2021 09 22

Tikslesni ir išsamesni sveikatos duomenys – ar tai įmanoma?

Deklaruoti privačius interesus ar mokesčius, gauti vienokius ar kitokius išrašus iš valstybinių registrų, pateikti prašymą ar atsiimti pažymą, pasitikrinti medicininius įrašus – šias ir daugybę kitų viešojo sektoriaus paslaugų šiandien galima gauti net neiškėlus kojos iš namų – dažnai pakanka paspausti vos vieną ar kelis kompiuterio klaviatūros mygtukus. O vos prieš 15 ar 20 metų tokios idėjos kone prilygo fantastinio filmo scenarijui.
Stetoskopas
Stetoskopas / 123RF.com nuotr.

Jei kalbėtume apie viešąjį sektorių, šiandien vargu ar berastume instituciją, kurios kasdienybės nelemtų inovatyvūs informacinių technologijų sprendimai. Įvairūs elektroniniai, skaitmeniniai įrankiai gerokai palengvina ne tik pačių įstaigų darbą, bet ir pasitarnauja paprastam žmogui.

Kitaip tariant, pasitelkdamos moderniąsias inovacijas institucijos valdomą informaciją bei duomenis gali apdoroti, analizuoti ar turėti vienoje vietoje realiuoju laiku, todėl absoliuti dauguma paslaugų šiandien yra suteikiamos greičiau, patogiau ir sklandžiau.

Ypač reikšminga skaitmeninė transformacija per paskutinius kelerius metus įvyko sveikatos apsaugos sektoriuje, nes įgyvendinant projektą „Sveikatos sektoriaus procesų valdymo tobulinimas, plėtojant visuomenės sveikatos stebėseną“ buvo pasiekta reikšmingų pokyčių, kurie prisidėjo prie efektyvesnio sveikatos informacijos valdymo.

Kompiuterizuoti šeši sveikatos stebėsenos procesai

Kaip teigia minėtą projektą įgyvendinusio Higienos instituto direktoriaus pavaduotoja Aušra Grigošaitienė, užsibrėžtus tikslus padėjo pasiekti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų parama. „Išsikėlėme ir įgyvendinome du pagrindinius uždavinius. Siekėme sukurti ir įdiegti elektronines sveikatos sektoriaus procesų stebėsenos priemones bei pagerinti sveikatos informacijos kokybę ir valdymo efektyvumą“, – apie projektą pasakoja A. Grigošaitienė.

Asm. arch./Aušra Grigošaitienė
Asm. arch./Aušra Grigošaitienė

Pasak pašnekovės, projekto metu buvo sukurta Visuomenės sveikatos stebėsenos informacinė sistema (VISS ISS) ir kompiuterizuoti šeši sveikatos stebėsenos procesai, tokie kaip hospitalinių infekcijų epidemiologinė priežiūra, antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimas asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ), nepageidaujamų įvykių registravimas, gyvensenos stebėsena savivaldybėse, ASPĮ metinių sveikatos statistikos ataskaitų teikimas, sveikatos rodiklių analizavimas ir grafinis vaizdavimas.

Tai padeda greičiau įvertinti sveikatos netolygumus, reglamentuojamus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teisės aktais, leidžia vienodai interpretuoti rezultatus ir tikslingiau pasirinkti sveikatos netolygumų Lietuvoje mažinimo principus.

Gaunama tikslesnė statistika

„Kurdami VISS IS, siekėme užtikrinti racionalesnį sveikatos apsaugai skiriamų finansinių ir žmogiškųjų išteklių panaudojimą, tai prisidėtų prie geresnio sveikatos sistemos valdymo bei leistų priimti pagrįstus sprendimus, taip pat turėtų tiesioginės įtakos gerinant asmens ir visuomenės sveikatos įstaigų veiklą, jų teikiamų paslaugų gyventojams ir pacientams kokybę“, – tvirtina pašnekovė.

Tai turėtų tiesioginės įtakos gerinant asmens ir visuomenės sveikatos įstaigų veiklą, jų teikiamų paslaugų kokybę.

Kalbėdama apie antrąjį projekto uždavinį – siekį pagerinti sveikatos informacijos kokybę ir valdymo efektyvumą – Higienos instituto direktoriaus pavaduotoja paaiškina, kad buvo sukurtas ir įdiegtas Lietuvos sveikatos 2014–2025 metų strategijos (LSS) vertinimo modelis bei įdiegtas jau sukurtas Sveikatos būklių baigčių vertinimo modelis. Pastarasis padeda eliminuoti sistemines klaidas, kuomet pildomi medicininiai mirties liudijimai – taip užtikrinamas tikslesnės mirties priežasčių statistikos gavimas.

Pagrindiniam tikslui pasiekti prireikė ne vieno žingsnio

Į klausimą, kas buvo sudėtingiausia įgyvendinant minėtą projektą, A. Grigošaitienė atsako, jog esminių trikdžių, kėlusių grėsmę suplanuotų darbų įgyvendinimui, nekilo. „Savaime suprantama, pagrindiniam tikslui pasiekti prireikė ne vieno žingsnio. Per projekto veiklos etapus dirbo visuomenės sveikatos, sveikatos duomenų analizės, teisės ir kiti specialistai.

Buvo svarbu tinkamai koordinuoti jų darbą, siekti geriausio bendradarbiavimo rezultatų. Be to, susidūrėme su prasidėjusios pasaulinės COVID-19 pandemijos, kurios metu kaip tik organizavome darbo su VISS IS sistema didelio masto mokymus visų Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų atsakingiems specialistams, iššūkiu“, – prisimena pašnekovė.

Pasak A. Grigošaitienės, projektas išsiskiria savo kompleksiškumu. „Jo metu sukurti produktai dėl tikslesnių, platesnės apimties bei operatyviai gaunamų sveikatos rodiklių sveikatos valdymo srityje sudaro prielaidas politikams, sveikatos įstaigų vadovams, viešojo administravimo įstaigų darbuotojams laiku priimti kokybiškus sprendimus.

Kita vertus, visuomenės sveikatos stebėseną vykdantys specialistai (ASPĮ ir savivaldybių VSB darbuotojai), naudodamiesi VISS IS, turi galimybę sutaupyti darbo laiko dėl greitesnės duomenų paieškos centralizuotoje duomenų bazėje ir rankinio darbo eliminavimo. Visa tai prisideda prie kryptingo ir pagrįsto sveikatos politikos formavimo.

Be to, atsiranda galimybė realizuoti visų suinteresuotų grupių (sveikatos apsaugos politiką formuojančių politikų, sveikatos specialistų, pacientų organizacijų, plačiosios visuomenės ir t. t.) poreikį gauti tikslesnius, kokybiškesnius, platesnės apimties sveikatos duomenis ir turėti įrankius įvairiapusei duomenų analizei atlikti“, – vardija Higienos instituto atstovė A. Grigošaitienė.


Informacija parengta bendradarbiaujant su LR vidaus reikalų ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija – Informavimas apie veiksmų programą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų