2016 02 01 /13:52

Tik pradėjusi veikti vienkartinių pakuočių surinkimo sistema jau sutriko

Nuo pirmadienio Lietuvoje pradėjo veikti vienkartinių pakuočių užstato sistema, kuri skatins gyventojus mažiau teršti aplinką pakuotėmis. Pirmąją taromatų veikimo dieną jau susidurta su nesklandumais – dėl programinės įrangos gedimo kai kuriose Lietuvos parduotuvėse taromatai nebeveikia.
Taromatai Kaune
Taromatai Kaune / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 1 Taromatas

Viešoji įstaiga „Užstato sistemos administratorius“ informuoja, kad kilusius techninius nesklandumus šiuo metu sprendžia taromatus prižiūrinčios bendrovės specialistai. 

Kaip jau buvo skelbta, į taromatus bus galima grąžinti naujuoju užstato ženklu pažymėtas vienkartines pakuotes bei daugkartinėje užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes – stiklinius giros ir alaus butelius. Kadangi užstato sistemos ženklu pažymėtų pakuočių parduotuvių lentynose kol kas nėra, gyventojams gali kilti nepatogumų tik norint grąžinti stiklinius giros ir alaus butelius.

„Laikinai, kol ne visi taromatai įdiegti arba jų programinė įranga taisoma, dalyje parduotuvių stikliniai alaus ir giros butelius bus surenkami rankiniu būdu“, – komentuoja Gintaras Varnas, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ generalinis direktorius.

Pastatyta 500 taromatų

Į visų vienkartinėje stiklo, plastiko (PET) ar metalo pakuotėje parduodamų gėrimų kainą bus įskaičiuotas 10 euro centų užstatas, kurį pirkėjai susigrąžins specialiu ženklu pažymėtą tarą atidavę į taromatus arba kitas jų priėmimo vietas.  

Iki šiol šalies parduotuvėse pastatyta apie 500 taromatų – daugiausia didžiuosiuose prekybos centruose, bet tikimasi, kad iki gegužės jų padaugės beveik iki tūkstančio, o per kelerius metus jiems prižiūrėti bus sukurta tūkstantis naujų darbo vietų.

Į maždaug 1 000 taromatų investuota apie 22 mln. eurų.

Prekybininkai priims tik tas pakuotes, kurios bus pažymėtos specialiu ženklu, simbolizuojančiu, kad jų pakuotė dalyvauja užstato sistemoje ir kad pirkėjas gali susigrąžinti sumokėtus 10 centų – užstatą. Už prekes be tokio ženklo užstatas neimamas ir pakuotės nedalyvauja užstato sistemoje.

Tačiau net ir su tokiu ženklu pažymėta pakuotė nebus priimta ir užstato nebus galima atgauti, jeigu ji bus stipriai pažeista. Tarkime, alaus skardinė sulamdyta, ženklai ir brūkšniniai kodai nusilupę, dėl ko jos nebus įmanoma identifikuoti.  

Užstatą už pakuotes teks mokėti įsigyjant alų, alaus kokteilius, sidrą, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus (gaiviuosius gėrimus, stalo vandenį, girą), natūralų mineralinį vandenį, šaltinio vandenį, fasuotą geriamąjį vandenį, sultis ir nektarą, supakuotus į pirminę vienkartinę stiklinę, plastikinę ar metalinę pakuotę, kurios talpa didesnė nei 0,1 litro, bet mažesnė nei 3 litrai.

Kaip veikia taromatai
Kaip veikia taromatai

Plečiant taros užstato sistemą nustatytas pereinamasis laikotarpis iki balandžio 30-osios. Iki šios dienos turės būti išparduoti visi produkcijos, supilstytos į plastikinę ir skardinę tarą bei patiektos prekybos tinklams iki vasario 1 dienos, likučiai.

Sistemoje nedalyvaus mažos parduotuvės, turinčios mažesnį kaip 300 kv. m prekybos plotą (ši išimtis netaikoma kaimo parduotuvėms), taip pat prekyvietės, kioskai, degalinės ir viešojo maitinimo įstaigos.  

Taromatus į Lietuvą tiekia pasaulinė taromatų gamybos lyderė Norvegijos įmonė „Tomra“. Pasak G.Varno, į maždaug 1 000 taromatų investuota apie 22 mln. eurų.

Svarbiausi užstato sistemos faktai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis