Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 06 /13:47

Teismas: sprendimas stabdyti Punios šilo gamtinio rezervato plėtrą buvo nepagrįstas

Valstybės saugomų teritorijų tarnybos sprendimas stabdyti Punios šilo gamtinio rezervato plėtrą buvo nemotyvuotas ir nepagrįstas, nusprendė Vilniaus apygardos administracinis teismas. Teismas penktadienį pranešė patenkinęs Baltijos aplinkos forumo skundą tarnybai ir panaikino skundžiamą įsakymą.
Punios šilo gamtinis rezervatas
Punios šilo gamtinis rezervatas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kaip penktadienį pranešė teismas, ginčas kilo dėl Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemos koregavimo sustabdymo. Baltijos aplinkos forumas kreipėsi į administracinį teismą prašydamas panaikinti pernai liepą Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus įsakymą, kuriuo sustabdytas regioninio parko ribų ir tvarkymo planų koregavimo procesas, šios tarnybos pradėtas 2017 metais.

Teismas šį skundą tenkino, nusprendęs, jog tarnyba, vykdydama teritorijų planavimo procedūrą, turėjo remtis ne ministro įsakymu, o šį planavimą reglamentuojančiais teisės aktais.

„Teismas nevertino aplinkos ministro pavedimo politinio tikslingumo požiūriu, nepasisakė ir dėl šio pavedimo politinių motyvų, juolab kad ministro pavedimas, kaip administracinis aktas, yra nevertintinas administracinio teismo, todėl ši bylos dalis nutraukta“, – taip pat teigiama pranešime.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, kol kas nėra nuspręsta, ar šis sprendimas bus skundžiamas, ar tarnyba dėl rezervato steigimo spręs iš naujo.

„Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba sprendimą dėl tolesnių veiksmų priims kitą savaitę. Šiuo metu analizuojami teismo išdėstyti motyvai, konsultuojamasi su teisininkais“, – BNS informavo A.Stanislovaitis.

Visuomenininkai siekia, kad Punios šilo apsauga būtų stiprinama

Pasak pareiškėjų Baltijos aplinkos forumo, Punios šilo gamtinio rezervato ir Punios šilo botaninio-zoologinio draustinio apjungimo į vieną – Punios šilo gamtinio rezervato teritoriją – planavimo procesas privalo būti užbaigtas, užtikrinant viešojo intereso apsaugą.

Sprendimą šį procesą stabdyti jie teigė esant nepagrįstu ir pažeidžiančiu viešąjį interesą.

„Baltijos aplinkos forumo teigimu, Punios šilo teritorijoje nustatytoms gamtinėms saugomoms vertybėms privalo būti taikoma didesnė apsauga, nei esanti šiuo metu, aiškiai ribojant žmogaus ūkinę veiklą, įsteigiant atitinkamą saugomą teritoriją – rezervatą. Priešingu atveju kyla pavojus, kad tokios saugomos gamtos vertybės nebus išsaugotos“, – rašoma pranešime.

Reaguodami į penktadienį priimtą teismo sprendimą, Baltijos aplinkos forumas teigė, kad nors teismas aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos pavedimo pagrįstumo nevertino, tai turėtų padaryti visuomenė iš šalies vadovai.

„Tai, jog Saugomų teritorijų tarnyba vykdė nepagrįstą ir nekompetentingą K.Mažeikos pavedimą, demonstruoja, kad aplinkos ministras kompromituoja visą aplinkosaugos sektorių bei yra nesuderinamas su profesionalų Vyriausybės idėja. Mums gaila, kad Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba tapo kvailo ministro sprendimo įkaite. Todėl raginame aukščiausius valdžios vyrus principingai vertinti tokią aplinkos ministro nekompetenciją“, – teismo sprendimą komentavo Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi administracinį ginčą, nusprendė, kad tarnyba, vykdydama aplinkos ministro pavedimą, priėmė nemotyvuotą, teisės aktų normomis ir faktinėmis aplinkybėmis nepagrįstą sprendimą, todėl panaikino tarnybos direktoriaus įsakymą kaip neatitinkantį Viešojo administravimo įstatymo nuostatų.

Teismas sprendime pažymėjo, kad nors tarnyba privalo vykdyti aplinkos ministro pavedimus, tačiau vykdydama teritorijų planavimo procedūrą, ji privalėjo vadovautis saugomų teritorijų planavimą reglamentuojančiais teisės aktais, kurie pagal savo pobūdį yra aukštesnės galios teisės aktai nei ministerijos darbo reglamentas.

Teisėjų teigimu, veikdama pagal savo kompetenciją, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba neturėjo pagrindo vykdyti aplinkos ministro pavedimą, nes tokio pobūdžio aktas nėra numatytas teritorijų planavimo dokumentų rengimo procese.

Teismas priteisė iš Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atlyginti Baltijos aplinkos forumui 3 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Šis teismo sprendimas apeliacine tvarka per trisdešimt kalendorinių dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, pernai birželį pasirašęs įsakymą dėl rezervato plėtros stabdymo, teigė, jog tai neleistų laisvai lankytis Punios šile, buvo teigiama, kad tam reikia keisti Saugomų teritorijų įstatymą.

Punios šilas užima daugiau nei 2,7 tūkst. hektarų teritoriją, o rezervatas šiuo metu yra 457 hektarų plote. Rezervatą buvo planuojama išplėsti iki beveik 2,2 tūkst. hektarų.

Alytaus rajone Nemuno kilpos gaubiamas Punios šilas yra vienas vertingiausių Lietuvoje plytinčių miškų masyvų. Jis yra Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ dalis.

Jame gausu šimtamečių gamtos paminklais paskelbtų ąžuolų ir kitų medžių, taip pat čia randama daugiau nei 100 į Raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs