas. Iš kitos pusės, labai svarbus susitarimas su Sveikatos apsaugos ministerija, kad būtų patikslinti norminiai aktai ir būtų numatyta žmonių, patyrusių apsinuodijimą, reabilitacija”, – teigė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.
Kritiką neorganizavus visų nukentėjusiųjų sveikatos patikrinimo, sveikatos apsaugos ministerijos atstovai permetė Ukmergės valdžiai.
„Tai yra Ukmergės žmonės, jais pirmiausiai turi rūpintis Ukmergės savivaldybės gydytojas. Jis turėtų koordinuoti veiklą, tai būtų paprasčiau, kitas kelias – sveikatą gali patikrinti šeimos gydytojas”, – tikino sveikatos apsaugos viceministras Ernestas Mačiūnas.
„Jeigu padaryti tokį sąrašą, reikia įvertinti jų sveikatą, o mes to padaryti negalime”, – teigė Ukmergės savivaldybės gydytojas Vytautas Motiejūnas.
Teismų administracijos atstovai pažadėjo išvalyti pastatą iki rugpjūčio vidurio, o Ukmergės savivaldybės ekstremalių situacijų komisija paraginta imtis veiksmų koordinavimo. Siūloma ikiteisminį tyrimą dėl pasikėsinimo sutrikdyti sveikatą iš Ukmergės perduoti generalinei prokuratūrai.