A.Veryga sakė, kad per vakar ištirti 278 mėginiai. Iš jų – 40 nauji nustatyti atvejai.
Iki šiol ištirtas 2361 mėginys.
Kiek laisvų intensyvios terapijos lovų – paslaptis
Naujausiais duomenimis, Lietuvoje buvo nustatyti 154 koronaviruso atvejai. Vienas žmogus mirė, vienas pasveiko.
Ar tarp jų yra sunkios ar kritinės būklės asmenų, ministras tokios informacijos teigė neturintis.
Plaučių ventiliavimo aparatų Lietuva turi apie 900. Ministras neatsakė į klausimą, kiek dabar užimtų intensyvios terapijos lovų, nes skaičius, anot jo, nuolat kintantis.
„Tai nėra prasmės jį skelbti, – pareiškė ministras. – Tariamės, ar iš viso tokią informaciją reikia viešumoje dėlioti, nes tai yra ir su tam tikru saugumu susijusi informacija – lovų skelbimai ir panašūs dalykai“.
A.Veryga patikino, kad jam ši informacija yra prieinama – ją gauna nuolat. Jis aiškino, kad šiam momentui lovų yra pakankama. Jis priminė, kad gydymo įstaigos persitvarko, nutraukia planines veiklas.
Trauktis neplanuoja
Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) medicinos bendruomenės vardu pirmadienį pareiškė nepasitikėjimą A.Veryga.
Paklaustas, ar neketina trauktis, A.Veryga sakė kad sprendimus dėl to priims ne jis – dabar ministras turi pavedimą ir dirba.
Medikus nori testuoti kas savaitę
Ministras sakė, kad nerimą kelia tai, kad užsikrečia medikai.
Anot A.Verygos, jei Lietuvą sėkmingai pasieks didžioji reagentų siunta, medikams, turintys bent menkiausią tikimybę susirgti koronavirusu, testus planuojama atlikti kas savaitę.
Jis pakartojo, kad visų Lietuvos medikų aprūpinti respiratoriais, galimybės nėra.
Tiesa, šią savaitę, anot jo, Lietuvą turėtų pasiekti dalis apsaugos priemonių siuntos.
Jei bus daugiau žmonių, kurie nesilaiko režimo, tai galės būti pasitelkti ir policijos pareigūnai, ir viešosios saugos pareigūnai, šauliai, kariškiai.
„Šiuo metu gydymo įstaigos, kurios kalba apie apsaugos priemonių trūkumą, yra tos, kurios neturi infekcinių ligų skyrių, dažniausiai yra mažesnės įstaigos, kur tie pacientai ir neturėtų keliauti“, – kalbėjo jis.
Tramdys su policija, šauliais ir kariais
Ministras sakė rengiantis sprendimą dėl visų asmenų, grįžusių iš užsienio, izoliavimo: „Tai keistų patį principą – kiekvienas asmuo izoliuojasi ne namuose, jie nugabenami į vietas, kur savivaldybės nusimačiusios saviizoliacijai, ir ten prabūna 14 dienų“.
Kaip šiuos žmones savivaldybės galės kontroliuoti?
„Dėl to užrakinimo ir neišleidimo, manau, pavieniai atvejai (...) Noriu tikėti, kad savivaldybės pasirengė patalpas, nes ateina laikas jas panaudoti. Jei bus daugiau žmonių, kurie nesilaiko režimo, tai galės būti pasitelkti ir policijos pareigūnai, ir viešosios saugos pareigūnai, šauliai, kariškiai. Viskas yra kol kas teoriška, tikimės, kad žmonės laikysis to“, – kalbėjo ministras.
Jo teigimu, savivaldybės informaciją, kad reikia surasti tam patalpas, yra gavusios jau seniai.
Į klausimą kaip užtikrinama medikų vaikų sveikata, A.Veryga teigė, kad savivaldybės turėjo pasirūpinti, kad šie vaikai būtų prižiūrimi. Anot jo, į tai savivaldybės žiūri atsakingai.
Paklaustas, kaip bus griežtinama tvarka maisto prekių parduotuvėse, A.Veryga sakė, kad šiandien turėtų išeiti rekomendacijos, kaip parduotuvės turi organizuoti darbą. Jos, anot ministro, bus griežtesnės.
Maisto parduotuvių veiklos riboti neketinama, tiesiog bus siekiama, kad žmonės nesibūriuotų ir pagal tai organizuojamas žmonių judėjimas parduotuvėse.
Kaip bus paskirstyti sekmadienį parsigabenti 5 tūkst. reagentų?
„Logistika vyksta, negaliu pasakyti, ar šiai minutei visur pristatyta. Punktai tikrai gali mėginius imti, laboratorijos tikrai testus atliks“, – sakė jis.
„Reagentai turėtų pasiekti dar šią savaitę didesnė dalis jų. Su logistika talkina Vyriausybės grupė. Tikėtina, kad didžioji siunta galėtų, matyt, Lietuvą pasiekti“, – paklaustas, kiek dar laukti reagentų.
Jis pakartojo, kad atkeliavusių reagentų šią savaitę tikrai pakaks.
Jei trūksta apsaugos priemonių – kalti įstaigų vadovai
Kaip medikai aprūpinami apsaugos priemonėmis, pasak ministro, priklauso nuo to, kaip gydymo įstaigos rūpinosi jomis. Jis leido suprasti, kad jei jų trūksta, kalta administracija.
„Rinkoje anksčiau nebuvo apribojimų, reikia klausti vadovų (kodėl trūksta – aut.). Visiems medikams parūpinti galėsime, kai Lietuvą pasieks didieji užsakymai“, – sakė jis. Anot ministro, tuomet apsaugos priemonės bus skirtos ir tiems medikams, kurie tiesiogiai su koronavirusu sergančiais pacientais nedirba.
„Šiandien bus sudėliotos mobilios grupės, kurios važiuos į gydymo įstaigas ir vertins, kaip gydymo įstaigos pasirengė paskirstyti srautus, pertvarkė darbo grafikus“, – teigė ministras.
Ministras paskelbė, kad Kaune startavo dar viena mobiliosios patikros linija.
Ministro teigimu, yra keletas naujų rekomendacijų: kardiologų patarimai specialistams, dializės pacientams ir personalui, specialistų patarimai, kaip prižiūrėti nėščiąsias.
Karantinas greičiausiai bus pratęstas dar dviems savaitėms
Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį feisbuke paskelbė, kad karantinas Lietuvoje bus pratęstas. Tačiau laikotarpio, kuriam tai bus daroma, nenurodo.
„Preliminariai galvojama apie dvi savaites“, – pirmadienį sakė A.Veryga.
Daugiau informacijos apie koronavirusą Lietuvoje skaitykite čia.
Medicinos profesorius Vytautas Kasiulevičus pirmadienį įspėjo, kad balandžio pabaigoje Lietuvoje gali būti 10 000 registruotų COVID-19 atvejų.