2020 07 23

Tyrimas: per pandemiją penktadalis tiriamųjų iš Lietuvos vartojo daugiau narkotikų

Europos narkotikų ir narkomanijos centras (EMCDDA) 2020 m. balandžio pabaigoje inicijavo tyrimą, kurio metu įvertino narkotikų vartojimo įpročius COVID-19 metu Europoje. Internetinėje apklausoje dalyvavo visos Europos šalys, tarp jų ir Lietuva.
Marihuanos suktinė
Suktinė / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Psichoaktyvių medžiagų vartojimo pokyčiai COVID-19 metu

Pranešime skelbiama, kad penktadalis tiriamųjų nurodė, kad COVID-19 metu vartojo daugiau narkotikų, kas šeštas tiriamasis vartojo mažiau, 15,5 proc. tiriamųjų nurodė, kad vartojo tokį patį kiekį.

Didžiausi pokyčiai stebimi tarp asmenų, vartojančių kanapes.

Didžioji dalis, vartojusių kanapes, COVID-19 laikotarpiu, pradėjo vartoti dažniau (16,2 proc.) ir didesniais kiekiais (8,6 proc.), kas dešimtas vyras vietoj kanapių, pradėjo vartoti daugiau alkoholio, 5,3 proc. nustojo vartoti.

Vertinant visas tyrime dalyvavusias Europos šalis, buvo pastebėta, kad nereguliariai kanapes vartojantys asmenys buvo linkę vartojimą nutraukti visai ar jį sumažinti COVID-19 metu, tačiau tie, kurie vartojo reguliariai ir prieš pandemiją, vartojimą dar labiau padidino.

Penktadalis tiriamųjų nurodė, kad COVID-19 metu vartojo daugiau narkotikų, kas šeštas tiriamasis vartojo mažiau.

MDMA vartojimas stipriai nepakito COVID-19 metu, apie ketvirtadalis teigė, kad pokyčių nebuvo. 8,5 proc. tiriamųjų nurodė, kad nustojo vartoti šias medžiagas, 4,8 proc. – vartojo rečiau.

Kokaino vartojimo įpročiai 16,5 proc. tiriamųjų nepakito. Apie 6 proc. teigė, kad nustojo vartoto, o apie 3 proc. – vartojo rečiau.

Apie 16 proc. tiriamųjų nurodė, kad jų amfetamino vartojimo įpročiai nepakito, 5,1 proc. vyrų nurodė, kad pradėjo vartoti dažniau ir tokia pati dalis teigė, kad amfetaminą nustojo vartoti visai.

Penktadalis tiriamųjų nurodė, kad LSD vartojimas COVID-19 metų nepakito, 4,9 proc. nurodė, kad šią medžiagą nustojo vartoti, 2,3 proc. vartojo dažniau.

Priežastys, lėmusios narkotikų vartojimo pokyčius

Taip pat buvo vertinamos, priežastys, kurios lėmė mažesnį ar didesnį narkotikų vartojimą.

Didžioji dalis tiriamųjų nurodė, kad vartojo mažiau narkotikų dėl sumažėjusios galimybės įsigyti ir vartoti narkotikus, kiek mažesnė dalis nurodė, jog teko mažiau vartoti dėl finansinio nestabilumo ar parastų pajamų. Tik apie 3,9 proc. tiriamųjų nurodė, kad nerimauja dėl poveikio savo sveikatai.

123rf.com nuotr./Narkotikai
123rf.com nuotr./Narkotikai

Kas septintas tiriamasis nurodė, kad COVID-19 metu narkotikus pradėjo vartoti dažniau dėl nuobodulio, apie 6,9 proc. – dėl nerimo dėl pandemijos.

Ketvirtadalis tiriamųjų nurodė, kad COVID-19 metu nebandė įsigyti neteisėtų narkotikų, kas dešimtas nelegalius narkotikus gavo iš kito prekiautojo, 8 proc. pirkimo metu įsigydavo didesnį kiekį. Trečdaliui tiriamųjų narkotikų įsigijimas nepasikeitė.

Psichoaktyvių medžiagų vartojimas

Daugiau nei pusė tyrime dalyvavusių asmenų nurodė, kad per pastarąsias 30 dienų vartojo kanapes, kas šeštas vartojo amfetaminą, kas septintas – MDMA, kas aštuntas – kokainą ir LSD.

Pastebima, kad kai kurių medžiagų vartojimo rodikliai Lietuvoje yra aukštesni, lyginant visų tyrime dalyvavusių šalių bendrą rodiklį. Vertinant visas tyrime dalyvavusias Europos šalis, per pastarąsias 30 dienų kanapes vartojo daugiau nei pusė tiriamųjų (60 proc.), kas dešimtas vartojo ekstazį, kokainą, LSD ir opiodus, 5 proc. vartojo amfetaminą, 4 proc. – heroiną ir sintetinius kanabiniodus.

Per pastaruosius metus kanapes vartojo septyni iš dešimt tiriamųjų, MDMA – beveik pusę tiriamųjų, kokainą, amfetaminą ir LSD – trečdalis.

Tyrime dalyvavo 568 respondentai iš Lietuvos. Vidutinis tiriamųjų amžius 24.7 metai, amžius svyravo nuo 18 iki 46 metų. Didesnė dalis dalyvavusių tiriame buvo vyrai (55,1 proc.).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis