Šie asmenys paguldyti į ligoninę – iš pradžių hospitalizuotas vienas šeimos narys, vėliau ligos simptomai (bendras silpnumas, karščiavimas, galvos skausmai, sprando raumenų sustingimas) pasireiškė ir kitiems dviems. Jiems taip pat nustatyta pirminė erkinio encefalito diagnozė.
„Pastaruoju metu erkės įsisiurbimas nebuvo nepastebėtas, tačiau nustatytas kitas erkinio encefalito rizikos veiksnys – maistui buvo vartojamas nepasterizuotas ožkų pienas“, – skelbia ULAC.
Visi trys šeimos nariai gyvena kartu kaimiškoje vietovėje, augina ožkas, maistui vartoja nepasterizuotą jų pieną bei savo reikmėms gamina ožkos pieno sūrius.
Centro entomologė Milda Žygutienė sako, kad erkinio encefalito atvejai dėl termiškai neapdoroto ožkų ar karvių pieno registruojami kasmet, dažniausiai erkių aktyvumo metu – pavasarį ar vasaros pradžioje.
Pernai registruoti penki šios ligos protrūkiai užsikrėtus nuo ožkų pieno – tuomet susirgo 14 asmenų.
ULAC duomenimis, Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu didėja: šiemet sausio–birželio mėnesiais liga susirgo 99 asmenys, pernai per tą patį laikotarpį registruotas 61 ligos atvejis.
Specialistai rekomenduoja vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per dvi minutes, veikiant 70 laipsnių temperatūrai – per penkias minutes.
Specialistai pirmiausia rekomenduoja skiepytis, taip pat imtis papildomų atsargumo priemonių – einant į mišką dėvėti šviesiais drabužiais ilgomis rankovėmis, ilgomis kelnėmis, užsidėti kepurę, naudoti repelentus.