Truputį mažiau – 30 proc. – rusų teigia, kad Baltijos šalys Sovietų Sąjungos dalimi tapo spaudžiant sovietams.
Dešimtadalis gyventojų tai aiškino susitarimais tarp nacių Vokietijos ir Sovietų Sąjungos lyderių Adolfo Hitlerio bei Josifo Stalino, o 26 proc. neturėjo nuomonės, kodėl Baltijos šalys tapo Sovietų Sąjungos dalimi.
Politologas Nerijus Maliukevičius tarp šios apklausos atsakymų variantų pasigedo okupacijos sąvokos.
„Man čia yra įdomiausia apklausos dalis. Aš manau, kad daugeliu atveju tiek žiniasklaidos kalboje, tiek sociologų žodyne pastaraisiais metais tikrai galima aptikti nesąmoningą ar sąmoningą savotišką savicenzūrą“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas.
Jis teigė, kad Rusijos gyventojų nuomonė dėl Baltijos šalių prisidėjimo prie sovietų laisva valia neturėtų stebinti.
„Nematau pagrindo nei kuo džiaugtis, nei dėl ko jaudintis, nes ta interpretacija yra dominuojantis pasakojimas šiuolaikinėje Rusijoje“, – kalbėjo ekspertas.
Sovietų Sąjunga Lietuvą okupavo 1940 metais, po ultimatumo pasiųsdama į šalį per 150 tūkst. Raudonosios armijos karių. Okupacijos pradžioje Lietuva patyrė didelių gyventojų nuostolių – į lagerius ir tremtį išvežta 275 tūkst. žmonių, Antrojo pasaulinio karo fronte žuvo 25 tūkst. gyventojų, taip pat žuvo per 20 tūkst. okupacijai besipriešinusių rezistentų ir jų rėmėjų.
1940 metais buvo okupuotos ir Latvija bei Estija.
Jurijaus Levados analitinio centro apklausa atlikta gegužės 27–30 dienomis, apklausti 800 Rusijos gyventojų.