„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 10 17

Tikisi, kad tvora su Baltarusija stumbrų bandos gausinimui nepakenks

Aplinkosaugininkai tikisi, kad numatoma tvoros pasienyje su Baltarusija statyba nepakenks stumbrų bandos gausinimui.
Spygliuotos vielos užtvara ties siena su Baltarusija
Spygliuotos vielos užtvara ties siena su Baltarusija / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Aplinkos ministerija planuoja Varėnos rajone statyti stumbryną, kur adaptuotųsi iš centrinės Lietuvos ir kitų rajonų atkelti stumbrai. Vėliau stumbrai būtų paleidžiami į laisvę, kur jungtųsi su stumbrais iš Baltarusijos ir Lenkijos. Pastaraisiais mėnesiais aktyviai diskutuojama ir dėl fizinio barjero pasienyje su Baltarusija statymo, siekiant pažaboti nelegalią žmonių migraciją.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorius Albertas Stanislovaitis BNS pasakojo, kad stumbrų bandos didinimui neturėtų pakenkti tvoros pasienyje su Baltarusija atsiradimas. Anot jo, penktadalis ar net ketvirtadalis pasienio liktų atviras – siena čia eina per vandens telkinius ir pan.

„Stumbrynas steigiamas tokiame taške, nuo kurio netoli ir Lenkija, ir Baltarusija. Migravimas iš Baltarusijos bus, de facto jis jau yra įvykęs, mes tame regione pavienius vaikščiojančius stumbrus stebime (...). Kai mes pradėsime leisti ten lietuviškus stumbrus, tai genetinių mainų galimybė praktiškai yra šimtaprocentinė“, – teigė A.Stanislovaitis.

Anot jo, aptvaro projektas skirtas bandos adaptacijai, o dauginimasis turėtų vykti jau laisvėje.

„Aptvare liks tik vadinamieji ekspoziciniai stumbrai arba tokie, kurių dėl kokių nors kitų priežasčių negalima išleisti į laisvę. Taigi bus aptvarų dalis, skirta stumbrams, kurių neišleisime, ten bus galima lankytis, apžiūrėti, panašiai kaip dabar Panevėžio rajone, Pašilių stumbryne“, – aiškino A. Stanislovaitis.

Jo teigimu, tvora pasienyje su Baltarusija stumbrų migracijai nepakenks.

„Mūsų tikslas yra, kad formuotųsi laisva banda, kol kas su baltarusiškais, vėliau gal su lenkiškais stumbrais (...). Artimiausiu metu mes grėsmės dėl stumbrų trūkumo projektui neįžvelgiame, jau turime tikrai pakankamą skaičių imigravusių individų, mūsų žiniomis, stebima apie 15-17 stumbrų. Genetinei medžiagai pernešti nereikia šimtų individų“, – pasakojo A.Stanislovaitis.

Buvęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pernai birželio pabaigoje pavedė Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai sustabdyti stumbryno Varėnos rajone įrengimo projektą. Viešųjų pirkimų procedūros sustabdytos po to, kai krito penki stumbrai, kuriuos buvo numatyta perkelti į planuojamą stumbryną Dainavos girioje. Dabartinis aplinkos ministras Simonas Gentvilas stumbryno projektą atnaujino.

Stumbrų apsaugos projektas, kuriuo siekiama įrengti 100 hektarų ploto stumbryną Varėnos rajone, finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis, projekto vertė – daugiau kaip 5 mln. eurų.

Skaičiuojama, kad šiuo metu Lietuvos miškuose gyvena 200-220 stumbrų, daugiausia – aplink Kėdainius ir Panevėžį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“