Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 05 05 /13:02

Teisėjų tarybos pirmininkas: šalies teismai ruošiasi atnaujinti žodinį bylų nagrinėjimą

Šalies teismai ruošiasi artimiausiu metu atnaujinti žodinį bylų nagrinėjimą, specialiai tam atrinktos bylos, kuriose proceso dalyvių skaičius mažesnis, teigia Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas.
Algimantas Valantinas
Algimantas Valantinas / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

„Po truputį mes norime grįžti prie normalaus darbo“, – BNS antradienį sakė A.Valantinas.

Karantino metu teismams kylančias problemas jis antradienį aptarė su prezidentu Gitanu Nausėda.

Šalies vadovas pabrėžė, kad būtina užtikrinti efektyvią teismų veiklą, didinti teisėjo profesijos patrauklumą ir stiprinti visuomenės pasitikėjimą teismais.

„Teismų nepriklausomumas – būtina sąlyga teisingumui vykdyti. Kartu tai yra esminė žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo garantija bei pasitikėjimo teismais prielaida. Nepriklausomumas neatsiejamas nuo atsakomybės“, – sakė prezidentas.

Teismų nepriklausomumas – būtina sąlyga teisingumui vykdyti.

A.Valantino teigimu, bylų nagrinėjimas bus atnaujintas jau šią savaitę – atsirinktos bylos, kuriose yra mažiau proceso dalyvių, taip pat teismams duotos rekomendacijos, atnaujinus bylų nagrinėjimą, laikytis apsaugos priemonių.

„Teisėjų taryba yra davusi rekomendacijas palaipsniui atnaujinti žodinius bylų nagrinėjimus, laikantis ypatingų apsaugos sąlygų. Kad atstumai būtų išlaikyti, apsaugos priemonės naudojamos, kad temperatūrą būtų galima pamatuoti ateinantiems žmonėms“, – teigė Teisėjų tarybos pirmininkas.

Jis taip pat pridūrė, kad karantinas jaukia didžiųjų bylų nagrinėjimą, nes procese dalyvauja daug žmonių – dėl to procesas gali užtrukti.

„Deja, bet taip yra, karantinas jaukia procesą, bet karantinas, matyt, neužsitęs. Nė vienos neišnagrinėtos bylos neliks. Taip, terminuose užtruksime“, – kalbėjo A.Valantinas.

Pokalbio su šalies vadovu metu, pasak Teisėjų tarybos pirmininko, aptarti ir galimi įstatymų pakeitimai dėl efektyvesnės teismų veiklos.

„Ėjo kalba apie tai, kad teismams reikėtų atsisakyti nebūdingų funkcijų, tai, tam reikia ir įstatymų pakeitimų. Dabar teismai daro daug ne savo darbo, kurį galėtų labai lengvai padaryti kiti, nes jeigu kalbame apie tai, kad teismas yra ginčo sprendimo institucija, o nemaža dalis pas mus yra reikalų, kur ginčo nėra“, – teigė A.Valantinas.

„Šalies vadovas atkreipė Teisėjų tarybos pirmininko A.Valantino dėmesį į ilgus bylų nagrinėjimo teismuose terminus, didelį teismų darbo krūvį ir problemas dėl tinkamo teisėjų etikos taisyklių laikymosi, su kuriomis susiduria teismai“, – rašoma Prezidentūros pranešime.

Prezidento teigimu, teismų vadovai privalo prisiimti atsakomybę už tai, kas vyksta jų vadovaujamuose teismuose, formuoti moralinės atsakomybės kultūrą ir užtikrinti tinkamą psichologinį mikroklimatą.

„Taip pat jis kvietė visą teisėjų bendruomenę netoleruoti netinkamo etikos standartų laikymosi ir dėti visas pastangas, kad būtų didinamas visuomenės pasitikėjimas teismais“, – teigia Prezidentūra.

G.Nausėda teigia, kad, siekiant sumažinti daliai teismų tenkantį darbo krūvį, būtina skatinti teisminę mediaciją.

„Atsižvelgiant į augantį komercinių subjektų bylinėjimąsi, per pokalbį aptarta galimybė peržiūrėti bylų priskyrimo teismams taisykles, žyminio mokesčio dydį“, – rašoma pranešime.

Vyriausybė balandžio pabaigoje pritarė Teisingumo ministerijos siūlymui, kad baudžiamąsias bylas teismai galėtų nagrinėti nuotoliniu būdu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algimantas Valantinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algimantas Valantinas

Teisingumo ministerijos teigimu, tokiu būdu bus modernizuotas baudžiamasis procesas, sudaryta galimybė rengti teismo posėdžius, kai to neįmanoma padaryti įprasta tvarka, sutaupyta laiko.

Teisėjų tarybos pirmininkas sako, kad tai priemonė, kuri gali būti išnaudojama „protingai“, tačiau tuo nėra siekiama supaprastinti ir atpiginti procesą.

„Siekis yra teisingai išnagrinėti bylą“, – sakė A.Valantinas.

Šiuo metu baudžiamosiose bylose nuotoliniu būdu galima apklausti įtariamąjį arba liudytoją, ekspertą, jeigu jie negali atvykti į teismo posėdį.

Tačiau nėra įteisinta galimybė, kad visi proceso dalyviai dalyvautų teismo procese, kuris vyksta naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas, pavyzdžiui, vaizdo konferencijas.

Šiems pakeitimams dar turi pritarti Seimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?