Skaičiai užkliuvo komentatoriams
Įžvalgomis konservatorių atstovas L.Slušnys savo paskyroje „Facebook“ pasidalijo prieš savaitę, generalinei prokurorei Nidai Grunskienei paprašius panaikinti neliečiamybę į Seimą pagal konservatorių sąrašą patekusiam politikui K.Bartoševičiui. Mat jis figūruoja ikiteisminiame tyrime dėl galimo mažamečio ir nepilnamečio seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo. Trečiadienį jis buvo apklaustas, jam pareikšti įtarimai dėl mažiausiai keturių nepilnamečių asmenų seksualinio prievartavimo ir tvirkinimo esant Seimo nariu.
Paaiškėjo, kad prieš pat pareigūnės kreipimąsi K.Bartoševičius buvo pats paprašęs panaikinti jo mandatą dėl asmeninių priežasčių, tiesa, jų viešai neatskleidė.
Tik kitą dieną – mat esą bandė susilaikyti nekomentavęs – L.Slušnys, priklausantis tai pačiai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai, savo paskyroje socialiniame tinkle išdėstė keletą minčių.
Jis, be kita ko, stebėjosi, kad vis dar neišmokome atskirti faktų nuo emocijų – esą kaltinimai tokiais baisiais nusikaltimais kartais būna padiktuoti, pavyzdžiui, keršto.
„<…> vaikų ir paauglių psichiatrai realiai išklauso, aprašo ir pateikia prokuratūrai faktus apie vaiko seksualinį išnaudojimą, o viskas baigiasi niekais, – rašė Seimo narys. – Šis procesas trunka ilgai, vaikai pradeda painiotis laike ir faktų detalėse.
Žinoma, neneigiu, kad kartais prokurorams tiesiog sunku patikėti, kad tvirkintojas gali būti gerbiamas gydytojas, mokytojas ar kitas aukšto intelekto asmuo, o ne koks vargiai mokyklą baigęs (gal net nebaigęs) personažas. Tyrimas nutrauktas.
Kiek tokių atvejų? Ne vienas ir ne du Lietuvoje. Tik niekam jie neįdomūs, nes tai ne politikas. Arba ne koks nors teisėjas. Faktai kalba patys už save: kasmet Lietuvoje yra pradedama 300 tyrimų dėl seksualinio pobūdžio nusikaltimų ir tik apie 30 jų pasiekia teismą. Dar mažiau žmonių nuteisiama (apie 10).“
Policijos turimoje statistikoje apie teismams perduotas bylas, o pačių teismų – apie nuteistus asmenis minimi kelis kartus didesni skaičiai.