Tai ministras pareiškė trečiadienį per spaudos konferenciją.
„Teisingumo ministerija (TM) pripažįsta, kad yra problemų su laisvės atėmimo bausme, jos taikymu ir išleidimu iš laisvės atėmimo įstaigų (...) Tačiau nemanome, kad šitas projektas ir numatoma amnestija būtų tinkamas sprendimas šiandien ir, jeigu bus tokia situacija, kad Vyriausybei teks pasakyti savo nuomonę dėl šito įstatymo ir Seime jis bus svarstomas, sukeliantis daug vilčių laisvės atėmimo bausmę atliekantiems asmenims ir nemažai nerimo kitiems asmenims, TM išsakys neigiamą poziciją dėl šito įstatymo projekto“, – pareiškė R.Šimašius.
Pasak jo, remiantis šiuo metu Seime įregistruotu įstatymo „Dėl amnestijos pažymint Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio sukaktį“ projektu, į laivę išeitų apie 7–10 proc. kalinių, tai yra apie 700 asmenų. Apie 2400 kalinių sutrumpėtų įkalinimo laikas.
„Seime įregistruotas projektas turės įtakos labai dideliam nuteistųjų skaičiui. Bendras principas yra toks, kad kuo lengvesnis nusikaltimas, tuo daugiau (nuolaidų – BNS) suteikiama tam asmeniui. (...) Iš esmės tai paliestų beveik pusę nuteistųjų. Neturėtų įtakos tik už sunkiausius nusikaltimus nuteistiesiems“, – tvirtino R.Šimašius.
Pasak jo, pozityviu tokios iniciatyvos aspektu galima laikyti tik simbolinę amnestijos reikšmę, tai yra Lietuvos tūkstantmečio pažymėjimą, bei taupymo efektą.
„Tačiau yra ir labai negatyvių padarinių. Pagrindinis dalykas, į ką norėtume atkreipti dėmesį, kad tokiam staigiam ir tokiam didelio asmenų skaičiaus paleidimui iš laisvės atėmimo įstaigų yra toli gražu nepasirengta. Dar svarbiau, kad toks paleidimas nespręstų labai svarbios problemos – per didelio nuteistųjų skaičiaus Lietuvoje problemos“, – teigė R.Šimašius.
Teisingumo ministras sakė nežinantis, kada Seimas rengiasi svarstyti šį įstatymo projektą.
R.Šimašiaus teigimu, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę buvo paskelbtos septynios amnestijos. Jos esą turėjo teigiamą poveikį, nes sumažėjo įkalintųjų skaičius. Tačiau vėliau, anot ministro, kalinių vėl padaugėdavo.
Iniciatyva skelbti amnestiją Lietuvos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose tūkstantmečio proga pasirodė pernai, darbą baigiant praėjusios kadencijos Seimui. Ją pateikė socialliberalas Antanas Valionis.