Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2021 02 04

Teismas atmetė skundą dėl žalos priteisimo pernai Vyriausybei paskelbus karantiną

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjos UAB „Aukštaitijos implantologijos klinikos“ skundą atsakovei Lietuvos valstybei dėl galimai patirtos žalos, atsiradusios pernai pavasarį įvedus karantiną, atlyginimo, rašoma pranešime spaudai.
Vilniaus apygardos administracinis teismas
Vilniaus apygardos administracinis teismas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Teismo nuomone, Vyriausybė, šalyje paskelbdama ekstremalią situaciją, savo įgaliojimų neviršijo, todėl Vyriausybės sprendimas neprieštaravo Konstitucijai.

„Aukštaitijos implantologijos klinikos“ skunde teigė, kad Vyriausybei 2020 m. kovo 14 d. paskelbus karantiną, buvo įvesta daug ribojimų ir draudimų, dėl kurių dalis verslo patyrė finansinių nuostolių. Anot klinikos, Vyriausybė neturėjo įgaliojimų nustatyti ūkinės veiklos ribojimų, nustatyti apribojimai buvo neproporcingi.

„Aukštaitijos implantologijos klinikos“ iš valstybės prašė priteisti beveik apie 34 tūkst. eurų patirtos žalos (negautų pajamų).

Klinika taip pat prašė stabdyti šios administracinės bylos nagrinėjimą ir kreiptis į Konstitucinį Teismą, ar Vyriausybės priimtas nutarimas dėl karantino įvedimo ir kai kurie įstatymai neprieštarauja Konstitucijos nuostatoms.

Tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas konstatavo, kad Žmonių užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme buvo numatyti įgaliojimai Vyriausybei dėl karantino įvedimo nustatyti specialią asmenų darbo, gyvenimo, ūkinės ir kitokios veiklos sąlygas, tarp jų – ir ūkinės veiklos apribojimus. Be to, teismo teigimu, Civilinės saugos įstatyme numatyta, kad likviduojant ekstremaliąją situaciją ir šalinant jos padarinius gali būti laikinai apribota asmens judėjimo laisvė, nuosavybės teisės. Todėl buvo priimtas sprendimas, kad savo įgaliojimų Vyriausybė neviršijo.

„Teismo įsitikinimu, Vyriausybė taikė proporcingas priemones – šiuo atveju visuomenė susidūrė su precedento neturinčiu ligos, keliančios mirtiną pavojų, plitimu ir dėl to susidariusia ekstremalia situacija. Todėl Vyriausybė turėjo imtis žinomų priemonių ligos plitimui sustabdyti. Buvo nuspręsta taikyti tuo metu žinomas ir pasauliniu mastu taikomas priemones – izoliaciją ir kontaktų ribojimą (ypač uždarose patalpose).

Pareiškėjai taikytas beveik 2 mėnesių veiklos sustabdymas, įvertinus ir kartu taikytas paramos priemones, teismo vertinimu, atitiko proporcingumo kriterijų.

Todėl, teismo nuomone, nesant neteisėtų Vyriausybės veiksmų, žala pareiškėjai nepriteisiama“, – teigiama Vilniaus apygardos administracinis teismo pranešime.

Šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas