Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 01 05

Tomas Blinstrubis: Teisėjas nėra dievybė – užjausti ir pripažinti klaidas man nėra svetima

Teismai Lietuvoje tampa atviresniais žmonėms, tačiau teisėjo profesija išlieka mistifikuota. Viešoje erdvėje ir žiniasklaidos priemonių pranešimuose teisėjas traktuojamas kaip šaltas, visada objektyvus, toks, kuriam užjausti, juokauti ir gailėti yra svetima ir nepriimtina.
Tomas Blinstrubis
Tomas Blinstrubis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Vis dėlto Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Tomas Blinstrubis skuba paprieštarauti tokiai nuomonei ir sako, kad Temidės tarnas neturi būti išskiriamas iš kitų žmonių. Kita vertus, nuvalkiotos frazės, kad „teisėjas irgi žmogus“, T.Blinstrubis labai nemėgsta.

Svarbu ugdyti žmogiškumą

Didžioji dalis visuomenės teisėją mato kaip žmogų, kuris privalo būti objektyvus ir atsiriboti nuo asmeninių patirčių, emocijų ir išgyvenimų – esą tik tokiu atveju gali būti priimtas teisingas sprendimas. Tačiau teisėjas T.Blinstrubis kelia klausimą, ar užjausti žmogų yra draudžiama?

„Paplitęs mistifikuotas požiūris, kad teisėjas tarsi dievybė – nešališkas, bejausmis, šaltas ir į nieką nereaguojantis. To nereikia reikalauti. Aš manau, kad teisėjas natūraliai atsineša viską iš savo asmeninio gyvenimo – auklėjimą, praeitį, gyvenišką patyrimą. Teisėjas privalo nuolat dirbti sunkiausią savęs pažinimo darbą ir turi atpažinti savo silpnybes. Žmogaus patirtis yra pernelyg plati, kad būtų įkalinta vienoje teorijoje, todėl teisėjas privalo ieškoti protingo, konkrečioje situacijoje tinkamo sprendimo. Teisingumo klausimas yra jautrus ir neduos ramybės iki gyvenimo galo“, – cituojamas T.Blinstrubis Nacionalinė teismų administracijos atstovų penktadienį paviešintame pranešime.

„Ar tai blogai, kad aš užjausiu žmogų? Kas draudžia jausti užuojautą, suprasti, gal net ir viduje pateisinti? Tačiau tai nereiškia, kad dėl to aš priimsiu tam žmogui palankų sprendimą“, – teigia teisėjas.

Anot T.Blinstrubio, teisės aktų ir teismų praktikos išmanymas bei nuolatinis studijavimas yra svarbus, tačiau nėra lemiamas – esminį vaidmenį teisėjo profesinėje veikloje atlieka gyvenimiška patirtis, asmens dvasinė branda.

„Teisėju tampama ne nuo to momento, kai teisėjas duoda priesaiką. Idealiu atveju tai gali sutapti, tačiau manau, kad tai yra sudėtingas procesas – vidinės patirtys, visi gyvenimo įvykiai yra tai, kas laikui bėgant žmogų daro teisėju“, – sako jis.

T.Blinstrubio teigimu, esminis dalykas teisėjo gyvenime turi būti ne teisingumo paslaugų teikimas, o teisingumo klausos ugdymas: „Teisėjas, priešingai nei kiti žmonės, turi daryti viską, kad ugdytų savyje tas savybes, kurios daro jį žmogumi, galinčiu pajausti, kas yra teisinga, kas yra protinga ir tinkama skirtingose situacijose.“

Geras teisėjas turi atpažinti savo silpnybes

Kalbėdamas apie teisėjo darbo krūvį, T.Blinstrubis pasakoja, kad per savaitę tenka skelbti tris keturis arba penkis sprendimus, sykį yra tekę skelbti net devynis. Teisėjui suprantam a,kad tempas darbe jokiu būdu negali atsiliepti bylų svarstymo ir sprendimo priėmimo kokybei.

T.Blinstrubis neslepia – atvejų, kai reikia nusižeminti ir pripažinti klaidas, yra buvę ne vienas: „Teisėjas turi būti drąsus ir pripažinti, kad taip pat klysta, pavyzdžiui, teisme gavęs skundą, panaikinti savo nutartį.“

Būti teisėju ir dirbti teisėjo darbą, anot T.Blinstrubio, skirtingi dalykai. Geras teisėjas turi atpažinti savo silpnybes ir stengtis jų atsikratyti.

„Administracinis teismas ypatingas tuo, kad žmogus yra ginamas nuo valstybės institucijų galimo savivaliavimo. Teisėjas, prisiimdamas atsakomybę dirbti šį darbą, turi ne vien laikyti save teisminės valdžios dalimi, bet save traktuoti kaip tautos, kurios dalis jis yra, tarną. Tam jį įpareigoja Konstitucija“, – sako T.Blinstrubis.

Jis pabrėžia, kad teisėjas privalo elgtis pagarbiai, negali pažeminti žmogaus, jam turi būti svetima arogancija ir išdidumas. Net jei priimtas sprendimas žmogui nėra palankus, žmogus turi jausti, kad sprendimas pagarbus, protingas, teisingiausias, koks tik galėjo būti.

Bylos persekioja, bet atgaiva – A.Čechovas

Vis dėlto teisėjo darbas nesibaigia už Vilniaus apygardos administracinio teismo durų. T.Blinstrubis neslepia, kad mintys apie neišspręstas bylas persekioja ir namuose.

Valentinos Kulikauskienės nuotr./Tomas Blinstrubis
Valentinos Kulikauskienės nuotr./Tomas Blinstrubis

„Dauguma žmonių sunkiai dirba ir dalį savo darbų neretai parsineša į namus. Teisėjas šiuo požiūriu nėra išskirtinis, todėl nelabai mėgstu pasakymo „teisėjas irgi žmogus“. Tokiais atvejais toks teiginys kaip tik yra užslėptas bandymas laikyti save išskirtiniu, nes kitų profesijų atstovai – irgi tokie patys žmonės“, – dalijosi mintimis T.Blinstrubis.

„Be to, kad teisėjas atstovauja teisminę valdžią, jis turi būti pavyzdžiu viešojoje erdvėje ir privačiame gyvenime“, – samprotauja T.Blinstrubis.

Neretai teisėjo portretas spalvinamas blankiomis spalvomis, o pats teisėjas įspraudžiamas į taisyklių rėmus. Pasigirsta ir tokių nuomonių, jog vienintelis tobulėjimo šaltinis teisėjui yra teisės aktų studijavimas ir gilinimasis į teismų praktiką. Teisėjas T.Blinstrubis nesutinka su tokia nuomone ir sako, kad „augti“ jam padeda tokie gyvenimiški dalykai kaip, pavyzdžiui, grožinė literatūra, ar klasikinė muzika.

„Mylimiausias mano rašytojas yra Antonas Čechovas. Niekas taip neaprašo žmogaus beprasmės kasdienės tragikomiškos būklės. Dauguma jo kūrinių yra nuostabūs, o kiti yra dar nuostabesni“, – šypsosi T.Blinstrubis.

Mitus ir stereotipus apie teisėjo darbą griovėme projekte „Diena su teisėju 2017”. Jau ketvirtus metus skaičiuojantis edukacinis projektas leidžia teisės ir žurnalistikos studentams susipažinti su teisėjo kasdienybe, suprasti, kaip funkcionuoja teisinė sistema Lietuvoje bei išsiaiškinti, ką reiškia būti teisėju šiandien.

Šios publikacijos autorės yra projekto „Diena su teisėju 2017“ dalyvės, Vilniaus universiteto žurnalistikos studentės Greta Zulonaitė ir Domantė Platukytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?