Jodo tablečių gerti nereikia
Žiniasklaidoje ir socialinėje erdvėje pasirodžius pranešimams apie galimai įvykusią avariją RAE, kuri yra nutolusi daugiau nei 1 300 km, Radiacinės saugos centras pranešė, kad tiesioginės radiologinės grėsmės Lietuvos Respublikos teritorijai nėra.
Radiacinės saugos specialistai nuolat (24/7 režimu) stebi radiacinį foną Lietuvoje, kuris yra nepakitęs ir gyventojams nėra jokio pagrindo nerimauti.
„Apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu Lietuvoje, nedelsiant informuotume atsakingas institucijas ir gyventojus bei pateiktume rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo.
Taip pat atkreipiame dėmesį, kad gyventojams kalio jodido tablečių vartoti nereikia“, – rašoma centro pranešime.
Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija savo ruožtu penktadienio popietę BNS nurodė iš oficialių šaltinių negavusi informacijos apie galimą įvykį šioje atominėje elektrinėje.
Radiacinis fonas normalus
Apie incidentą RAE penktadienį užsiminė vienas „Facebook“ vartotojas iš Lietuvos.
„Ukrainietiškuose informaciniuose šaltiniuose pasirodė nepatvirtinta informacija, kad RAE įvyko radiologinė avarija.
Prieš tris dienas vienas reaktorius buvo avariniu būdu stabdomas. Ukrainai subombardavus aplinkines pastotes kilo avarijos grėsmė dėl tinklo perkrovos.
Šiandien pasirodė informacija, kad vis tik avarija įvyko ir yra radiacijos nuotėkis.
Radioaktyvų debesį vėjas neša gilyn į pelkynus. Rostove radiacinis fonas normą viršija 75 kartus.
Rusijos šaltiniai informacijos nepatvirtino.
Kol kas anksti labai džiaugtis, nes pirminė informacija yra tik iš vieno šaltinio. Gali būti ir fake (netikra - red. past.). Bet vis tiek malonu“, - rašė jis.
Pranešimas apie tariamą radiacinę avariją jėgainėje išties pasirodė viename „Telegram“ kanale.
„Į atmosferą pateko radioaktyvių izotopų, kurių radioaktyvumas siekė iki pusantro milijono kiurių. Radioaktyvus debesis juda į sausumą, Saratovo link.
„Rossatom“ duomenimis, radioaktyvus fonas Rostove yra normalus, jis jau 75 kartus didesnis nei įprasta.
Rusijos valdžia tai kruopščiai slepia“, - penktadienio rytą paskelbta kanale „Insider UA“.
Kompanija „Rosenergoatom“ suskubo paneigti šią informaciją. informacija apie avariją esą nebuvo teisinga, šiuo metu jėgainės blokai veikia normaliai, o radiacinis fonas nėra pakitęs.
Tai, kad radiacinis fonas yra normalus apie 250 km nuo Rostovo nutolusiame Ukrainos mieste Pokrovske, rodo ir viešai prieinamas Europos Komisijos radioaktyvumo aplinkos monitoringo žemėlapis.
Gautas klaidingas pavojaus signalas
Naujienų agentūra „Reuters“ antradienį pranešė, jog Rusijos energetikos ministerija ir valstybinė branduolinės energetikos bendrovė „Rosatom“ informavo, kad dėl gedimo buvo sustabdytas vienas iš keturių Rusijos pietuose esančios Rostovo atominės elektrinės energijos blokų.
„Rosenergoatom“ skelbia, kad liepos 16 d. 15.21 val. dėl klaidingo pavojaus signalo N1 blokas jėgainėje buvo išjungtas.
„Rostovo AE sutelkė visas pastangas, kad nustatytų priežastis ir kuo greičiau įjungtų tinklą, neplanuotiems remonto darbams buvo pasitelktas papildomas personalas.
Įranga buvo patikrinta, blokas įjungtas kaip galima greičiau. Liepos 17 d. 5.45 val. ryto blokas buvo visiškai apkrautas 1 000 megavatų galia“, – skelbiama pranešime.
Liepos 16 d. 22.28 val. vietos (Maskvos) laiku, nustačius ir operatyviai pašalinus elektros apsaugos sistemos suveikimo priežastis, Rostovo AE 1-asis energijos blokas buvo įjungtas į tinklą ir gamino elektros energiją, reikalingą elektros energijos tiekimui regione atkurti.
Išjungimo metu sistema suveikė įprastu režimu pagal projektinius algoritmus.
Tikinama, kad Rostovo AE saugaus eksploatavimo ribų ir sąlygų pažeidimų nenustatyta.
Rostovo srityje jau keturias dienas iš eilės elektra tiekiama su pertrūkiais. Oficialiai tai aiškinama padidėjusiu elektros poreikiu ir perkrauta energetikos sistema.
15min verdiktas: melas. Rostovo atominėje elektrinėje vienas blokas buvo išjungtas dėl klaidingo pavojaus signalo. Pašalinus apsaugos sistemos suveikimo priežastis, jis vėl įjungtas. Radiacinės saugos centras pranešė, kad Lietuvos teritorijoje dėl to nėra jokios grėsmės.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.