„Kovą Infekcinių ligų korpuse diagnozuotas teigiamas COVID-19 dviem darbuotojoms, taip pat dar du atvejus turėjome kituose skyriuose. Bet tai nė kiek nekeičia mano įsitikinimo, kad saugumui čia skiriamas ypač didelis dėmesys ir visi darbuotojai yra verti didžiulės pagarbos.
Ši ligoninė nevirto židiniu ir situacija visais atvejais būdavo suvaldoma, tai yra akivaizdūs faktai. Nors, kaip minėjau, tokie pavojai tyko visada ir visame pasaulyje“, – dar balandžio 21 dieną teigė Kauno klinikinės ligoninės atstovas spaudai Saulius Tvirbutas.
Kovo pabaigoje buvo susirgusios slaugytoja ir padėjėja, kurios dirba Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriuje, balandį – valytoja iš Urologijos skyriaus ir slaugytoja padalinyje miesto centre. Visos buvo saviizoliacijoje ir jau yra pasveikusios. Visais atvejais dviem savaitėms būdavo karantinuojami visi galėję turėti kontaktą darbuotojai. Jiems visiems COVID-19 testas buvo neigiamas. Iki šiol, kaip tvirtina S.Tvirbutas, ligoninėje nesirgo ir neserga nė vienas gydytojas ir nė vienas infektologas.
„Kovo pabaigoje turėjome vieną pacientą Urologijos skyriuje, kuris paguldytas dėl kitos sunkios ligos, o testas padarytas po kelių dienų ir nustatytas COVID-19. Daugiau pacientų nei šiame, nei kituose ne infekcinių ligų skyriuose nesirgo. Griežtai reikalaujama daryti testus be išimties visiems ligoninės pacientams“, – paaiškino S.Tvirbutas.
Tačiau gegužės 18-ąją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė paskelbė apie sekmadienį patvirtintus du darbuotojų susirgimo atvejus Kauno klinikinėje ligoninėje.
„Tai pirmieji registruoti atvejai šitoje ligoninėje, Reanimacijos skyriuje dirbantys asmenys. Šiuo metu NVSC vykdo šios sveikatos priežiūros įstaigos vertinimą“, – gegužės 18-ąją pranešė G.Megelinskienė.
Kauno klinikinės ligoninės ji dar nepavadino ligos židiniu, kadangi atvejai vis dar tiriami.
Tačiau gegužės 19 dieną jau paskelbta apie tai, kad Kauno klinikinėje ligoninėje iš viso nustatyti keturi nauji COVID-19 atvejai darbuotojams. Dar devyni darbuotojai izoliuoti ir bus tiriami.
„Įtariama, kad jie galėjo užsikrėsti ligoninėje“, – antradienį teigė G.Megelinskienė.
Susirgo ir anksčiau COVID-19 sirgęs pacientas
Šiuo metu tiek NVSC, tiek Kauno klinikinė ligoninė tiria, ar keturi nauji susirgimai, fiksuoti reanimacijos skyriaus dviem slaugytojoms ir dviem slaugytojų padėjėjoms, nėra susiję su vienu reanimacijoje (ne toje, kur gydomi koronavirusu infekuoti asmenys) gulinčiu pacientu, kuriam gegužės 19 dieną taip pat fiksuotas COVID-19 susirgimas. Pasirodo, šis ligonis anksčiau jau sirgo koronavirusu, tačiau buvo laikomas pasveikusiu, nes iki šiandienos sulaukta 4 neigiamų kontrolinių tyrimų rezultatų.
„Balandžio pabaigoje į mūsų ligoninę iš kito miesto atvežtas ligonis su COVID-19 diagnoze. Pablogėjus būklei, jis perkeltas į Infekcinių ligų korpuse esančią reanimaciją. Ten gydant jam per savaitę atlikti 3 testai ir visi jie buvo neigiami. Gegužės 13 dieną ligonis perkeltas į kitą reanimacijos padalinį, kur gydomi pacientai be koronaviruso infekcijos. Ten atliktas dar vienas testas, kuris vėl buvo neigiamas. Tačiau antradienį gautas teigiamas atsakymas. Ligonis vėl perkeltas į Infekcinių ligų skyrių“, – 15min teigė S.Tvirbutas.
Ar tai reiškia, kad anksčiau COVID-19 sirgusiam garbaus amžiaus pacientui vėl atsinaujino liga? O gal jis užsikrėtė ligoninėje antrą kartą? Galbūt koronaviruso testais aklai pasitikėti negalima? Atsakymas, tikėtina, paaiškės atlikus tyrimą.
Tikrinti ir šalia šio paciento reanimacijos palatoje gulėję kiti ligoniai – visų jų tyrimai dėl COVID-19 yra neigiami.
Manyta, kad užsikrėtė nuo išorės kontakto
Pasak S.Tvirbuto, tikėtina, kad visos susirgusios darbuotojos galėjo turėti kontaktą su šiuo sergančiu COVID-19 pacientu bei tarpusavyje. Pirmoji susirgusi Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus slaugytoja į darbą savaitgalį nesugrįžo po savo laisvadienių – ji informavo ligoninės vadovybę, kad jaučiasi prastai, karščiuoja. Sekmadienį jai nustatytas COVID-19. Iš pradžių manyta, kad slaugytoja galėjo užsikrėsti nuo išorės kontakto – turėjo sąlytį su galimai sirgusiu asmeniu, tačiau vėliau, pirminiais duomenimis, paaiškėjo, kad tas žmogus neserga. Imtos tirti kitos aplinkybės.
Nustačius pirmąjį susirgimo atvejį, anot S.Tvirbuto, buvo izoliuota 12 ligoninės darbuotojų. Jiems pradėti atlikti COVID-19 testai. Iki šio momento gauti ne visų ištirtųjų atsakymai. Dauguma jų – neigiami, tačiau koronavirusas iki antradienio pietų fiksuotas dar 3 darbuotojoms.
„Tad iš viso šią akimirką serga 2 slaugytojos ir 2 slaugytojų padėjėjos. Po 7 dienų darbuotojams bus atliekami pakartotiniai testai. Anksčiau koronavirusu sirgę ligoninės darbuotojai jau yra pasveikę. Iš viso COVID-19 viso pandemijos laikotarpio metu nustatytas 8-iems Kauno klinikinės ligoninės darbuotojams“, – teigė S.Tvirbutas.
Anot jo, reanimacijoje šios darbuotojos dirba su 3 lygio apsaugomis. Palyginimui, dirbant su infekuotaisiais COVID-19, dėvimos 5 lygio apsaugos priemonės. Į klausimą, ar susirgusios darbuotojos dirbdavo ir Infekcinių ligų skyriuje, kur galėjo turėti kontaktą su sergančiais COVID-19, S.Tvirbutas atsakyti negalėjo.
Šiuo metu karantine yra 29 Kauno klinikinės ligoninės darbuotojai. Daugumos tyrimo atsakymai yra neigiami. Dar laukiama kelių darbuotojų duomenų.
„Iki šiol mums pavyko išvengti susirgimo žindinių, taip pat ir tuo metu, kai šalyje buvo pasiektas šios ligos sergamumo ir paplitimo pikas. Tačiau kartu visada pabrėždavome, kad ši liga labai klastinga. Jau kurį laiką reanimacijoje neturėjome COVID-19 paciento, o ir toje „švariojoje“, „paprastojoje“ reanimacijoje nedaug pacientų, bet yra jų, ir štai vienas po kontrolinių tikrinimų paaiškėjo, kad serga koronavirusu. Tai pirmas toks rimtesnis pas mus grupės žmonių susirgimas“, – situaciją gydymo įstaigoje apibūdino Kauno klinikinės ligoninės atstovas.