„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 05 13

Tikina, kad Švedija atsisakė PGR testų, bet klysta: per savaitę atliekama apie trečdalį milijono tyrimų

Praėjusių metų kovą Švedijos visuomenės sveikatos agentūros nustatyti kriterijai, ką laikyti pasveikusiais nuo COVID-19, įkvėpė sąmokslo teorijų kūrėjus. Socialiniuose tinkluose platinama informacija esą dėl PGR testų nepatikimumo Švedijoje jų išvis atsisakyta. Tai nėra tiesa – šalyje toliau naudojamasi šiuo metodu, nustatant sergančiuosius. O kriterijai, numatantys, ar žmogus gali būti laikomas pasveikusiu, panašūs naudojami ir Lietuvoje.
COVID-19 testas
COVID-19 testas / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

2020 kovą Švedijos visuomenės sveikatos agentūra sukūrė nacionalinius kriterijus, kurie reglamentuoja, kada asmuo gali būti laikomas pasveikusiu nuo COVID-19.

Oficialiame agentūros puslapyje nurodoma, kad PGR technologija, nustatanti virusą žmogaus organizme, neskiria, kuomet šis yra aktyvios stadijos ir asmuo gali užkrėsti kitus virusu, kurį jau neutralizavo jo imuninė sistema.

Informacijoje aiškinama, kad virusų RNR dažnai galima aptikti kelias savaites (kartais mėnesius) po ligos, tačiau tai nereiškia, kad visą šį laiką asmuo platina ligą.

Tokie pareiškimai įkvėpė koronaskeptikus, kurie suskubo dalintis žinia, neva Švedijos sveikatos apsaugos ministerija oficialiai pareiškė, kad PGR tyrimai netinkami nustatyti infekciją.

Tai nėra tiesa. Švedijos visuomenės sveikatos agentūros puslapyje aiškiai nurodoma, kad simptomus jaučiantis asmuo turėtų atlikti PGR testą.

Taip pat agentūra pateikia rekomendacijas, kad testus atlikti rekomenduojama iš užsienio atvykusiems ar ten pabuvojusiems asmenims.

Nuo pandemijos pradžios Švedijoje iš viso užfiksuota per 1 mln. užsikrėtimo COVID-19 atvejų ir 14,217 tūkst. mirčių.

123RF.com nuotr./Izoliacija
123RF.com nuotr./Izoliacija

Kada laikoma pasveikusiu?

Švedijos visuomenės sveikatos agentūros puslapyje nurodomi kriterijai, kuriais remiantis asmuo be papildomo PGR testo laikomas pasveikusiu.

Juose numatyta, kad turi praeiti mažiausiai dvi dienos po paskutinio karto, kuomet buvo fiksuota pakilusi temperatūra, ir mažiausiai septynios dienos nuo pirmųjų simptomų pasireiškimo.

Sunkesniais ligos atvejais taikomas 14 dienų terminas nuo simptomų pradžios.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./COVID-19 pacientai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./COVID-19 pacientai

Lietuvoje taikomi panašūs kriterijai. Pacientams, sergantiems lengva koronaviruso forma, izoliacija gali būti nutraukta praėjus 10 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei ligos simptomai išnyko ir per pastarąsias 24 val. nepasireiškė karščiavimas.

Jei ligos simptomai išnyko po dešimtos susirgimo dienos, izoliacija gali būti nutraukta po simptomų išnykimo praėjus ne mažiau kaip 3 dienoms.

Sergant sunkia koronaviruso forma, izoliacija gali būti nutraukta po 20 dienų, jei išnyko ligai būdingi simptomai ir per 24 val. nepasireiškė karščiavimas nevartojant vaistų.

Pacientams, sergantiems besimptome COVID-19 forma, izoliacija gali būti nutraukta praėjus 10 d. po ligos nustatymo PGR metodu – kai pirmą kartą nosiaryklės mėginyje buvo aptiktas virusas

Kaip ir Švedijoje, Lietuvoje pacientams nereikia atlikti pakartotinių testų – praėjus numatytam laikotarpiui ir nepasireiškus simptomams, pacientas laikomas pasveikusiu.

Imago / Scanpix nuotr./COVID-19 testas
Imago / Scanpix nuotr./COVID-19 testas

Didino testavimo apimtis

Švedijos visuomenės sveikatos agentūros puslapyje pateikiama informacija rodo, kiek PGR testų atliekama kiekvieną savaitę.

2020 m. lapkritį Švedijoje buvo atliekama apie 250 tūkst. PGR tyrimų per savaitę. Nuo 2021 m. vasario testavimo pajėgumai buvo nuolat didinami.

Pastarąsias 5 savaites šis skaičius siekė apie 300 tūkstančių kas savaitę. Agentūros duomenimis, paskutiniąją savaitę Švedijoje buvo atlikti 345 625 PGR testai.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“