Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) praėjusių metų lapkričio pabaigoje konstatavo, kad apygardos teismas nenustatė ir neįvertino visų bylai reikšmingų aplinkybių, o to nepadarius, negalėjo tinkamai pritaikyti teisės normų bei grąžino bylą nagrinėti iš naujo.
Aukščiausiasis Teismas savo sprendime, be kita ko, nurodė, kad tiek pirmosios, tiek apeliacinės instancijos teismai neįvertino, ar Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) parlamentinio tyrimo išvada suteikia faktinį pagrindą susiformuoti V. Bako nuomonei, taip pat, ar ši nuomonė pareikšta sąžiningai, nesinaudojant tarnybine padėtimi ar siekiant pakenkti koncernui.
Praėjusią savaitę Vilniaus apygardos teisme įvyko vienintelis rašytinis posėdis, kurio metu byla buvo išnagrinėta.
Ginčas tarp koncerno ir parlamentaro kilo po to, kai bendrovė teismui apskundė buvusio NSGK pirmininko teiginius, kad „MG Baltic“ veikla atitinka organizuotos nusikalstamos grupės požymius ir jis padarė valstybei apytiksliai 500 mln. eurų žalą.
Tiek Vilniaus miesto apylinkės, tiek Vilniaus apygardos teismai pernai pripažino, kad parlamentaras padarė žalą koncerno „MG Baltic“ reputacijai, kai lygino įmonių grupę su organizuota nusikalstama grupe ir kalbėjo apie koncerno žalą valstybei.
Aukščiausiajam Teismui pateiktame kasaciniame skunde V.Bakas teigė, kad koncerno atstovai savo nuožiūra apibendrino jo duotų interviu ištraukas ir ginčo teiginius sukonstravo patys. Parlamentaras taip pat aiškino, kad žemesnės instancijos teismų sprendimai pažeidė jo saviraiškos laisvę, o bylą nagrinėję teisėjai nepatikrino jo žodžių faktinio pagrindo.
Koncernas „MG Baltic“ teismo prašė V.Bako skundą atmesti ir pabrėžė, kad šiame ginče turi būti keliamas esminis klausimas dėl teisės į saviraiškos laisvę ir asmens reputacijos gerbimo teisingos pusiausvyros.
Ankstesniuose teismuose „MG Baltic“ taip pat siekė, kad V.Bakas atlygintų 20 tūkst. eurų neturtinės žalos, tačiau koncernui priteistos tik beveik 1,5 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų. Pirmosios instancijos teismas šių pinigų nepriteisė, motyvuodamas, kad V.Bako teiginių pripažinimas neatitinkančiais tikrovės turėtų būti pakankama priemonė tenkinti „MG Baltic“ ieškinio tikslus.
Kaip Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas V.Bakas prieš kelerius metus vadovavo parlamentiniam tyrimui. Po jo padaryta išvada, kad „MG Baltic“ veikla kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Koncernas tyrimą pavadino politiniu farsu.
Vilniaus apygardos teismas šiuo metu nagrinėja politinės korupcijos bylą, kur įtarimai pateikti keliems politikams, buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui ir pačiam koncernui.
Pareigūnai įtaria, kad R.Kurlianskis kyšius politikams davė mainais už koncernui naudingų sprendimų priėmimą. Kaltinamieji įtarimų nepripažįsta ir sako, kad tyrimas vykdytas tendencingai.