2015 01 12 /13:51

Teismas paskelbė, kad buvusi prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė – nekalta

Pirmadienį Vilniaus miesto apylinkės teismas paskelbė, kad buvusi prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė nekalta dėl valstybės paslapties atskleidimo ir piktnaudžiavimo. Teisėjai teigė, kad nekvietė liudyti prezidentės, nes kiti apklaustieji teismui sakė, jog valstybės vadovė nieko nežinojo.
Daiva Ulbinaitė
Daiva Ulbinaitė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Išteisinamąjį nuosprendį priėmė teisėjai Robertas Rainys, Miroslavas Gvozdovičius ir Irma Radkevičienė. Per 20 dienų nuosprendį galima apskųsti aukštesnės instancijos teismui.

Prokuroras Gintas Ivanauskas leido suprasti, kad taip ir padarys. Jo teigimu, byla yra ypatinga, todėl rekia suformuoti precedentą.

D.Ulbinaitė: niekam nesu padariusi nei menkiausios žalos

D.Ulbinaitė žurnalistams sakė, kad tokio sprendimo ir tikėjosi. Ji pakartojo, kad visa situacija buvo esą surežisuota tam, kad būtų sukliudyta D.Grybauskaitei dalyvauti prezidento rinkimuose.

Tokio sprendimo ir tikėjausi, nes nei žmonėms, nei valstybei nesu padariusi nei menkiausios žalos.

„Jaučiuosi gerai, ramiai jaučiuosi. Tokio sprendimo ir tikėjausi, nes nei žmonėms, nei valstybei nesu padariusi nei menkiausios žalos. Noriu padėkoti situacijos absurdiškumą supratusiems ir mane palaikiusiems žmonėms nuo Dzūkijos iki pajūrio. Tai padėjo praeiti šį sveiku protu sunkiai suvokiamą teisingumo kelią, svarbiausia, kad ir žurnalistai dabar galės nebijoti būti žurnalistais“, – teigė ji.

Paklausta, ar grįš į prezidentės komandą, D.Ulbinaitė sakė, kad būti reikalinga gali ne tik prezidentūroje, tačiau jeigu jai pasiūlys grįžti, ji tai padarys. Buvusi patarėja nenorėjo leistis į kalbas apie tai, kad sprendimas bus skundžiamas. „Kaip bus taip ir bus“, – sakė ji.

Po nuosprendžio paskelbimo teisėjai paaiškino jo motyvus. Anot M.Gvozdovičiaus, byloje nebuvo surinkta pakankamai duomenų, kad D.Ulbinaitė padarė nusikaltimą.

Anot jo, dalis įrodymų buvo pripažinti surinkti neteisėtai, tai – slapta daryti pokalbių telefonu įrašai. Anot teisėjo, sprendimas priimtas vertinant „teismui pateiktų įrodymų visumą“.

Teisėjos I.Randakevičienės teigimu, valstybės vadovą kviesi liudyti teismui galima tik esant ypatingoms aplinkybėms. „Tai galėtų būti tik tais neatidėliotinais atvejais, kai šis asmuo žinotų aplinkybes, susijusias su byla. Pirmiausiai išnaudojome kitus šaltinius, iš to buvo aišku, kad tiesioginių aplinkybių prezidentė šioje byloje nežino“, – sakė ji.

Teisėjai taip pat atskleidė, kad byloje buvo vertintas vaizdo įrašas iš prezidentūros. Jame buvo matyti, kaip D.Ulbinaitė daro dokumentų kopijas, tačiau kokių, vaizdo įraše nesimatė.

„Taikant telefoninių pokalbių klausymąsi buvo nesilaikyta proporcingumo principo reikalavimų. O kaltinamoji pusė taip ir nepateikė įrodymų patvirtinančių kaltinamosios kaltę, to nepatvirtina nei atskiri įrodymai, nei jų visuma,“ –  teigė D.Ulbinaitės advokatas Giedrius Danėlius.

„Šioje byloje teisėjų kolegija nusprendė, kad žurnalisto spaudos laisvė ir jo šaltinio apsauga yra svarbi. Byloje nebuvo susiklosčiusi tokia situacija, kuri būtų kėlusi grėsmę gyvybiškai svarbiam visuomenės ar asmeniniam interesui, dėl to teismas žurnalistės neįpareigojo atskleisti jos informacijos,“ – pridūrė advokatas.

Pareigūnai krėtė žurnalistus

Tyrimas pradėtas, kai BNS pranešė apie VSD perspėjimą valstybės vadovams ir dviem Seimo komitetams, jog Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas ir artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę D.Grybauskaitę.

Nagrindamas bylą teismas apklausė daugiau kaip 30 liudytojų.

Praėjus kelioms valandoms, prezidentė patvirtino, kad VSD ją informavo apie provokacijas prieš Lietuvą, Europos Sąjungos (ES) Rytų partneres ir ją asmeniškai.

Po BNS pranešimo STT vykdė kratas BNS redaktorės namuose, apklausai iškvietė šešis BNS darbuotojus, buvo paimti keli kompiuteriai. Ikiteisminio tyrimo metu teisėjas įpareigojo BNS redaktorę atskleisti informacijos šaltinį. Ji tai padaryti atsisakė.

Prasidėjus teismo procesui D.Ulbinaitė pasitraukė iš pareigų, kaip teigė – laikinai.

Nagrindamas bylą teismas apklausė daugiau kaip 30 liudytojų – teismui liudijo Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Gediminas Grina, jo pavaduotoja Akvilė Giniotienė, prezidentės patarėjos, Seimo, Vyriausybės kanceliarijos darbuotojos, specialiųjų tarnybų darbuotojai, naujienų agentūros BNS žurnalistai. Kai kurie liudytojai buvo apklausti uždaruose posėdžiuose.

Teismas yra paskelbęs, kad šiame tyrime neteisėtai klausyta naujienų agentūros BNS darbuotojų pokalbių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis