2017 12 20

Tremtinių programai ketvirtis amžiaus

Nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. tremtinių grįžimo į Lietuvą klausimas buvo pripažintas viena iš prioritetinių valstybės veiklos krypčių. Istorinės atminties išsaugojimą ir represuotų žmonių problemą imtasi spręsti įgyvendinant valstybinę programą.
Renginio akimirka
Renginio akimirka

„Nuo 1992 m. Lietuvos valstybė sudarė realią galimybę padėti reabilituotų politinių kalinių, tremtinių bei jų vaikų šeimoms sugrįžti į Lietuvą ir integruotis į šalies gyvenimą. Programa veikia labai sėkmingai, tikimės, kad valstybė tęs pradėtus darbus ir nepamirš savo piliečių“, - sakė programą įgyvendinančio Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius Aivydas Keršulis.

1992 – 2016 metų laikotarpiu butais aprūpinta 2 012 tremtinių šeimų.

Į Lietuvą grįžtantys politiniai kaliniai ir tremtiniai bei jų šeimų nariai aprūpinami gyvenamosiomis patalpomis. 1992 – 2016 metų laikotarpiu butais aprūpinta 2 012 tremtinių šeimų. Tam panaudota per 32 mln. Eur.

Šalies miestų ir rajonų savivaldybėse grįžtančių asmenų, norinčių apsirūpinti gyvenamosiomis patalpomis, sąrašai buvo sudaromi iki 2009 m. gruodžio 31 d. Nors sąrašas yra baigtinis ir toliau netęsiamas, dar ne visi tremtiniai aprūpinti butais, 2017 m. pradžioje savivaldybių grįžtančių asmenų, norinčių apsirūpinti butais, sąrašuose užregistruota 194 grįžtančių asmenų šeimos. Daugiausia grįžtančių asmenų šeimų butų laukia Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybėse.

Renginio akimirka
Renginio akimirka

Valstybės parama teikiama ir dengiant persikėlimo išlaidas, teikiant įsikūrimo pašalpas, pašalpas mirus šeimos nariui, pašalpas dėl ligos. Be to, finansuojama įdarbinimo programa, lietuvių kalbos kursai ir adaptacijos priemonės. Teikiama ir finansinė parama Vilniaus lietuvių namų gimnazijoje besimokančių grįžtančių asmenų mokyklinio amžiaus vaikų vasaros poilsio stovykloms.

„Grįžtantys susiduria ne tik su buitinėmis problemomis. Daugelis žmonių pradžioje jaučiasi nejaukiai ir susiduria su psichologiniais sunkumais, tačiau bėgant laikui adaptuojasi ir pripranta. Bendravimui su grįžusiais iš tremties skiriame ypatingą dėmesį“, - teigia A. Keršulis.

Socialinių paslaugų ir priežiūros departamentas kasmet suburia grįžusius tremtinius, organizuoja kultūrinius renginius ir konferencijas. Praėjusią savaitę vykusioje konferencijoje „Gyvensime tėvų žemėje“ buvo paminėtas Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų narių sugrįžimo programos 25-metis.

Okupaciniu laikotarpiu iš Lietuvos neteisėtai represuota per 300 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Šventiniame renginyje dalyvavo ir Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, o buvusi šios srities ministrė ir programos pradininkė Irena Degutienė atsiuntė sveikinimą.

Okupaciniu laikotarpiu iš Lietuvos neteisėtai represuota per 300 tūkst. Lietuvos gyventojų. Daugelis jų žuvo lageriuose, o išlikusiems ilgus metus buvo uždrausta grįžti, okupacinei valdžiai neleidžiant Lietuvoje apsigyventi, įsidarbinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų