Su Kauno apylinkės teismo pirmininku Arūnu Purvainiu susėdome ilgam bei atviram pokalbiui. Problemų teismų korpuse netrūksta.
Pirmoje interviu dalyje kalbėjomės apie teismų krūvio paskirstymą, kasmet didėjantį neužpildytų teisėjų etatų bei mažėjantį pretendentų į teisėjus skaičių, 100 tūkst. eurų viršijančią teismo skolą, dvigubai išaugusias pašto išlaidas bei kitas problemas.
Pasak teismo pirmininko, teismas ir jo darbuotojai yra tiesiog pasmerkti finansiniams sunkumams. Artėjama neva ties prarajos riba ir galima greitu metu į ją nugarmėti.
Antroje interviu dalyje A.Purvainis prakalbo apie skurdžius ir daug metų nesikeičiančius teisėjų atlyginimus, menkinančius šios profesijos prestižą, bei suplanuotą, bet atidėtą valstybinės tarnybos reformą, išskyrė jos privalumus bei trūkumus.
– Jau kurį laiką netyla kalbos dėl per mažų teisėjų atlyginimų.
– Bėdos iš tiesų dėl to nesibaigia. Manau, kad jos kasdien tampa tik vis labiau pastebimos. Bėdų yra ne tik dėl teisėjų, bet ir dėl kito teismo personalo (teisėjų padėjėjų, teismo posėdžių sekretorių, raštinės specialistų, kitų kvalifikuotų darbuotojų) per mažų atlyginimų.
Norime mes to, ar nenorime, bet turime suprasti, kad metų metais nesprendžiama ir tarsi „įšaldyta“ dar nuo 2008–2009 metų buvusios ekonominės krizės neadekvačiai mažo teisėjo atlyginimo problema, negerėjantis ir realaus poreikio neatitinkantis teismų finansavimas, nesudarantis galimybių ir kitam teismo personalui nustatyti konkurencingą, atsakomybei pagal vykdomas funkcijas teisme adekvatų atlyginimą, mažina kvalifikuotų teisininkų paskatas papildyti teisėjų gretas, o svarbiausia – eiti teisėjo pareigas ir likti teismų sistemoje visą teisėjo įgaliojimų laiką. Tai neigiamai veikia teisėjo profesijos patrauklumą.
Šią situaciją pavadinčiau tiesiog pavojinga teismo nepriklausomumui ir pagrindinei teismo veiklai – bylų nagrinėjimui vykdant teisingumą.