Diskusijoje dalyvavo konservatorė ir Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, istorikas Dalius Žygelis, okupacijų ir laisvės kovų muziejaus vadovas Eugenijus Peikštenis, Seimo narys bei istorikas Arvydas Anušauskas. Renginyje planavusi dalyvauti partizano dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė dėl ligos atvykti negalėjo.
Diskusiją pradėjęs A.Anušauskas priminė A.Ramanausko-Vanago sulaikymo istoriją.
Iš Kauno KGB skyriaus A.Ramanauskas-Vanagas buvo išvežtas į Vilnių. Istorikas A.Anušauskas suabejojo liudininkų teigimu, kad partizanų vadas, uždarytas į kamerą, susižalojo pats.
Didžiausią įtarimą, anot A.Anušausko, sukėlė tai, kad visų liudininkų pasakojimai, susiję su partizano pervežimu į Vilnių, identiški. Tai, anot jo, gali reikšti vieną – pasakojimai yra išmokti.
A.Anušauskas pasakojo, kad rudenį ketina išleisti knygą, kurioje atskleis daugiau A.Ramanausko-Vanago istorijos detalių.
E.Peikštenis susirinkusiems paaiškino, kad ieškant partizanų palaikų tiriamos įvairios vietos. Ieškant A.Ramanausko-Vanago palaikų esminis lūžis įvyko, kuomet jaunas istorikas Darius Indrišionis, remdamasis istoriniu tyrimu, iškėlė hipotezę, kad kriminaliniai ir politiniai nusikaltėliai buvo užkasami kartu.
Istorikas Dalius Žygelis papasakojo detektyvo vertą palaikų atradimo istoriją. Jis prisiminė, kad tyrimo pradžia, dėl informacijos trūkumo, buvo labai sunki. Ledai pajudėjo tada, kai atsirado liudininkų.
„Identifikuoti palaikus padėjo išlikusi kaukolės rentgeno nuotrauka ir specifiniai partizano dantys. Vos atidengus palaikus buvo aišku, kad tai – A.Ramanauskas-Vanagas. Tai patvirtino ir tolimesni tyrimai“, – teigė D.Žygelis.
„Palaikai buvo metro dvidešimties gylyje, o virš jų – medicininės atliekos, amputuotos galūnės ir pan. Panašu, kad buvo bandoma užmaskuoti“, – tyrimo detales atskleidė istorikas.
Kalbėdamas apie sudėtingą situaciją, kurioje atsiduria jauni mokslininkai, E.Peikštenis teigė, kad dėl mažo atlyginimo istoriko karjerą D.Indrišionis turėjo iškeisti į darbą priešgaisrinės apsaugos srityje. Istorikas D.Žygelis, kurio indėlis į šį tyrimą neginčijamas, neuždirba nė trijų šimtų eurų.
Pokalbio pabaigoje tyrimo dalyviai atskleidė, kad „Našlaičių kapinėse“ tikisi surasti ir Antano Kraujelio palaikus.