Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 12 05

Tinkamiausia diena išbandyti savanorystę – šiandien

Savanorystė – unikalus reiškinys. Nors dažniausiai orientuotas į pagalbą kitam ir bendruomenės gerovę, tačiau teikiantis neįkainojamą naudą ir pačiam savanoriui. Praplėstas pažinčių ratas, patobulinti tiek asmeniniai, tiek profesiniai įgūdžiai, bendruomeniškumo patirtis – tai tik keli iš daugybės dalykų, praverčiančių gyvenime kiekvienam savanoriui. Daugelis jaunų žmonių galvoja norintys bent kartą išbandyti savanorystę. Geriausia diena tam – gruodžio 5-oji, Tarptautinė savanorių diena.
Tarptautinė savanorių diena
Tarptautinė savanorių diena

Durys atviros

Neatlygintino darbo, pagalbos, prisidėjimo prie bendruomenių gerovės naudos įrodinėti nereikia niekam. Taip kuriasi glaudesni ryšiai tarp kaimynų, gyvenančių gretimuose namuose, taip auga pasitikėjimas, atsiranda saugumo jausmas. Niekada nebendravę, tačiau pajutę bendruomeniškumo svarbą, užuot sėdėję savo namuose, ima tvarkyti aplinką, rengti bendras šventes, burtis į didžiules ir stiprias bendruomenes.

Savanorystė prasideda kiekvieno kieme, o augti ir plėstis visur – iki valstybinių ligoninių, vaikų namų, benamių gyvūnų prieglaudų, švietimo institucijų, robotikos mokyklų, laipiojimo centrų ar maitinimo įstaigų – kiekvienam pagal pasirinkimą. Kitaip tariant, suderinti gerą darbą su pomėgiu, noru išbandyti ką nors naują ar patobulėti srityje, su kuria sieji ateitį – įmanoma kiekvienam.

Gruodžio 5 dieną, švenčiant Tarptautinę savanorių dieną, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga startuoja su kampanija #GoLoudVolunteers, kviesdami kiekvieną bent dienai išbandyti savanorystę ir dalytis savo nuotraukomis bei patirtimis socialiniuose tinkluose.

„Mūsų tarptautinės savanorių dienos minėjimas, galima sakyti, vyks dviem etapais. Pirma, stipri komunikacija socialiniuose tinkluose, o ypač „Facebook“, kas intensyviai vyko dvi savaites. O gruodžio 5-ąją visi Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos nariai bent vienai dienai eis savanoriauti į kurią nors įstaigą – vaikų namus, senelių namus, beglobių gyvūnų prieglaudą ar pan. Po tos dienos kiekvienas socialiniame tinkle skelbs savo emocijas, įspūdžius ir potyrius.

Kiekvienas norintis gali bent dienai prisidėti prie savanorystės, ją atrasti.

Pasakojimus, ką nuveikė, prie ko prisidėjo, kam pagelbėjo ir ką išmoko. Noriu pabrėžti, kad mes esame tik iniciatoriai, tačiau prisijungti prie šios idėjos įgyvendinimo kviečiami visi. Kiekvienas norintis gali bent dienai prisidėti prie savanorystės, ją atrasti“, – prisijungti kvietė kampanijos iniciatorius Vaidas Rusys.

Paklaustas, kokio susidomėjimo kampanija tikisi, pašnekovas atskleidė, kad, jo žiniomis, Lietuvoje prie #GoLoudVolunteers turėtų prisijungti mažiausiai 300 žmonių. Tikimasi, kad savanorių, idėjos palaikytojų skaičius gruodžio 5-ąją augs dar labiau. Be to, V. Rusys atkreipė dėmesį, kad lietuvių idėja sulaukė palaikymo ir užsienyje. „Tikslas nėra, kad prie minties prisidėtų tik Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos nariai.

Mes norime, kad į vaikų globos namus, į vaikų dienos centrus, į kitas organizacijas išeitų visi jauni žmonės. Siekiame, kad visi suprastų, jog savanorystė – tai įrankis kurti bendruomeniškumą“, – įsitikinęs kalbėjo pašnekovas. Kampanijos sumanytojas atskleidė, kad #GoLoudVolunteers apims ne tik Lietuvą. Iniciatyvą palaiko bei ją įgyvendins ir kitos Europos šalys, tokios kaip Prancūzija, Ispanija, Vokietija ar Austrija.

„Savanorystė padeda mažinti socialinę atskirtį, griauti mitus, kuriuos esame susikūrę apie įvairias visuomenės atskiras socialines grupes. Nuėjus į vaikų namus supranti, kad tie vaikai yra lygiai tokie patys kaip ir kiti vaikai, kaip ir mes. Savanorystė mums suteikia galimybę tai pažinti, padėti, patirti, kurti santykį. Sakydamas, kad savanorystė mažina socialinę atskirtį, kalbu ne apie finansinį aspektą, o apie būtent žmonių santykius“, – aiškino idėjos iniciatorius.

Turime kalbėti garsiau

V. Rusys įsitikinęs, kad apie savanorystę šiandien kalbama per mažai. Pirmiausia, reikėtų skatinti kiekvieną jauną žmogų bent pabandyti, suvokti to naudą. Tačiau siekis, pasak pašnekovo, savanorystę padaryti tęstiniu procesu. „Aišku, pirmiausia, turime daugiau kalbėti apie savanorystę. Lietuvoje iš tiesų apie tai labai mažai kalbame. Savanorystė kartais suprantama keistokai, epizodiškai, tačiau iš tiesų ji turėtų būti kaip koks ritualas.

Savanorystė kartais suprantama keistokai, epizodiškai, tačiau iš tiesų ji turėtų būti kaip koks ritualas.

Per savaitę pasavanoriauti turėtume bent po 5–6 valandas. Tik taip pradės kurtis bendruomenės, kurių Lietuvoje, galima sakyti, kad nėra. Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbame apie tai, jog nemažai problemų kyla todėl, kad žmonės nesijungia į bendruomenes, o jei jų ir yra, tai pastarosios labai susiskaldžiusios“, – kalbėjo #GoLoudVolunteers idėjos autorius.

Paklaustas, ar savanorystė bent kiek populiarėja tarp jaunimo, V. Rusys tikino, kad savanorių skaičius auga, tačiau laukiama kur kas daugiau prisijungiančių. „Tendencijos yra geros. Aš drąsiai galiu kalbėti apie Šiaulius, nes pats esu iš šio miesto. Jauni žmonės vis labiau įsitraukia į savanorystę. Problema yra tik ta, kaip minėjau, kad ji kartais suprantama paviršutiniškai. Kai ateiname pasavanoriauti dieną į Maisto banką, tai yra labai gerai, tačiau norisi, kad tai taptų tam tikru įsipareigojimu bendruomenei – užmegztų ryšį su vaikų namais, globos namai, ligoninėmis. Praleidęs ten truputį daugiau laiko, kurtų tą bendruomeninį ryšį“, – ragino V.Rusys.

Taigi, pasak #GoLoudVolunteers, į priekį mes judame, tačiau norėtųsi dar ryžtingesnio žingsnio, kurį pradėti galima, kad ir gruodžio 5-ąją, kai duris atvėrusios savanorių laukia valstybinės įstaigos, nevyriausybinės ar kitos organizacijos.

Jaunimo reikalų departamentas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?