„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 08 13

Tinklinių kaukių siūlytojai neteisūs: tokios neapsaugos ir nuo baudos

Socialiniame tinkle skelbiamos savadarbių veido kaukių nuotraukos, kurias dėvint kviečiama ne tik nepaisyti reikalavimo dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones, bet ir dėl tokio elgesio išvengti atsakomybės. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai tokį elgesį vadina pavojingu, o policijos atstovai tikina, kad tinkama kaukė ar ne, nustato SAM.
Socialiniame tinkle skelbiamos nuotraukos
Socialiniame tinkle skelbiamos nuotraukos / 15min.lt koliažas

„Kadangi kaukė apsaugo tik nuo baudos, reikalavimuose nurodoma, kad ji turi dengti nosį ir burną, tačiau medžiagos tankis nenurodomas – štai prašau Jums mano kaukių linija“, – skelbia asociacijos „Už saugias technologijas“ narė Natalija Čučuk.

15min nuotr./N.Čučuk įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./N.Čučuk įrašas socialiniame tinkle

N.Čučuk, kartu su kitais 5G tinklo plėtros skeptikais, valstiečių ir žaliųjų frakcijos nario Dainiaus Kepenio kvietimu birželį lankėsi Seime, kur išreiškė susirūpinimą, kad mokslininkai remiasi ne savo nuomone, o tarptautinių organizacijų rekomendacijomis.

Lankydamasi Seime 1,7 tūkst. kartų pasidalinto įrašo apie kaukes autorė save pristatė kaip Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) visuomenės sveikatos specialybės atstovę.

Kaukių nauda

N.Čučuk įrašas, kuriuo kviečiama įsigyti veidą dengiančių priemonių imitacijas, nėra vienintelis. Kiti įrašai – panašūs, siūloma dėvėti veido kaukių imitaciją ir išvengti baudos už reikalavimo dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones nesilaikymą.

Derėtų prisiminti, kad mūsų „originalumas“ kažkam gali būti mirtinas.

Pagrindinė tokių įrašų mintis – veido kaukių dėvėjimo beprasmiškumas. Vis dėlto tokia nuostata – klaidinga. Kaip jau ne kartą rašėme, reikalavimu dėvėti kaukes siekiama riboti COVID-19 sklaidą.

Ligą sukeliantis virusas plinta iškvėpto ar atkosėto oro lašeliais, o veidą dengiančios priemonės sukuria papildomą barjerą, ribojantį lašelių patekimą į aplinką, o kartu ir galimybę juos įkvėpti sveikam žmogui.

Prestižiniame mokslo žurnale „The Lancet“ birželį publikuota 172 tyrimų analizė parodė, kad veido kaukių dėvėjimas reikšmingai sumažino tikimybę užsikrėsti COVID-19, SŪRS ar MERS infekcijomis, kai esama arti ligos nešiotojo.

15min nuotr./Naujausi mitai apie COVID-19
15min nuotr./Naujausi mitai apie COVID-19

Tyrimais grįstą nuomonę dėl kaukių dėvėjimo naudos pateikė ir JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) vadovas Robertas Redfieldas, kurio teigimu, yra pakankamai įrodymų, kad kaukių dėvėjimas leidžia sumažinti ligos sklaidą.

Rugpjūčio 7 d. pasirodęs skirtingų veido dengimo priemonių efektyvumo tyrimas parodė, kad visų tipų veido kaukės sumažina skysčio lašelių sklaidą, palyginti su atvejais, kuomet nenaudojama jokia priemonė. Mažiausiai efektyviomis priemonėmis tyrėjai įvardijo vilnonius ir bandanos tipo dangalus.

Remiantis moksliniais tyrimais, kaukių dėvėjimo nauda stabdant COVID-19 plitimą įsitikino ir mūsų šalies institucijų atstovai.

Kitaip tariant, skirtingai nei teigia įrašo autorė, veido kaukės naudingos, kuomet siekiama sumažinti ligą platinančių dalelių patekimą į orą.

VIDEO: Gelbstintys vitaminai ir kenksmingos kaukės: naujausia COVID-19 mitologija

Mirtinas „originalumas“

Lietuvos policijos departamentas laikosi nuostatos, kad pareigūnai netikrina, iš ko pagaminto kaukės, ir negali pateikti vertinimų, kokio tipo kaukė yra tinkama.

„Iškilus konfliktinei situacijai, spręstume klausimą, prašytume Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų ar epidemiologų vertinimo“, – atsakyme 15min teigė Lietuvos policijos departamento komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Revita Janavičiūtė.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai pastebėjo, kad akivaizdu, jog N.Čučuk įraše pateikiama kaukė nuo viruso, plintančio oro lašeliniu būdu, negali apsaugoti nei aplinkinių, nei paties jos dėvėtojo.

Iškilus konfliktinei situacijai, spręstume klausimą, prašytume Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų ar epidemiologų vertinimo.

SAM spaudos tarnybos patarėja Gabrielė Banaitytė atsakyme 15min teigė, kad turint omenyje COVID-19 keliamą pavojų vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems įvairių sveikatos sutrikimų ar silpnesnį imunitetą, apsaugos priemonių imitavimas yra labai neatsakingas elgesys.

„Jei tokią kaukę dėvėtų COVID-19 sergantis žmogus, jis būtų potenciali grėsmė visiems, esantiems aplink. Tinkama kaukė (medicininė ar savadarbė) yra ta, kuri gali sulaikyti sekreto, išskiriamo kosint, čiaudint, kvėpuojant, kalbant, lašelius. Derėtų prisiminti, kad mūsų „originalumas“ kažkam gali būti mirtinas“, – teigė G.Banaitytė.

Remiantis Lietuvos policijos ir SAM pateiktais atsakymais, galima daryti išvadą, kad iškilus konfliktinei situacijai ir policijai paprašius SAM išaiškinimo dėl N.Čučuk įraše pristatomos „kaukės“, bausmė vis dėlto grėstų.

Tarptautinis dėmesys

Skylėtų kaukių nuotrauka pastebėta ne tik Lietuvoje. Dėmesį į įrašą atkreipė ir socialinio tinklo „Reddit“ grupės „bepročiai feisbuke“ (ang. Insane People Facebook) nariai.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Vienas vartotojas retoriškai klausė, jei jau renkamasi dėvėti veidą dengiančią priemonę, kodėl gi nesidėti išties veikiančios kaukės, kuri gali apsaugoti aplinkinius.

Kiti tokį elgesį tapatino su reikalavimo dėvėti pirštus dengiančius batus nesilaikymo statybose, vietoj to darbe pasirodant su sandalais.

Patikimi šaltiniai

Šalies informacinę erdvę stebinčių institucijų ir SAM atstovai pataria nenaudoti socialinių tinklų kaip vienintelio informacijos šaltinio ir ypač skeptiškai vertinti bet kokią informaciją, skelbiamą komentaruose.

Raginama rinktis oficialių institucijų, patikimų žiniasklaidos priemonių duomenis bei akylai stebėti, iš kur atkeliauja informacija. Prasidėjus koronaviruso pandemijai, kilo klaidinančios informacijos banga, kartais tyčia skatinama užsienio valstybių.

Oficialią informaciją apie COVID-19 pateikia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų