2018 10 24

Tiesa ar melas? A.Maldeikienė: „W.Churchillis kultūrą kėlė aukščiau gynybos finansavimo“

Seimo narė, kandidatė į Lietuvos prezidentus Aušra Maldeikienė, ketvirtadienį 15min studijoje kalbėdama apie kultūros svarbą, pasitelkė, anot jos, Winstono Churchillio ištartą citatą, kad paėmus pinigus iš kultūros ginkluotei, nebebus ką ginti. Portalas 15min patikrino, ar W.Churchillis išties pasakė žodžius, kuriuos jam priskyrė politikė.
Aušra Maldeikienė
Aušra Maldeikienė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

A.Maldeikienė ketvirtadienį lankėsi 15min studijoje. Pokalbio metu ji išsakė mintį, kad skirti 2 proc. krašto apsaugos finansavimui Lietuva absoliučiai privalo, bet 2,5 proc. – nebūtina. Taip pat kandidatė kritikavo siūlymus nepriešinti finansavimo, skiriamo kultūrai ir krašto apsaugai, teigdama, kad jei vienai sričiai valstybė skiria didesnį finansavimą, kažkuriai kitai sričiai neišvengiamai turi skirti mažiau.

Kalbėdama apie kultūros svarbą, kandidatė apeliavo ir į W.Churchillio, kuris Antrojo pasaulinio karo metais buvo Jungtinės Karalystės premjeras, autoritetą.

„Paskaitykite Churchillio kalbas prieš Antrąjį pasaulinį karą, patyčias iš jo, aiškinimą, koks jis prasigėręs, kvailys, kaip nieko nesupranta, kaip keičia... Ir po to jis gelbėja Angliją per karą. Ir, beje, pasako genialią frazę, už kurią aš jį myliu, ir jo nuotrauka ilgai kabėjo ant mano stalo. Frazė skamba taip: „Mums nereikia daugiau ginkluotės. Kam mums ginkluotė, jeigu mes paimsime pinigus iš kultūros ginkluotei. Mes neturėsime, ką ginti.“ Tai va, kada lietuviai supras, kad kultūra yra pirmiau karo, ekonomikos ir viso kito, jau bus daug“, – 15min studijoje kalbėjo A.Maldeikienė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Winstonas Churchillis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Winstonas Churchillis

Vis dėlto priskirdama minėtą citatą W.Churchilliui kandidatė į prezidentus suklydo. W.Churchillis prieš Antrąjį pasaulinį karą išties yra kalbėjęs apie kultūros svarbą, tačiau žodžių, kuriuose tiesiogiai priešintų kultūros finansavimą ir krašto apsaugos finansavimą, neištarė niekada. Tokia frazė į W.Churchillio lūpas buvo įdėta gerokai vėliau.

Frazė dažna, bet netikra

Puslapyje snopes.com, kuris tikrina internete sklindančių legendų, perspėjimų apie grėsmes, skandalingai skambančių naujienų, žymiems žmonėms priskiriamų citatų, istorijų apie žymius žmones ir pan. faktinį tikslumą, atskiras straipsnis yra paskirtas ir šiai W.Churchilliui priskiriamai citatai.

Remiantis snopes.com straipsnio duomenimis, istoriją apie tai, kaip W.Churchilliui, jam einant Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pareigas, buvo pasiūlyta sumažinti finansavimą kultūrai, kad būtų galima daugiau lėšų skirti karui, galima rasti atpasakotą labai daug kur. Pasak šios istorijos, W.Churchillis atsisakė tai padaryti, pabrėždamas, kad meno išsaugojimas – vienintelė priežastis, kodėl kariauti karą apskritai verta.

Konkreti W.Churchillio citata įvairiose šios istorijos versijose skiriasi, tačiau dažniausiai teigiama, kad W.Churchillis, paprašytas sumažinti finansavimą menui, tiesiog atsakė: „Tai dėl ko mes kovojame?“

Facebook nuotr. /Internete paplitęs memas su netikra W.Churchillio citata
Facebook nuotr. /Internete paplitęs memas su netikra W.Churchillio citata

Ypač plačiai po internetą ši citata paplito 2017 m. pradžioje, kai buvo pranešta apie JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos ketinimus sumažinti JAV valstybinių agentūrų, atsakingų už paramą humanitariniams mokslams ir menams, biudžetus.

Tuomet daug D.Trumpo oponentų, pasipiktinusių tokiais kultūros finansavimo apkarpymais, socialiniuose tinkluose dalijosi W.Churchillio nuotrauka su šia citata.

Vis dėlto snopes.com konstatuoja, kad nėra jokio pirminio šaltinio, kuris būtų užfiksavęs, kad W.Churchillis kada nors tokius žodžius ištarė ar kad toks pokalbis kada nors įvyko.

Tokį savo verdiktą puslapis remia dviem šaltiniais. Į tai pirmasis dar 2009 m. atkreipė dėmesį istorikas, W.Churchillio biografijos tyrinėtojas Richardas Langworthas savo tinklaraštyje.

Atsakydamas į skaitytojo atsiųstą klausimą, ar W.Churchillis tikrai ištarė tokius žodžius, istorikas teigė, kad tokio dialogo ir tokios citatos nėra nė viename W.Churchillio laiške, straipsnyje, knygoje, dokumente ar kalboje. Pasak šio istoriko, citata buvo išgalvota gerokai vėliau, W.Churchilliui jau mirus.

Puslapis snopes.com taip pat susisiekė su Tarptautine Churchillio draugija, vienijančia W.Churchillio gerbėjus ir atminimo saugotojus visame pasaulyje, prašydami, jei citata tikra, nurodyti jos šaltinį. Draugijos atstovas spaudai puslapiui patvirtino, kad ši citata – išties išgalvota.

W.Churchilliui kultūra rūpėjo

Tiesa, tai nereiškia, kad W.Churchilliui nerūpėjo kultūra. 1938 m. jis vienos savo kalbos metu, kalbėdamas apie dailę ir skulptūrą, pasakė žodžius, panašius į tuos, kurie jam priskiriami: „Kultūra yra būtina bet kokios tautos pilnaverčiam gyvenimui. Valstybės pareiga – išsaugoti ir skatinti kultūrą. (...) Tautos, kuri kultūrai neparodys tokios pagarbos ir dėmesio, kokio ši verta, laukia liūdnas likimas.“

Iš tikrųjų W.Churchillio pasakyta citata
Iš tikrųjų W.Churchillio pasakyta citata

Tačiau svarbu pažymėti, kad 1938 m., kai W.Churchillis ištarė šiuos žodžius, Antrasis pasaulinis karas dar nebuvo prasidėjęs. Be to, tiesiogiai finansavimo kultūrai ir kariuomenei šioje citatoje W.Churchillis nepriešino.

Vieną frazę, patvirtintą pirminio šaltinio – jo sekretoriaus dienoraščio – apie dailės kūrinius W.Churchillis ištarė ir prasidėjus karui.

1940 m., kai Nacionalinės galerijos direktorius Kennethas Clarckas pasiūlė išgabenti Nacionalinėje galerijoje saugomus paveikslus iš Londono į Kanadą, kad šie po galimos invazijos neatitektų vokiečiams, W.Churchillis, kaip rašoma dienoraštyje, tam energingai pasipriešino.

„Ne. Paslėpkite juos urvuose ir rūsiuose. Neišgabenkite nė vieno. Mes juos nugalėsime“, – dienoraštyje cituojamas W.Churchillis.

A.Maldeikienė: man patinka šita citata

Portalui 15min susisiekus su A.Maldeikiene, ji sakė W.Churchillio necitavusi pažodžiui, bet perfrazavusi iš atminties. Paprašyta patikslinti, kokią citatą perfrazavo, politikė paminėjo tą pačią aukščiau minėtame snopes.com straipsnyje aptariamą citatą.

Man patinka tikėti, kad sakė, ir aš tuo tikiu.

„Mintis ta, kad, kai Churchillio per karą paprašė sumažinti meno finansavimą, jis atsakė: „Tai už ką tada kovosime?“ – sakė A.Maldeikienė.

Seimo narė sakė girdėjusi, kad esama abejonių, ar W.Churchillis išties tai ištarė.

„Dažnai aiškinama, kad tai fake news. Nors mano pačios skaitytuose atsiminimuose, pavyzdžiui, apie žmoną, šita frazė yra cituojama. Gali būti toks pusiau fake news. Bet jis ne kartą panašius dalykus yra aiškinęs“, – 15min teigė A.Maldeikienė.

Vėliau, jau susipažinusi su 15min cituojamu straipsniu, A.Maldeikienė pripažino, kad galbūt tiksliai tokių žodžių, kokius citavo ji, W.Churchillis ir nesakė.

„Bet itin dažnai cituojama ir jam priskiriama. Man patinka tikėti, kad sakė, ir aš tuo tikiu“, – teigė Seimo narė.

15min vertinimu, sakydama, kad W.Churchillis kultūros finansavimą laikė svarbesniu už karo finansavimą, A.Maldeikienė išsakė tik krislą tiesos. Nors citata, kurioje sakoma, kad karo metu mažinant finansavimą kultūrai nebeliks dėl ko kariauti, ir kuria rėmėsi A.Maldeikienė, W.Churchilliui priskiriama dažnai, nėra jokio šaltinio, kuris patvirtintų, kad W.Churchillis išties taip sakė. Tiesa, W.Churchilliui kultūra išties rūpėjo, jis pabrėžė jos svarbą valstybei ir valstybės pareigą ją saugoti, tačiau tai jis ištarė dar prieš karą ir tame pasisakyme kultūros ir karo finansavimo niekaip negretino.

Su kitomis projektų „15min PRIMENA“ ir „Patikrinta 15min“ publikacijomis galite susipažinti čia.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų