Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 04 21

Trišalė taryba neatmeta išeitinių išmokų mokėjimo iš specialaus fondo

Visuomenei susipriešinus dėl naujo socialinio modelio projekto, Vyriausybės, verslo ir profesinių sąjungų atstovai antradienį rado galimą problemos sprendimą. Trišalė taryba iš esmės pritarė idėjai, kad išeitinės išmokos atleistiems darbuotojams galėtų būti mokamos iš specialaus fondo, kurį kauptų visi darbdaviai.
Eurai
Eurai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas BNS teigė, kad įvyko šioks toks poslinkis, kuris gali išjudinti Darbo kodekso pakeitimų svarstymą. Jo teigimu, jei išeitinės išmokos būtų perkeltos fondui, įmonių atstovai kategoriškai neprieštarautų dėl jų dydžio ar mokėjimo trukmės.

Mes norime, kad nuo darbdavių būtų nuimta baimė samdyti ir atleisti darbuotojus, jei atsiranda tokia būtinybė, bei našta jiems vieniems mokėti išeitines kompensacijas, o fondas išspręstų šį klausimą, – BNS sakė D.Arlauskas.

„Labai svarbu, kad esminis sutarimas dėl to buvo pasiektas, ir šią idėją bus galima svarstyti toliau. Ūkio ministerijos atstovai pranešė, kad jų nuomone, toks fondas yra įmanomas. Tačiau manyčiau, kad tai yra politikų, o ne Trišalės tarybos kompetencija spręsti tokius klausimus. Profesinėms sąjungoms nesvarbu, kas mokėtų išeitines kompensacijas, jei jos liktų, kokios yra“, – BNS sakė D.Arlauskas.

Jo teigimu, būtų galima svarstyti, kokio dydžio įmokas turėtų mokėti darbdaviai.

„Kai yra toks visuomenės susipriešinimas, nesinori dar labiau bloginti situacijos. Aš sulaukiu daug skambučių su įvairiausiais klausimais. Mes norime, kad nuo darbdavių būtų nuimta baimė samdyti ir atleisti darbuotojus, jei atsiranda tokia būtinybė, ir našta jiems vieniems mokėti išeitines kompensacijas, o fondas išspręstų šį klausimą“, – BNS sakė D.Arlauskas.

Jis pripažino, kad iš mokslininkų parengto socialinio modelio nuostatų, apimančių išeitines kompensacijas, lieka idėja, kuria socialiniai partneriai remsis kurdami kompromisinį modelį.

Fondo, iš kurio būtų mokamos išeitinės išmokos, idėjos autorystė priklauso Darbdavių konfederacijai. D.Arlauskas pirmadienį suabejojo, ar šis Seimas priims modelio projektą, o kartu su juo – darbo rinką liberalizuojančius Darbo kodekso pakeitimus. Jis teigia, kad daugiau vilčių teikia naujos kadencijos Seimas.

Socialinio modelio projekte siūloma bedarbiams mokėti iki 50 proc. algos nedarbo išmoką pirmus tris mėnesius ir ją mažinti neįsidarbinusiems ilgesnį laiką – iki 9 mėnesių, vėliau išmoka apskritai nebūtų mokama.

Socialinį modelį parengė mokslininkų grupė. Ji siūlo atleidimo iš darbo apribojimus ir garantijas iš Darbo kodekso perkelti į nacionalines kolektyvines sutartis, sutrumpinti įspėjimo apie atleidimą terminą ir suvienodinti išeitinę išmoką bei sumažinti ją iki 1 mėnesio. Be to, rekomenduojama palikti 40 valandų per savaitę.

Socialinio modelio projekte siūloma bedarbiams mokėti iki 50 proc. algos nedarbo išmoką pirmus tris mėnesius ir ją mažinti neįsidarbinusiems ilgesnį laiką – iki 9 mėnesių, vėliau išmoka apskritai nebūtų mokama.

Grupė siūlo įteisinti projektinio darbo, darbinės veiklos mokymo, nenumatytos apimties darbo, darbo keliems darbdaviams, darbo vietos dalinimosi sutartis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų