Nuo gegužės 1 iki 3 dienos prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Utenos, Panevėžio, Šiaulių, Marijampolės, Tauragės, Telšių ir Alytaus parduotuvių, vaistinių ir kitų vietų bus dalijami specialūs kodai. Juos gavę žmonės galės atvykti į mobiliuosius punktus ir pasitikrinti, ar neserga koronavirusu.
Tačiau negavę kodų, liks be nieko, mat ir mokami tyrimai yra uždrausti.
Apie tokią galimybę balandžio pradžioje paskelbė klinika „InMedica“. Vilniuje ir Kaune už 35 eurus buvo galima atlikti greitąjį COVID-19 testą.
Paslauga – nelegali
Tačiau jau gegužė ir už pinigus tokios paslaugos gauti nebegali. Pasak klinikos vadovės Lauros Penikienės, jos teikimas yra sustabdytas.
Su 15min bendravusi L.Penikienė nesutiko duoti interviu prieš kamerą, mat teigė neturinti daugiau ką apie mokamus tyrimus ir bepasakyti. Tik pridūrė, kad taip įvyko dėl Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymų.
Ministerija savo ruožtu tikina, kad koronavirusui nustatyti greitieji testai ne tik nėra patikimi, tačiau ir nė viena įstaiga šalyje neturi licencijos teikti tokią paslaugą. Tą tvirtina ir Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovė Nora Ribokienė.
„Licencijos atlikti vadinamuosius greituosius testus koronavirusinei infekcijai nustatyti neturi nė viena įstaiga. Tai reiškia, kad bet koks toks siūlymas yra neteisėtas ir už jį gresia atsakomybė. Raginu žmones būtie sąmoningus ir nesinaudoti tokiomis paslaugomis“, – ministerijos pranešime spaudai sakė N.Ribokienė.
Nemenčinės gyventojus tyrė ir su greitaisiais testais
Kita vertus, į greituosius testus ministerija, panašu, nespjauna, mat dėl koronaviruso uždarytoje Nemenčinėje buvo naudojami ir jie. Tiesa, jų rezultatus, anot SAM, reikia vertinti kiek kitaip nei tepinėlius iš nosiaryklės.
Ministerijos teigimu, jeigu žmogui atliktas tepinėlis iš nosiaryklės yra teigiamas, t. y. žmogui nustatyta koronavirusinė infekcija, o greitasis testas yra neigiamas, tai reiškia, kad jis yra užsikrėtęs ir privalo būti izoliacijoje.
Jeigu žmogui atliktas tepinėlis iš nosiaryklės yra teigiamas, t. y. žmogui nustatyta koronavirusinė infekcija, o greitasis testas taip pat yra teigiamas, tai reiškia, kad žmogus šiuo metu vis dar yra užsikrėtęs, privalo būti izoliacijoje ir jam galimai formuojasi imunitetas.
Jeigu žmogui atliktas tepinėlis iš nosiaryklės yra neigiamas, t. y. žmogui koronavirusinė infekcija nenustatyta, o greitasis testas taip pat yra neigiamas, tai reiškia, kad žmogus neserga.
Jeigu žmogui atliktas tepinėlis iš nosiaryklės yra neigiamas, t. y. žmogui koronavirusinė infekcija nenustatyta, o greitasis testas yra teigiamas, tai reiškia, kad žmogus šiuo metu nėra užsikrėtęs, tačiau galimai jau anksčiau sirgo koronavirusine infekcija.
Sieks įvertinti epidemiologinę situaciją
Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, nuo penktadienio pradėtomis koronaviruso tyrimų kodų dalybomis siekiama įvertinti didžiausių Lietuvos miestų epidemiologinę padėtį.
„Tyrimų skaičius leistų įsivertinti epidemiologinę situaciją ten, kur žmonės lankosi labiausiai“, – sakė ministras.
Anot ministro, savivaldybės išsirinks vietas, kur bus dalijami kodai.
„Išsibandysime šį savaitgalį, žinoma, žmonės turi eiti tirtis, mes varu nenuvarysime. Matysime, kaip seksis, kaip žmonės dalyvaus tuose tyrimuose“, – sakė jis. Anot ministro, visuomenę reikia testuoti.
Gavęs kodą žmogus turės registruotis mobiliajame punkte ir atvykti darytis testą nustatytu laiku.
Vilniaus ir Kauno vietose turėtų būti įrengti ir atskiri mobilieji patikros punktai, kuriuose iš karto bus paimamas ėminys.