„Iš pirmojo žmogaus kosmose, rusų kosmonauto Jurijaus Gagarino, JAV įsikūręs Kosmoso fondas atėmė garbės vardą ir cenzūravo jo vardą „atsižvelgiant į dabartinius pasaulio įvykius“, – rašoma socialinio tinklo vartotojo „Twitter“ paskyroje.
Klaidinantis teiginys skelbtas ir socialiniame tinkle „Facebook“, ir „Twitter“. (čia, čia ir čia)
Organizacija pakeitė šiųmetį renginio pavadinimą iš „Jurijaus naktis“ į „Kosmoso šventė: Atrask, kas bus toliau“ po to, kai Kosmoso fondo paskelbti įrašai apie renginį žiniasklaidoje sulaukė neigiamų atsiliepimų apie Rusiją.
„Beveik prieš keturias savaites paskelbėme apie „Jurijaus naktį“ ir mūsų socialinės žiniasklaidos kanaluose padaugėjo į rusus nukreipto pykčio“, – interviu telefonu AP sakė Kosmoso fondo strateginės komunikacijos ir informavimo viceprezidentas Richas Cooperis.
Pasak jo, sprendimas pakeisti pavadinimą priimtas „iš pagarbos situacijai“, siekiant sumažinti priešiškumą ir neapykantą organizacijos žiniasklaidos platformose.
Teiginys, kad Kosmoso fondas atima apdovanojimus iš J.Gagarino yra „visiškai melagingas“, pabrėžė R.Cooperis.
Kosmoso fondas neatšaukė ir nepanaikino jokių oficialių J.Gagarino apdovanojimų, nepašalino iš renginių programų.
„Niekas negali atimti garbės būti pirmuoju žmogumi, pakilusiu į kosmosą“ – pridėjo jis.
Vis tik abejojama, ar kasmetinė lėšų rinkimo akcija, ankstesnius 8 kartus pristatyta kaip „Jurijaus naktis“, kitais metais ir vėl sugrįš su senuoju pavadinimu.
Kosmoso fondo interneto svetainėje skelbiama, kad šįmet rengiama kasmetinė lėšų rinkimo akcija akcentuos J.Gagarino skrydį, erdvėlaivio „Space Shuttle“ metines, atkreips dėmesį į naująją fizikės, astronautės Sally Ride monetą, Jameso Webbo kosminį teleskopą.
1961 m. balandį kosmonautas Jurijus Gagarinas tapo pirmuoju į kosmosą pakilusiu žmogumi.
Į kosmosą J.Gagarinas pakilo apie 6 val. ryto vietos laiku. Jo kosminis laivas vadinosi „Vostok-1“. Iš viso J.Gagarino skrydis tęsėsi 108 minutes.
Pati kelionė aplink Žemę truko mažiau negu pusantros valandos. Per šį laiką erdvėlaivis apsuko didžiąją dalį Žemės rutulio. Maksimalus aukštis, kurį pasiekė erdvėlaivis, buvo 326 kilometrai. Galiausiai kapsulė sulėtėjo ir grįžo į Žemės atmosferą.
Rusijai užpuolus Ukrainą, tarptautinė bendruomenė apribojo ryšius su agresore šalimi – apribotas ne tik politinis, diplomatinis, ekonominis bendradarbiavimas, bet tai palietė ir kultūrą bei sportą.
Taip pat skaitykite: 17 įdomių faktų apie Jurijų Gagariną: kodėl jis nutarė slapčia paliesti karalienę.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.