„Praėję metai Kaunui, kaip ir visiems, buvo nelengvi ir pilni iššūkių. Pandemija sukėlė sunkumų ir skirstant, surenkant miesto biudžetą. Tačiau į situaciją pažiūrėjome racionaliai – „nukarpėme“ nebūtinas išlaidas, sumažinome finansavimą infrastruktūrai, kad didesnė dalis lėšų galėtų būti skirta šiuo laikotarpiu ypač svarbius darbus dirbantiems ir kartais finansiškai nepelnytai nuvertinamiems kauniečiams. Dedame visas pastangas ir tam, kad tęstinumą išlaikytų visai Lietuvai svarbūs projektai“, – teigė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Didžiausią miesto biudžeto dalį šiemet sudarys finansavimas švietimo, socialinės ir sveikatos apsaugos, sporto bei kultūros sritims. Visoms joms planuose numatomas augimas. Kiek mažiau nei pernai lėšų bus skiriama infrastruktūros tvarkymui bei bendrosioms išlaidoms.
Tiesa, finansavimo prireiks ir didžiųjų projektų tęstinumui. Šiemet biudžete lėšų bus skirta tolimesniam S.Dariaus ir S.Girėno stadiono atnaujinimui, „Mokslo salos“ bei daugiafunkcinio vandens sporto centro Nemuno saloje statyboms, baigiamai sporto halės rekonstrukcijai, naujojo lengvosios atletikos maniežo projekto įgyvendinimui.
Mažiau gatvėms, daugiau žmonėms
Švietimo įstaigų veiklai užtikrinti 2021 metams iš savivaldybės biudžeto numatyta 67,8 mln. eurų asignavimų. Švietimo darbuotojų darbo užmokesčio eilutėse suplanuotas augimas – bus skiriama 7,3 proc. daugiau nei 2020 metais.
Taip pat solidi suma biudžete suplanuota ugdymo reikmėms, skaitmeninio ugdymo plėtrai, neformaliojo vaikų švietimo programos įgyvendinimui bei mokymosi sunkumų patiriančių mokinių konsultacijoms finansuoti.
Kita, kaip planuojama, didesnio finansavimo sulauksianti sritis – kultūra. 2021 metais Kauno biudžeto projekte jai numatyta 15,9 mln. eurų. Šiais metais išskirtinis dėmesys teks projektui „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 m.“ ir programos „Iniciatyvos Kaunui“ finansuojamiems kultūros projektams.
Kaunas tęsia prieš kelerius metus duotą įsipareigojimą nuosekliai didinti kultūros darbuotojų atlyginimus. Tam biudžete šiemet bus skirta 4 proc. daugiau lėšų nei pernai.
Darbo užmokesčio augimą pajus ne tik švietimo ir kultūros srityse dirbantys kauniečiai. Bene ryškiausias pakilimas, lyginant su 2020 metais, matomas socialinės ir sveikatos apsaugos eilutėje. Šiai sričiai 2021 metų biudžeto projekte numatyta daugiau kaip 38 mln. eurų, t.y. net 15,7 proc. daugiau nei 2020 metais.
Socialinių paslaugų įstaigoms išlaikyti per šiuos metus suplanuota virš 6 mln. eurų asignavimų, o jų darbuotojų atlyginimams finansavimas padidės 14,3 proc.
„Nepaisant sunkių metų, turime kuo pasidžiaugti. Ypač smagu, kad karantinas nesutrukdė dažnai nepelnytai pamirštamų švietimo, kultūros, socialinės srities darbuotojų atlyginimų augimui. Šiemet būtent tai, o ne gatvių tvarkymas yra pagrindinis prioritetas biudžete. Žinoma, norėtųsi, kad skaičiai šių darbuotojų algalapiuose būtų dar didesni, tačiau turime tikslą, kad kasmet biudžeto dalis šioms sritims didėtų“, – kalbėjo Kauno vicemeras Andrius Palionis.
Dėmesys sporto projektams
Ne mažiau svarbią vietą miesto biudžete užima sportas. Šiai sričiai šiemet suplanuota skirti 45,6 mln. eurų. Didžiausios išlaidos čia numatomos sporto infrastruktūros plėtrai įgyvendinant tokius projektus kaip S.Dariaus ir S.Girėno stadionas, daugiafunkcinis vandens sporto centras, naujasis lengvosios atletikos maniežas, sporto halė ir kiti.
Per pastaruosius metus Kaune užbaigta nemaža dalis reikšmingų infrastruktūros tvarkymo darbų, įgyvendinti stambūs projektai. Todėl naujajame biudžete, atsižvelgiant į koronaviruso situaciją, finansavimas šiai sričiai bus kuklesnis, daugiau lėšų nukreipiant į kitas šiuo metu prioritetines sritis.
2021 metais miesto infrastruktūrai ir tvarkymui nukreipti asignavimai orientuoti į kokybišką ir saugią susisiekimo infrastruktūrą, švarią aplinką, efektyvų atliekų tvarkymą, miesto teritorijų planavimą.
Su visu šiųmečiu Kauno miesto biudžeto projektu susipažinti galima čia: http://bit.ly/KaunoBiudzetas-2021.
Pastabų arba pasiūlymų dėl 2021 metų biudžeto laukiama el. paštu biudzetas@kaunas.lt.