2015 07 02

Terorizmo pavojus: Londono pareigūnai ruošiasi kruvinam išpuoliui

Londone aidėjo šūviai, bėgiojo kaukėti pareigūnai, gatves nuklojo kruvini aukų kūnai. Taip Jungtinės Karalystės vidaus reikalų tarnybų darbuotojai ruošėsi atremti numanomą teroristų ataką mieste. Operacija „Stiprus bokštas“ vyko dvi dienas, jos metu savo pasirengimą gintis įvykus teroro išpuoliui demonstravo apie 1000 iki dantų ginkluotų karių ir policininkų.
Antiteroristinis būrys
Antiteroristinis būrys / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nors pratybos įvyko netrukus po pasaulį sukrėtusio išpuolio Tunise bei Prancūzijoje, policijos vadovybė tvirtina, jog šie įvykiai tarpusavyje nesusiję. Oficialiame policijos pranešime skelbiama, kad „Stiprus bokštas“ – tik viena iš Nacionalinės kovos su terorizmu programos dalių.

„Londonui terorizmas puikiai pažįstamas. Besikeičiant teroristinių išpuolių pobūdžiui, kylant realiai išpuolių grėsmei ir visame pasaulyje daugėjant atakų mums reikia nuolat atnaujinti strategijas ir būti pasirengusiems atremti priešą“, – kalbėjo operacijos vadė, komisaro pavaduotoja Maxine de Brunner. Pareigūnai įsitikinę, kad ginkluotų teroristų išpuolis šaudant į civilius – labiausiai tikėtina atakos forma Londone.

Vienas iš didžiausių islamistų išpuolių Jungtinėje Karalystėje įvyko Londone 2005-ųjų liepos 7 d. Tądien savižudžių sprogdintojų taikiniais tapo viešojo transporto keleiviai. Trys radikalūs musulmonai susisprogdino metro traukiniuose Londono centre, o ketvirtasis atakavo dviaukštį autobusą. Išpuoliai įvykdyti rytinio piko metu. Per ataką 52 civiliai žuvo ir daugiau nei 700 buvo sužeisti. Netrukus bus minimas kruvinų išpuolių dešimtmetis, tad šalies policija ir antiteroristiniai būriai itin sustiprino apsaugą šalyje.

Londonui terorizmas puikiai pažįstamas. Kylant realiai išpuolių grėsmei ir visame pasaulyje daugėjant atakų mums reikia būti pasirengusiems atremti priešą.

Birželio 29 d. suėjo metai, kai buvo sukurta vadinamoji Islamo valstybė, prisiimanti atsakomybę už vis daugiau teroristinių išpuolių pasaulyje. Šia proga žiniasklaidoje išplatintas žemėlapis šalių, kurioms gresia didžiausias teroristinių išpuolių pavojus. Didžioji Britanija priskirta prie šalių, kuriose terorizmas labai tikėtinas, tačiau tokia rimta grėsmė, kaip Prancūzijai, negresia.

Pusmetį planuotoje operacijoje Londone dalyvavo 14 įvairių organizacijų bei agentūrų. Prieš pratybas gyventojai buvo įspėti, kad mieste vyks inscenizuota teroristų ataka, tad nėra reikalo kelti panikos.

Pirmąją pratybų dieną treniruotes galėjo stebėti visi. Į neveikiančią metro stotį ėmus riedėti ginkluotų vyrų pilniems sunkvežimiams, aplink susispietė smalsuolių minia. Netrukus gatvėje išguldyti pirmi nukentėjusieji, su ant kūnų pritvirtintais aiškiai matomais ženklais: „Gyvas“ ir „Miręs“. Metro stotyje visą dieną aidėjo šūviai ir griaudėjo sprogimai, o iš pastato viena po kitos buvo gabenamos „aukos“. Pareigūnai tikrino tarnybų tarpusavio supratimą bei pasiruošimą tam atvejui, jei išpuolis įvyktų.

Terorizmo pratybos Londone.
Terorizmo pratybos Londone.

Pratybų dalyviai atskleidė, kad naudojo taktikas, padėsiančias susidoroti su tokiais teroristiniais veiksmais, kokie naudoti 2008-aisiais Mumbajuje (12 sprogimų ir susišaudymų serija per keturias dienas, kurių metu žuvo 164 civiliai ir daugiau nei 300 buvo sužeisti).

Taip pat „Stipraus bokšto“ operacijos metu atsižvelgta į sausį Paryžiaus laikraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje įvykusio išpuolio (karikatūrų savaitraščio redakcijoje automatiniais ginklais nušauta 11 žurnalistų bei policijos pareigūnas) bei britų kario Lee Rigby‘io nužudymo Londone (dienos metu prie Karališkosios artileristų kariuomenės bendrabučio vaikščiojęs karys buvo subadytas peiliu bei mačete) taktikas.

Londone gyvenantys emigrantai neretai išreiškia susirūpinimą esama situacija ir atvirauja bijantys piko metu važiuoti metro traukiniais ar įkelti koją į didžiuosius prekybos centrus. 

Po 2005-ųjų išpuolio Didžiojoje Britanijoje sustiprinta apsauga viešose vietose.

Manyta, kad radikalūs islamistai gali pulti vietas, kuriose gausu civilių. Papildoma apsauga aprūpinti prekybos centrai, kino teatrai, mokyklos, religiniai pastatai, viešojo transporto stotys bei didžiausios, turistų mėgstamos, aikštės.

Jungtinėje Karalystėje veikia ir specialus antiteroristinis būrys, sekantis įtartinus, galimai su Islamo valstybe susijusius, asmenis. Vis dažniau rengiami reidai, kurių metu suimami įtariami teroristai. Oficialiais Skotland Jardo duomenimis, nuo prieš dešimtmetį įvykdytų atakų iki pernai metų pabaigos sustabdyta 40 didelių išpuolių Londone, kurių metu galėjo žūti tūkstančiai civilių.

Vietos lietuviai taip pat jaudinasi dėl galimų teroristinių atakų. Socialiniuose tinkluose noriai diskutuojama šia tema.

Londone gyvenantys emigrantai neretai išreiškia susirūpinimą esama situacija ir atvirauja bijantys piko metu važiuoti metro traukiniais ar įkelti koją į didžiuosius prekybos centrus.

Dar vasarį teroristai išplatino vaizdo įrašą, kuriame išvardintas potencialių taikinių sąrašas. Tarp jų ir lietuvių gausiai apgyventame Londono rajone įkurtas didžiulis prekybos centras „Westfield“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis