2021 11 06

Toksikologai: valdžios planai dėl alkoholio ribojimo kelia rizikų jaunuoliams

Vyriausybė užsimojo atšaukti ankstesnio ministrų kabineto įvestus prekybos alkoholiu ribojimus. Ministrų kabinetas siūlo leisti alkoholį vartoti asmenims nuo 18 metų. Ir ne tik iki 15 laipsnių, bet ir stipriuosius gėrimus. Kaip tik tai kelia daugiausia klausimų toksikologui Alvydui Repečkai. Jo teigimu, reikėtų tą amžių vėlinti, nes alkoholio prieinamumas jaunuoliams gali prisidėti prie priklausomybių atsiradimo. Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras sako, jog į politiką jis nesikiša, tačiau jo, kaip klinikinės toksikologijos gydytojo, požiūris į bet kokį alkoholio politikos liberalizavimą yra neigiamas šiuo metu, kai suvartojimas vėl pradėjo didėti.
Taurės
Taurės / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nors Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) raštu prieštaravo, kad būtų švelninami alkoholio ribojimai bei liberalizuojama prekyba svaigiaisiais gėrimais, Vyriausybė į tai neatsižvelgė ir pritarė tam be jokių diskusijų.

Sveikatos apsaugos viceministrės pasirašytame rašte perspėjama, kad siūlomos įstatymo pataisos gali padidinti alkoholio vartojimą, trukdyti pasiekti tikslus dėl sveiko gyvenimo trukmės.

Tačiau pats ministras Arūnas Dulkys Vyriausybės posėdyje pastabų neišsakė ir pritarė, kad stipriuosius alkoholinius gėrimus galėtų vartoti asmenys nuo 18 metų. Pasak ministro, „neįrodytų ribojimų“ reikėtų atsisakyti.

Plačiau apie tai skaitykite čia: Vyriausybė alkoholio ribojimų švelninimui pritarė be diskusijų: neprieštaravo net A.Dulkys.

Ar Lietuva išskirtinė šalis?

RVUL Toksikologijos centro vadovas, klinikinės toksikologijos gydytojas, gydytojas anesteziologas reanimatologas dr. Robertas Badaras sako, kad Lietuvoje alkoholio vartojimo tradicijos yra gilios, pagal alkoholio suvartojimą esame tarp pirmaujančių šalių pasaulyje, o mūsų gėrimo įpročiai savotiški – tautiečiai įsigudrina svaigintis langų valymo skysčiais, širdies lašais ir netgi dezinfekantais.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Robertas Badaras
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Robertas Badaras

Anor R.Badaro, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, alkoholis yra pagrindinis sveikatos rizikos faktorius Rytų Europoje, lenkiantis kitus rizikos veiksnius – kraujo spaudimą, rūkymą, masės indeksą ir mažą daržovių suvartojimą. Tuo tarpu Vakarų valstybėse alkoholio suvartojimas pagal rizikas yra tik penktoje vietoje.

„PSO savo rekomendacijas, kurios labiausiai pasiteisina sprendžiant priklausomybės nuo alkoholio problemą, yra pateikusi jau seniai. Tai – pasiūlos arba prieinamumo mažinimas, mokesčių didinimas ir reklamos ribojimas. Manau, kad Lietuva nėra išskirtinė šalis, kurioje šios priemonės neveiktų“, – pastebi R.Badaras.

Manau, kad Lietuva nėra išskirtinė šalis, kurioje šios priemonės neveiktų

Anot jo, alkoholio vartojimas daro žalą ne tik sveikatai, bet ir valstybei. PSO yra suskaičiavusi, jog Lietuvoje iki trečdalio pacientų ligoninių terapiniuose skyriuose gydomi dėl alkoholio vartojimo sukeltų sveikatos sutrikimų, o už jų gydymą moka visi mokesčių mokėtojai. 2016 metais atlikto tyrimo metu Lietuvos sveikatos tyrimų institutas nustatė, kad šalyje dėl alkoholio vartojimo kasmet patiriama 343 mln. nuostolių, o akcizų tyrimo metu buvo surinkta 250 mln. eurų.

Yra atvejų, kada vos 18 metų sulaukę jaunuoliai miršta nuo kepenų cirozės

„Su priklausomybių kamuojamais pacientais savo darbe susiduriu kasdien. Mitai, kad nuo jų kenčia tik degradavę žmonės ar kad vaikai neserga priklausomybe nuo alkoholio. Tai netiesa – yra atvejų, kada vos 18 metų sulaukę jaunuoliai miršta nuo kepenų cirozės. Tyrimai rodo, kad psichoaktyvių medžiagų vartojimas ankstyvoje vaikystėje gali padidinti polinkį iki 4 kartų. Be abejo, įtakos priklausomybėms turi ir genetika, ir socialinės aplinkos faktoriai. Tačiau iš patirties matau, kad geresnio efekto ir lengvesnių liekamųjų reiškinių leidžia tikėtis tų pacientų gydymas, kurie turi trumpesnį alkoholio vartojimo stažą“, – apibendrina R.Badaras.

Radikalūs kaitaliojimai nepadeda

Toksikologas Alvydas Repečka, paprašytas įvertinti, kokios įtakos alkoholio suvartojimo tendencijoms gali turėti šie sušvelninimai, 15min sakė, kad jis prieštarautų stiprių gėrimų pardavimui jau nuo 18 metų.

„Jauni žmonės praktiškai nuo paauglystės, be patirties gauna legalią galimybę nusipirkti, vartoti, o tuo metu dar tik formuojasi kepenų fermentinė sistema ir, jeigu ji gauna dideles apkrovas, tai turi įtakos ateities problemoms ar įtakoms.

Tai vienas aspektas. Kitas – radikalūs kaitaliojimai. Aš buvau už tai, kad pavėlintume vartojimo amžių, bet, tarkim, nuo 18 metų iki 19 metų, dar po metų ar dvejų – nuo 19-os iki 20-ies. Kad tai nebūtų staigūs pokyčiai“, – kalbėjo gydytojas.

Jo teigimu, jeigu nematomas visas vaizdas, tuomet ir sprendimai gali būti netinkami: „Juk nėra tik alkoholis ir jo problemos pasaulyje. O tendencijos yra tokios – kuo daugiau neadekvačių sprendimų priimama dėl alkoholio, tuo labiau atlaisvinamas kelias narkotikų plitimui, o tai šimteriopai baisesnė problema. Tai, be abejo, susiję, nes svaiginimasis vienaip ar kitaip vyksta.“

Priežastys – kitur

Toksikologas sako, kad reikėtų pagaliau įvardinti, jog ne alkoholis yra alkoholizmo priežastis.

„Yra skiriamas dėmesys virsmui – jaunuolis, neturintis patirties, nuvirsta po stalu. O jeigu nenuvirsta, tai apkvaitęs sėda į automobilį, užsimuša arba kažką užmuša. Tai mato visi, bet niekas neužduoda sau klausimo – kas sukelia alkoholizmą, nes atsakymas lyg paprastas, žinoma, alkoholis. Juk ne, jeigu alkoholis sukeltų alkoholizmą, visi paragavę susirgtų.

Aš buvau už tai, kad pavėlintume vartojimo amžių, bet, tarkim, nuo 18 metų iki 19 metų, dar po metų ar dvejų – nuo 19-os iki 20-ies.

Priežastis yra kaip akmuo ir ratilai – įmeti akmenį į vandenį ir visi mato ratilus, virsmą, tai, kas matoma, atrodo kaip priežastis. O akmuo yra įgūdis, alkoholio vartojimo kultūra. Du kultūros dėmenys, kurie tarpusavyje labai susiję, tai saikas ir įgūdis taisyti sveikatą tuo, kuo pagadinai, tai vadinasi pachmielas. Kai tokį įgūdį susiformuoji, tai tik tokie žmonės arba turi priklausomybės būsenas ir kelia didelių problemų, kaip mano pacientai, arba priklausomybės ligą turi.

Čia yra priežastis, apie tai niekas nekalba, o kalba apie alkoholį, ar čia akcizus pakėlus, ar nuleidus. Niekas nesikeis. Tie, kuriems patogu, rodys, kaip čia viskas eina tik geryn ir geryn. Bet po tų kelių metų matome, kad kaip uodegoj, taip uodegoj“, – vaizdingai apie problemas kalbėjo toksikologas.

Narkotikai užima vietą?

A.Repečka tvirtina tikrai nepastebėjęs, kad, kaip skelbia statistika, būtų sumažėjęs alkoholio vartojimas pastaraisiais metais, kai galiojo sugriežtinimai, bet štai narkotikų vartojimas išaugo, tą esą pastebėjo.

„Nesimokoma iš patirties. Jungtinėse Valstijose sausas įstatymas priimtas, nes, matyt, irgi galvota, kad alkoholis priežastis ir jį uždraudus tuoj pagerės. Jeigu atsiverstume tų laikų spaudą, tai padėtis gerėjo ir gerėjo. Ką nori matyti, tą ir mato. Galų gale apsižiūrėjo ir pamatė, kad neveikia. Kai pasiskaičiavo, pamatė, kad alkoholizavimo laipsnis yra didesnis, nei buvo prieš uždraudžiant.

Atsitiko baisesnis dalykas – per tą laiką, kol – gerais norais kelias į pragarą – buvo kovojama su alkoholiu, laikant, kad jis yra priežastis, į rinką įkėlė koją narkotikai“, – teigė toksikologas.

Jis įžvelgia problemą, kad alkoholio kiekį bent jau galima nustatyti alkotesteriu, tačiau nustatyti narkotikų vartojimą yra sunkiau – ir narkotikų yra įvairių, tad kartais net akivaizdžiai matomas apkvaišimas nebūtinai bus patvirtintas testu, nes, anot toksikologo, dar reikia žinoti, ko ieškoma.

Cukraligės priežastis – cukrus, narkomanijos – narkotikai, alkoholizmo – alkoholis? Ar matėte tokį priedurnį, kaip čia švelniau pasakius, kuris tikėtų, kad pabranginus degtukus mažiau kils gaisrų?

Cukrus ir degtukai

„Tad tiek ir galiu pasakyti, kad patys kaitaliojimai – čia pakelkime amžiaus cenzą iki 20-ies, čia nuleiskime iki 18-os – yra neprotingi. Jeigu norime daryti įtaką kažkokiam reiškiniui, reikia daryti įtaką priežasčiai. Bet visi kaip susitarę priežastimi laiko alkoholį.

Cukraligės priežastis – cukrus, narkomanijos – narkotikai, alkoholizmo – alkoholis? Ar matėte tokį priedurnį, kaip čia švelniau pasakius, kuris tikėtų, kad pabranginus degtukus mažiau kils gaisrų? O pajauninus vartotojų amžių, gaisrų bus mažiau irgi? Ginčytųsi dėl to?

Juk niekam tai nešauna į galvą. O kai kalbama apie alkoholį, tai metai iš metų tas pats, visame pasaulyje tas nesuvokimas“, – kalbėjo A.Repečka.

Anot gydytojo, ne alkoholis, o jo vartojimo kultūra yra priežastis.

„Yra du šios kultūros dėmenys – kas jaunas nesakingai vartoja, tas... O dar pas mus yra ta kultūra, kad kuo daugiau pakeli alkoholio, tuo labiau tave gerbia. Taip yra iki šiol, nors ir keičiasi, mažėja. Kai spjaunama į saiką, atsidaro aukštosios pachmielo mokyklos, kai žmonės net nežino jas pabaigę. Nes dvi dienas iš eilės vartojamas alkoholis jau yra įgūdžio formavimas.

O paskui šis tas pasikeičia gyvenime ir tai, ką mano pacientai darė jaunystėje su malonumu ir be problemų, pasikeitus kepenų fermentinei sistemai, alkoholis pradedamas skaidyti kitu režimu. O patirtis liko dar iš to režimo, kuris buvo beprobleminis. Juos apgauna nuosava patirtis. Pachmelnikų bendras vardiklis – tik tie, kurie jauni įgunda taisyti sveikatą, tik tie papildo arba mano pacientų gretas, arba alkoholikų“, – taip apie alkoholio vartojimo kultūrą kalbėjo toksikologas A.Repečka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis