„Buvo nuspręsta kreiptis į frakciją, kad frakcija deleguotų naują Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką. Kiti sprendimai bus priimti Priežiūros komitete“, – žurnalistams po TS-LKD prezidiumo posėdžio teigė G.Landsbergis.
Anot jo, sprendimų dėl narystės partijoje Prezidiumas nepriims, tai gali daryti tik partijos Priežiūros komitetas. Šis komitetas spręs ir kito konservatoriaus, Mindaugo Skritulsko, taip pat balsavusio prieš Vyriausybės valią, likimą.
M.Majauskas su sprendimu nesutinka, neketina palikti konservatorių
Prieš Vyriausybės valią maištavęs BFK pirmininkas Mykolas Majauskas 15min teigė, kad „sąžiningas Konstitucijoje numatytų pareigų vykdymas neturėtų būti pagrindas šalinti iš pareigų“.
Jo teigimu, komitetas dirba sklandžiai, sėkmingai tvirtino biudžetą, vykdo parlamentinę kontrolę, vertina mokestinius projektus ir įgyvendina reformas.
„Verta pastebėti, jog net ir dirbdamas mažumoje, komitetas sugeba ne tik apsvarstyti daugiau teisės aktų nei bet kuris kitas Seimo komitetas, bet ir absoliučią daugumą visų sprendimų priimti bendru sutarimu“, – sakė M.Majauskas.
„Todėl atsižvelgdamas į komiteto veiklos rezultatus nematau dalykinio pagrindo trauktis. Seimo dauguma galės tą padaryti paprastu Seimo nutarimu“, – pridūrė jis.
Parlamentinių komitetų pirmininkus skiria ir atleidžia Seimas. M.Majauskas ketvirtadienį Lietuvos radijui sakė, jog neketina atsisakyti Seimo nario mandato ir toliau nori dirbti Seimo konservatorių frakcijoje, neketina eiti į jokią kitą politinę jėgą.
Manoma, kad Biudžeto ir finansų komiteto vadovu gali tapti Justas Džiugelis, neseniai papildęs komitetą.
Laisvės partija pažeidė sutartį, bet tik tiek
G.Landsbergis taip pat pareiškė, kad Laisvės partija pažeidė valdančiosios koalicijos sutartį, nes jos frakcija Seime, priešingai Vyriausybės valiai, pasiūlė ir balsavo už PVM lengvatą restoranams visiems metams.
„Mes manome, kad tai yra koalicinės sutarties 1.2 punkto pažeidimas, kuriuo koalicijos partneriai yra įsipareigoję remti Vyriausybės politiką. Mes manome, kad biudžetinis įstatymas ir jo labai svarbios nuostatos yra, ko gero, viena iš svarbiausių Vyriausybės politikos ašių. Mes tai traktuojame kaip pasitikėjimo tarp koalicijos partnerių pažeidimą“, – sakė konservatorių lyderis.
„Partijos prezidiumo vertinimu, Vyriausybė dėjo visas pastangas, kad būtų rastas tinkamas ir koalicijai priimtinas biudžeto kompromisas, buvo ne vienas derybų raundas, Vyriausybėje buvo bendru sutarimu pritarta tam projektui, ir mes vertiname, kad tai yra koalicijos nuomonę atspindintis balsavimas. Vėliau salėje mes matėme šiek tiek kitą palaikymą“, – sakė G.Landsbergis.
Vis dėlto, pagrindinė valdančioji jėga nesiims sankcijų prieš mažuosius koalicijos partnerius.
„Prezidiumas nusprendė, kad jokių papildomų sankcijų, veiksmų dėl šio klausimo imtasi nebus, tik konstatuojamas pasitikėjimo pažeidimas ir tuo įvertinimu mes šitą klausimą traktuojame kaip baigtą“, – pabrėžė G.Landsbergis.
Tačiau jis leido suprasti, kad daugiau tokie veiksmai nebus toleruojami: „Koalicijos partneriai yra laisvi maištauti, bet tai nereiškia, kad tokioje situacijoje koalicija galėtų toliau funkcionuoti.“
A.Armonaitė: neieškokite priešų
Laisvės partijos vadovė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė komentuodama TS-LKD prezidiumo sprendimą kvietė neieškoti priešų bendraminčių gretose.
„Kartu įveikėme ne vieną didelį iššūkį, kurių pastaraisiais metais netrūko Lietuvai, kartu galime nuveikti daug svarbių darbų. Kviečiu neieškoti priešų bendraminčių gretose ir susitelkti šiems darbams. O jų laukia labai daug – nuo ekonomikos, energetikos ir švietimo iki visų porų lygybės prieš įstatymą“, – BNS sakė A.Armonaitė.
V.Čmilytė-Nielsen siūlo koncentruotis į darbus
Liberalų sąjūdžio vadovė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė konservatorių prezidiumo poziciją vertinanti kaip jų vidinį partijos sprendimą, o koalicijai siūlė koncentruotis ties tuo, kad antradienio sprendimais kitų metų biudžetas patvirtintas, užsienio reikalų ministras G.Landsbergis opozicijos inicijuotą interpeliaciją atlaikė.
„Aš nenorėčiau komentuoti vidinių konservatorių pareiškimų, kurie jų prezidiumo priimti, jie taip traktuoja tą situaciją, aš visą situaciją traktuoju taip, kad vakar priimti geri sprendimai, geras biudžetas patvirtintas, interpeliacija sėkmingai koalicijai baigėsi, aš į tai koncentruočiausi“, – trečiadienį žurnalistams sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Komentuodama, kaip tai gali paveikti tolesnį koalicijos darbą, V.Čmilytė-Nielsen spėjo, kad „tai kažkaip paįvairins koalicijos santykius“, bet pastebėjo, kad jie ir taip nebuvo monotoniški.
„Bet gal kažkam norisi daugiau atspalvių“, – reziumavo ji.
Sprendimas, kainuosiantis 60 ml. eurų
Seimas antradienį prieš patvirtindamas 2023 metų valstybės biudžetą priėmė Laisvės partijos siūlymą lengvatinį 9 proc. PVM tarifą maitinimo sektoriui pratęsė iki 2023 metų pabaigos, o ne pusmečiui, kaip planavo Vyriausybė.
Už Laisvės partijos siūlymą, kuris, pasak premjerės, biudžete atvėrė apie 60 mln. eurų skylę, balsavo 12 valdančiosios koalicijos narių iš 74: du konservatoriai – Mykolas Majauskas ir Mindaugas Skritulskas, devyni Laisvės frakcijos nariai (nedalyvavo Kasparas Adomaitis ir Ewelina Dobrowolska) bei liberalas Andrius Bagdonas.